Kozmetika pre novorodenca - menej je viac

Čo všetko potrebuje a, naopak, nepotrebuje pokožka novorodenca? Odpovede prinášame v spolupráci s pediatričkou MUDr. Monikou Michňovou. Narodenie dcérky a priama skúsenosť s materstvom priviedli mladú lekárku k myšlienke stáť ešte viac po boku mamičiek, radiť im a prinášať tipy prostredníctvom instagramového profilu. Aká je teda typická pokožka bábätka?

Každá mamička sa teší na chvíľu, keď si do náručia vezme svoje dieťa. Jemná, hebká a voňavá pokožka malého stvorenia sa ženám zapisuje do podvedomia na celý život. Po prvotnom očarení sa však vynára množstvo otázok a dilema týkajúca sa správnej starostlivosti o malého človiečika.

Oveľa citlivejšia a jemnejšia

Na začiatok je najdôležitejšie vedieť, že koža novorodenca má svoje špecifiká a typické vlastnosti. Keď ju porovnáme s dospelým človekom, je zhruba päťkrát tenšia, nemá rovnako funkčnú bariéru, v dôsledku čoho ľahšie prepustí čokoľvek, s čím príde do kontaktu.

Pokožka bábätiek je zároveň oveľa citlivejšia a jemnejšia. Ľahšie sa vysuší, rýchlo stráca vodu, čo môže vyvolať podráždenie. Z tohto dôvodu je veľmi dôležitá zvýšená opatrnosť a väčšia starostlivosť. Len zdravá pokožka si totiž zvykne na okolité prostredie a prispôsobí sa mu. A práve tu sa otvára priestor na výber kvalitnej kozmetiky, ktorou budete bábätko natierať. Ak neviete, kde začať, no vaše dieťatko netrpí nijakými zvláštnymi ťažkosťami ani problémami, pevne sa držte pravidla „menej je viac“.

Kvalitná kozmetika má udržiavať neutrálne pH pokožky, no nepotrebujete kvantum produktov. Stačí vám pár kvalitných, avšak vhodných pre pokožku tých najmenších. Dôležité je, aby boli šetrné, bez aromatických a konzervačných látok. Nikdy nepoužívame prípravky určené pre dospelých, vždy len špeciálnu kozmetiku vhodnú už od narodenia.

Náš tip: Všímajte si zloženie kozmetických výrobkov. Venujte ich výberu pár minút navyše a prečítajte si informácie na každom olejčeku či mastičke. Pozornosť sa prejaví na dlhodobom zdraví a kráse pokožky i na celkovej spokojnosti bábätka.

Bez farbív, parfumov a silikónov

Aj najzodpovednejšia a naozaj dobre informovaná mama pri pohľade na zloženie detských kozmetických výrobkov občas zaváha a položí si otázku: Ktoré zložky by tam byť mali a ktoré nie? Poradíme vám: vyvarujte sa výrobkov s obsahom rôznych farbív, silikónov, silných esenciálnych olejov, alkoholu a parfumov. Červená kontrolka by vám mala zablikať aj pri výrobkoch, v ktorých sa nachádzajú hliníkové soli, parafínový olej či parabény. Všetky tieto látky poškodzujú nedozretý imunitný aj nervový systém dieťatka.

V neposlednom rade je správne myslieť aj na životné prostredie. Nekupujte kozmetiku s obsahom mikroplastov ani výrobky v obaloch, ktoré sa nedajú recyklovať.

Pri výbere olejov, krémov, telového mlieka, mydla, dokonca i obrúskov na zadoček sa zamerajte na to, čo detskej pokožke neškodí, ale, naopak, lahodí. Sledujte v zložení prírodné esencie, ideálne v biokvalite, a uprednostnite tie, ktoré vznikli na báze prírodného mandľového oleja. Aj tu platí, že najlepší je ten, ktorý má pečať biokvality. Pýtate sa prečo? Práve mandľový olej v biokvalite je vhodný na ošetrovanie i každodennú starostlivosť o krehkú pokožku novorodencov. Má upokojujúce účinky, dokonca i prirodzenú príjemnú vôňu.

Vedeli ste?

Mandľový olej má svojím zložením spomedzi všetkých prírodných olejov najbližšie k potrebám ľudskej pokožky. Hodí sa na ošetrovanie kože so sklonmi k začervenaniu či olupovaniu i na starostlivosť o suchú a veľmi citlivú pleť. Pokožku upokojuje, hydratuje, no nebráni jej dýchať. Obsahuje cenné minerály (vápnik, draslík, horčík), nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny A a E. Keďže väčšina bábätiek miluje masáž, asi vás zaujme informácia, že tento olej je veľmi vhodný i na masáž bruška, nožičiek, tváričky a celého telíčka.

Dá sa kozmetika na bábätku „vyskúšať“?

Nie je to absurdná, ale veľmi praktická otázka. A odpoveď na ňu znie: Áno. Pred prvým použitím je správne urobiť tzv. skúšku reakcie. Ako? Na malú plochu pokožky bábätka, napríklad za uškom alebo na chrbát rúčky, nanesiete tenkú vrstvu oleja. Ak do 48 hodín nevznikne reakcia, môžete kozmetiku používať na celé telíčko. Týmto spôsobom predídete prípadnej alergickej reakcii.

A akú skúsenosť má s kozmetikou pre bábätká pediatrička, ktorá sa nedávno sama stala po prvýkrát mamou? „Keď sa mi narodila dcérka, začala som používať produkty, ktoré som poznala zo svojej praxe a z pôrodnice. Niektoré z nich sa stali súčasťou našej výbavy, ale až potom, keď som si ich overila. Dnes si už pri otváraní fľaštičky s olejom spomeniem na prvé dni s Vaneskou. Dcérka nemá sklon k atopickej dermatitíde, takže nepotrebuje špeciálnu starostlivosť. Napriek tomu som v tomto smere veľmi opatrná. Jediné, s čím sme bojovali v prvých mesiacoch života, bola seboroická dermatitída. Ľudovo sa jej hovorí mliečna chrasta.“ Je to zápalové ochorenie, ktorého príčina je nejasná a často trápi práve malé bábätká. Prejavuje sa mastnými žltými šupinami. Vaneska ich mala vo vláskoch aj v obočí.

Pediatrička MUDr. Monika Michňová na záver dodáva, že teória „menej je viac“ platí pri deťoch dvojnásobne: „Každej mamičke radím, nech je pri výbere kozmetiky opatrná a sleduje reakciu svojho dieťatka. Najviac obozretné musia byť mamičky citlivejších detičiek. Ak vám už kozmetika vyhovuje, nemeňte ju pre nič, za nič a neexperimentujte s ďalšou. Deti nepotrebujú veľa, iba pár overených a kvalitných produktov.“

MUDr. Monika Michňová

Detská lekárka, ktorá absolvovala prestížnu Jesseniovu lekársku fakultu UK v Martine. Pracovať začala na pediatrickom a novorodeneckom oddelení nemocnice v Žiari nad Hronom. Po narodení dcérky začala prostredníctvom instagramového profilu detska_doktorka radiť mamičkám v situáciách, s ktorými si samy nevedia rady.