Tehotenské týždne:

35. týždeň tehotenstva (35. TT): Imunitný systém už pracuje nezávisle

Ste v 35. týždni, v 9. mesiaci a v 3. trimestri. Čas pôrodu sa blíži. Neviete sa dočkať a zároveň máte strach? Vyhýbajte sa negatívnym myšlienkam, informáciám i rozhovorom, ktoré vás zneistia a môžu narušiť vašu duševnú rovnováhu. Predstavujte si chvíľu, keď budete bábätko držať v náručí!

Dieťatko sa už naozaj chystá na svet.

Koľko meria a váži bábätko v 35. týždni tehotenstva?

Váš potomok opäť narástol o jeden centimeter. V 35. týždni meria okolo 46 centimetrov, čo zodpovedá rozmerom ananásového melóna. Váži zhruba 2 500 gramov, takže urobil obrovský skok smerom k cieľovej pôrodnej hmotnosti, ktorá je približne 3 500 gramov. Až do pôrodu si bude ďalej pod kožou ukladať ochranné tukové zásoby a zaobľovať sa. V jeho organizme sa nedejú žiadne prevratné zmeny, telesný vývoj je takmer zavŕšený. Niektoré orgány si začínajú plniť svoje funkcie, iné sú pripravené spustiť sa hneď po pôrode. Chceli by ste presne vedieť, koľko bude merať a vážiť v čase pôrodu? Nechajte sa prekvapiť, tieto hodnoty sú individuálne. V prípade dvojčiat bude vaše prekvapenie možno ešte väčšie, lebo miery dvoch bábätiek sa dajú predpovedať ťažšie ako miery jedného človiečika.

Vývoj dieťaťa

Drobček má už v brušku skutočne veľmi málo miesta. Nemôže sa otáčať, no o to intenzívnejšie pohybuje ručičkami a nožičkami. Niekedy zatlačí na stenu maternice tak silno, že zreteľne pozorujete obrys jeho nôžky alebo rúčky. Napriek nedostatku priestoru dokáže svoje pohyby dobre koordinovať, vie sa napríklad jemne dotknúť nošteka, cmúľať si palček či uchopiť pupočnú šnúru.

Dozrievajú aj primárne reflexy, ktoré patria k základnej výbavičke každého novorodenca. Dieťatko sa otáča – nakoľko mu to dovolí priestor – za každým svetelným zdrojom, ktorý ho zaujme. Má vyvinutý sací a úchopový reflex. Prítomný je aj dýchací reflex, aktivuje sa však až pri prvom nádychu po pôrode. Pľúca sú už zrelé. Vďaka surfaktantu, ktorý znižuje napätie pľúcnych mechúrikov, nespľasnú. 

Pracovať začali už aj niektoré vnútorné orgány, napríklad obličky a pečeň. Obličky sú párový orgán, ktorý prispieva k detoxikácii tela a podieľa sa na vylučovaní produktov látkovej výmeny močom. Dôležitú detoxikačnú úlohu plní aj pečeň. Do svojich buniek ukladá bielkoviny a vitamíny, ktoré v čase ich príjmu nie sú na fungovanie organizmu absolútne nevyhnutné. Cukor sa v pečeni premieňa na glukózu, teda na hroznový cukor, a uvoľňuje sa do obehu. Tento proces bude mimoriadne dôležitý pre výživu bábätka mimo maternice. V bunkách pečene sa tvorí aj žlč, hustá tekutina, ktorá je dôležitou súčasťou ľudského metabolizmu. Zbiera sa v žlčníku a počas trávenia sa uvoľňuje žlčovými cestami až do črevného traktu, kde nadobúda typickú farbu. Z tela sa vylúči v podobe stolice. 

V črevách sa začína vytvárať smolka – mekónium. Obvykle ju tvorí plodová voda, zvyšky lanuga, teda jemných chĺpkov, ktoré donedávna pokrývali kožu dieťatka, a mázok, ochranný povlak na koži. K tomu sa pridáva hustá žlč, ktorá prepožičiava smolke konzistenciu. Za bežných okolností táto látka ostáva v čreve až do pôrodu, lebo zvierače konečníka sú pevne zovreté. Novorodenec ju začne vylučovať až v prvých dňoch po narodení. Niekedy sa však z istých príčin stane, že zvierače sa uvoľnia skôr a smolka prenikne do plodovej vody, ktorá sa sfarbí do zelena. Vtedy je potrebné tehotenstvo ukončiť, lebo ohrozuje bábätko.

Imunitný systém dieťatka už funguje nezávisle od vášho obehového systému. Bábätko od vás dostáva cez pupočnú šnúru protilátky, pomocou ktorých si postupne buduje vlastnú imunitu. Tieto protilátky ho budú po narodení chrániť pred patogénmi z vonkajšieho prostredia. Ďalšiu ochrannú dávku získava po narodení v podobe kolostra, prvého mlieka či skôr výživnej tekutiny, ktorú začnú produkovať vaše prsníky. Materské mlieko bude plniť významnú úlohu pri budovaní imunity novorodenca aj v šestonedelí a neskôr. Obranyschopnosť organizmu sa však vyvíja aj v ďalších rokoch. Dieťa sa počas tohto obdobia bude stretávať so škodlivými mikroorganizmami, proti ktorým si postupne vytvorí protilátky a vybuduje imunitnú ochranu.

Ak by sa dieťatko narodilo v 35. týždni tehotenstva, malo by veľmi dobrú šancu prispôsobiť sa svetu mimo maternice a pokračovať v normálnom vývoji.

Čo sa s vami deje v 35. týždni tehotenstva?

Nachádzate sa v poslednom, najnáročnejšom období tehotenstva. Pohyb a dýchanie vám robia väčšie a väčšie problémy a čoraz častejšie si kladiete otázku: „Ako dlho musím ešte čakať?“

Dýchacie ťažkosti, ktoré spôsobuje tlak maternice na pľúca, čoskoro ustúpia. Bruško postupne začína klesať, lebo bábätko sa hlavičkou – ak sa už otočilo do správnej polohy – posúva čoraz nižšie k panvovému dnu. O to viac môžete cítiť napínanie v oblasti panvy, na ktorú tlačí nielen hlavička, ale aj celé telíčko. Toto napätie či tlak neraz sprevádza nevoľnosť alebo hnačka. V nasledujúcom období vám bude čoraz častejšie tvrdnúť bruško. Ešte stále by však malo ísť o cvičné kontrakcie, ktoré sa na rozdiel od tých skutočných predpôrodných neobjavujú v pravidelných intervaloch a nie sú intenzívne ani bolestivé. Spočiatku sa vám oba typy maternicových sťahov budú zdať rovnaké, časom však začnete vnímať rozdiel, ktorý spočíva v pravidelnosti.

Môžete mať tieto prejavy a príznaky

Okrem „poslíčkov“, teda cvičných kontrakcií, ale aj zápchy, opuchnutých končatín, nespavosti, podráždenosti a únavy sa možno budete musieť vyrovnávať s ďalšími tehotenskými príznakmi, ktoré sú typické pre 35. týždeň. Najčastejšími prejavmi sú bolesti chrbta a panvy súvisiace s uvoľňovaním maternicových väzov a s prípravou organizmu na pôrod, krvácanie ďasien, upchatý nos, pálenie záhy, problémy s oslabeným močovým mechúrom a ťažkosti s krvným obehom.

Časté močenie

Oslabenie močového mechúra má na svedomí tlak maternice na močový mechúr. Maternica aj s bábätkom postupne klesá do malej panvy. To zvyšuje tlak na močový mechúr a znižuje jeho objem. Plní sa rýchlejšie, preto chodíte na toaletu častejšie.

Závraty, nevoľnosť, ospalosť

Rada stále ležíte na chrbte? Nemali by ste. Na konci tehotenstva sa u vás môže vyvinúť syndróm dolnej dutej žily, ktorý spôsobuje problémy s krvným obehom. Maternica v tejto polohe tlačí na veľkú dutú žilu, ktorá zásobuje srdce, a obmedzuje jeho činnosť. V takom prípade sa krátkodobo do tela napumpuje menej krvi a kyslíka, preto môže dôjsť k problémom s cirkuláciou. Tento dočasný stav sa prejaví náhlym poklesom krvného tlaku, závratom, nevoľnosťou, ospalosťou, niekedy dokonca až stratou vedomia. Preto sa od 31. týždňa tehotenstva odporúča poloha pri spánku a odpočinku na boku. Ak sa z rôznych príčin rozhodnete ležať na chrbte, uistite sa, že máte zdvihnutú hornú časť tela. Využite vankúše na podloženie a odpočívajte v polosede.

Najlepšie tipy v skratke

  • Zaobstarajte si špeciálny masážny olej a pravidelne si masírujte oblasť medzi pošvou a konečníkom. Hrádza bude pružnejšia a lepšie pripravená na pôrod. Pravidelná masáž zníži riziko tržných poranení aj potrebu nastrihnutia. Dbajte na to, aby ste mali krátke nechty a umyté ruky.
  • Skutočne je všetko pripravené? Ešte stále máte čas na posledné vybavovačky.
  • Poznačte si všetky priania súvisiace s pôrodom, pretože táto udalosť je jedinečná. Porozprávajte sa o nich so svojím partnerom. Pri pôrode budete vďačná, keď bude presne vedieť, čo chcete a hlavne čo nie. Máte teraz čas a chuť variť? V takom prípade si navarte do zásoby. Jedlá naporciujte a zamrazte. Po pôrode a počas šestonedelia si vopred uvarené pokrmy určite vychutnáte.  
  • Ak vás trápia opuchnuté nohy, snažte sa večer nekonzumovať mliečne výrobky, pretože v tele zadržiavajú vodu.

Náš tip

Najprv skúste variť jedlá bez strukovín, kapusty, cibule alebo iných nadúvajúcich potravín. Neskôr zistíte, či bábätko na ne reaguje bolesťami bruška a plynatosťou alebo nie.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Aké alternatívne metódy mi uľahčia pôrod?

Ako pomôcť dieťatku, aby ľahšie vykĺzlo von? K tipom a trikom našich prababičiek, ale aj k radám moderných pôrodných asistentiek patria okrem masáže hrádze ďalšie predpôrodné opatrenia, ktoré vám môžu uľahčiť pôrod: 

Odteraz by ste mohli piť čaj z malinových listov. Ostružina malinová obsahuje triesloviny, ktoré stimulujú sťahy hladkých svalov malej panvy. Vďaka nim sú pôrodné cesty mäkké a pružné, čo prispieva k uľahčeniu a skráteniu pôrodu. Okrem ostružiny malinovej sa z podobných dôvodov odporúča aj odvar z alchemilky žltozelenej. Táto bylinka posilňuje maternicu a tým ju pripravuje na pôrod, ktorý môže byť menej bolestivý.

Ľanové semienka spôsobujú, že sliznice sa roztiahnu a stanú sa viac elastickými. Skúste si variť odvar, ktorý síce vyzerá ako slizovitá hmota, ale prispieva k ľahšiemu pôrodu. Semienka si môžete zamiešať aj do müsli. Po ich konzumácii však musíte veľa piť, aby ste nedostali zápchu.

Podobný účinok má aj každodenný parný kúpeľ zo senných listov, ktoré uvoľňujú panvové svaly. Hrsť sušených senných kvetov v hrnci zalejte vriacou vodou, nechajte ju mierne vychladnúť. Nádobu vložte do toalety, vyzlečte sa a sadnite si tak, aby výpary odvaru prenikli až do pôrodných ciest. Vydržte 20 minút. Pozor, táto metóda je nevhodná, ak máte alergiu na seno alebo kŕčové žily v oblasti pohlavných orgánov.