Strava a vyvážený jedálniček dojčiacej ženy
Dojčenie je najdôležitejším a najprospešnejším spôsobom stravovania bábätiek v prvom polroku ich života. Sú teda plne odkázané na mamičku a na materské mlieko, z ktorého čerpajú všetky potrebné živiny, minerály, vitamíny alebo napríklad protilátky. V ČR kojí 85% matiek, čo je veľmi pekné číslo a vďaka súčasným trendom sa predpokladá, že neustále porastie.
Dojčenie teda nie je tým, čo by mamičky zanedbávali. Kde sú ale veľké medzery, to je bohužiaľ starostlivosť o svoj vlastný jedálniček. Častá snaha schudnúť po pôrode tehotenstvom nabrané kilá alebo možno len nedostatočná informovanosť o dôležitosti stravy mamičiek, vedie k deficitu prospešných tukov, vitamínu D, železa, jódu ale i celkovému nedostatku energie.
Celkový nedostatok energie
Je to práve jedálniček matky, ktorý rozhoduje o kvalite materského mlieka. V dobe dojčenia sú energetické nároky na organizmus ženy až 5x vyššie a s tým je treba príjem energie navýšiť. To sa však nedeje a u väčšiny mamičiek sa príjem energie pohybuje dokonca pod normou bežných výživových hraníc pre ženy daného veku. Výsledkom je unavená žena a nedostatočná tvorba materského mlieka.
Okrem dostatočného príjmu energie je nutné klásť dôraz i na adekvátny príjem jednotlivých živín. Pokiaľ neprichádzajú spolu so stravou (vitamíny a minerálne látky), začne ich organizmus ženy brať z vlastných zásob, ktoré sa časom vyčerpajú a materské mlieko o ne začne byť značne ochudobnené. Ohrozené sú potom predovšetkým hladina vápnika, kyseliny listovej, železa, zinku, jódu alebo vitamínu B12.
Riešenie nedostatočného príjmu živín
Základom jedálnička dojčiacej matky by mala byť pestrá a vyvážená strava, ktorá zahŕňa navýšenie príjmu energie. Ideálne od začiatku dojčenia by sa mamička mala starať nielen o novorodenca, ale i o seba a dávať pozor na vlastnú životosprávu, ku ktorej nepatrí v období dojčenia redukcia hmotnosti. Naopak je potrebné zvýšiť príjem celkovej energie cca o 1/5 (o 300-500 kcl) a zvýšiť príjem vitamínov a minerálov vo vlastnom jedálničku.
Vitamínu D prijíma 94% mamičiek menej, než je jeho potreba v období dojčenia. Z nich dokonca75% neprijíma ani tretinu doporučenej dennej dávky! U jódu sa dostávame na 97% dojčiacich žien, ktoré nemajú v strave dostatočné množstvo tohto minerálu.
Pozor u mamičiek vegániek, aby mali dostatok živín vo vlastnej strave. Ani vyvážená strava u nich nepokryje dostatočné množstvo vitamínu B12. Ten je teda nutné suplementovať formou potravinového doplnku. Omega 3 mastné kyseliny získate príjmom 1-2 lyžičiek ľanového oleja denne, pozor však na jeho teplotu. Omega 3 mastné kyseliny sú citlivé na zahriatie, takže je treba ich používať do šalátov a pri príprave surovej stravy.
Pitný režim dojčiacej ženy
Dojčiaca matka by mala vypiť denne aspoň 2 – 3 litre vhodných tekutín, za ktoré považujeme kvalitnú pitnú vodu (ideálne nesladenú), minerálnu vodu so slabou mineralizáciou, nesladený čaj, mliečne nápoje alebo vodou riedené ovocné šťavy. V teplých dňoch však nezabudnite toto množstvo ešte navýšiť.
Pokiaľ si mamička dopraje rada kvalitnú kávu, mala by sa obmedziť na maximálne 2-3 kávy za deň. U bylinných čajov majte na vedomí, že aktívne látky z bylín sa dostávajú do materského mlieka, pozor teda na vhodný výber.
Preventívne proti kolike a alergiám
Je chybou, že značná časť mamičiek hneď po pôrode nasadí diétu, z ktorej vyradí potenciálne potravinové alergény a potraviny, ktoré nafukujú. Takéto opatrenie je úplne zbytočné, pretože každé dieťa je iné a veľmi ľahko vypozorujete, čo práve vášmu dieťaťu nevyhovuje a stravu prípadne upravíte dodatočne.
To, ako dieťa reaguje na vašu stravu, poznáte s oneskorením cca 10-12 hodín. Môžete si v prvých týždňoch vlastný jedálniček zapisovať a prípadné nevyhovujúce potraviny potom nahradiť inými, výživovo rovnako hodnotnými.