Jedálniček od ukončeného 4. až ukončeného 6. mesiaca

Materské mlieko - tak dlho, ako bude bábätko potrebovať.

*Prikrmovať začíname s ohľadom na vývoj dieťaťa v období od ukončeného 4. až 6. mesiaca jednodruhovými príkrmami.

Ten správny čas na zavedenie prikrmovania

Bábätká by sa mali začať prikrmovať najskôr po ukončenom 4. mesiaci života a najneskôr po ukončenom 6. mesiaci*. Existujú bábätká, ktoré sa vo veku 4 alebo 5 mesiacov nenasýtia už iba z materského mlieka a ktoré pre svoj zdravý rast potrebujú prikrmovanie. Taktiež existujú deti, ktorým do ukončeného 6. mesiaca života absolútne postačuje výživa materským mliekom a až potom sú pripravené na prikrmovanie. Rozhodnutie, kedy začať prikrmovať, by sa preto vždy malo orientovať podľa potrieb Vášho dieťatka. Nie je Vaše dieťatko z materského mlieka alebo z mliečnej výživy podávanej fľašou dostatočne sýte? Dvíha vlastnou silou hlavičku a signalizuje záujem o nové potraviny a o lyžičku? Potom môžete začať s prikrmovaním. Ak si nie ste istá, poraďte sa so svojim pediatrom.

Majte trpezlivosť, aatko vypľúva prvé lyžičky kaše. Najskôr sa musí naučiť kašu prehĺtať. Na začiatku preto začnite s malým k Vaše dieťmnožstvom príkrmu a nechajte svojmu dieťatku čas na to, aby si zvyklo na novú formu výživy.

*Odporúčanie Výboru pre výživu Európskej spoločnosti pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu (ESPGHAN).

Prečo je prikrmovanie dôležité pre Vaše dieťa?

Po ukončenom 4.- ukončenom 6. mesiaci života samotné materské mlieko, resp. mliečna výživa nepostačujú viac na to, aby Vaše dieťatko dostalo všetky potrebné živiny a potrebnú energiu. Prechod na tuhú stravu okrem toho trénuje svalstvo úst. A v konečnom dôsledku dieťa zavedením prikrmovania spoznáva rozmanitosť rôznych chutí - aj to je dôležité pre jeho vývoj.

  • s malým množstvom prísad, ktoré sú mimoriadne lahodné
  • v malých sklenených pohárikoch s hmotnosťou 125g – na použitie „pre prvé lyžičky“

Štart prikrmovania je mimoriadne jednoduchý pomocou výrobkov HiPP. Pre „prvé lyžičky“ existujú rôzne druhy zeleninových pokrmov HiPP:

Prečo sú príkrmy pre dieťa dôležité?

WHO odporúča výhradne dojčiť do 6. mesiaca, ale niektorým deťom v období od ukončeného 4. - 6. mesiaca už samotné materské mlieko či mliečna dojčenská výživa nestačí pokryť denné potreby živín a energie. Okrem toho sa prechodom na pevnú stravu posilňuje aj ústne svalstvo, aby bolo pripravené na hryzenie väčších kúskov a rozprávanie.

V ponuke HiPP nájdete receptúry špeciálne vhodné na prvé prikrmovanie pod označením Prvá lyžička. Ochutnajte BIO Prvú mrkvu, BIO Prvú bielu mrkvu, BIO Prvú brokolicu alebo BIO Prvú tekvicu.

Krok 1: Obed

Najlepšie je začať s príkrmom napoludnie. Najideálnejšie je začať 4 až 6 lyžičkami zeleninovej kaše (napríklad HiPP Prvá mrkva alebo Prvá tekvica). Potom dostane vaše dieťatko zvyčajnú dávku dojčenia alebo náhradnej mliečnej výživy z fľaše. Množstvo zeleniny je možné zvyšovať každý deň o niekoľko lyžičiek. Nestrácajte trpezlivosť, ak vaše dieťatko nebude hneď akceptovať zeleninu. Vyskúšajte to v nasledujúcich dňoch znova. Po niekoľkých dňoch budete môcť podávať striedavo rôzne druhy zeleniny (pravú karotku, tekvicu, pravý paštrnák). Potom rozšírte plán výživy o zemiaky pomocou detskej výživy v sklenenom poháriku HiPP BIO Karotka so zemiakmi, HiPP BIO Cukina so zemiakmi. Ak chcete, môžete prvé prikrmovanie zaviesť aj na večeru, ak to lepšie pasuje vášmu dennému rytmu, alebo ak má byť pri prvom prikrmovaní napríklad aj otecko.

Ak sa vám bude dobre dariť so zeleninou, môžete od zhruba 3. týždňa postúpiť o krok ďalej a môžete začať podávať kompletné menu s mäsom. Výrobky HiPP vám znovu ponúkajú vhodné rozšírenie výživy: rôzne menu s karotkou, paštrnákom a tekvicou a ďalšie druhy pre chutné striedanie pokrmov. Hneď, ako vaše dieťatko na obed zje zhruba celý sklenený pohárik s mäsom, môžete vynechať obedňajšie dojčenie alebo kŕmenie mliekom.

Tipy ohľadom príkrmov:

  • Individuálne menu: Menu si môžete zostaviť pomocou sklenených pohárikov HiPP aj individuálne. Zmiešajte polovicu skleneného pohárika Zeleniny HiPP (cca. 90g) s polovicou skleneného pohárika HiPP Mäso (cca. 60g).
  • Dezert pre dieťatko? Ako dezert odporúčame pár lyžičiek ovocia bohatého na vitamín C. Pretože vitamín C podporuje vstrebávanie cenného železa z mäsa do tela.

Tip: Zohrejte len toľko stravy, koľko vaše dieťatko pravdepodobne zje. Nezohriate zvyšky skladujte v chladničke a spotrebujte ich do nasledujúceho dňa.

Upozornenie! Ak používate mikrovlnnú rúru: odstráňte viečko a otvor prikryte. Po zohriatí jedlo dôkladne premiešajte! Pretože v mikrovlnnej rúre sa zohrievanie jedál uskutočňuje zvnútra smerom von a jedlo môže mať nerovnomernú teplotu. Môžu sa tvoriť tzv. horúce zóny. Používajte iba plastovú lyžičku, aby ste nepoškodili sklenený pohárik. Pred podávaním pokrmu skontrolujte jeho teplotu.

Produktové skupiny HiPP rozoznáte v regáli na základe nasledujúceho farebného kódovania:

Toto by vás mohlo zaujímať: