Rozhovor s odborníkom – často kladené otázky z dermatologickej praxe

Odpovedá MUDr. Christina Schnopp

Dermatologická a alergiologická klinika, TU Mníchov

Čo je také mimoriadne na pokožke bábätka? Môžem u svojho dieťaťa používať bežné produkty starostlivosti o pokožku alebo detská pokožka potrebuje špeciálne produkty?

Zdravé bábätká sa už rodia s relatívne dobre vyvinutou pokožkou. Horná vrstva kože, predovšetkým stratum corneum, ktorá zohráva významnú úlohu ako ochranná vrstva, je však u detí počas niekoľkých prvých mesiacov oveľa tenšia ako u dospelých¹,². Kožné bunky sú menšie a rýchlejšie sa delia², potné a mazové žľazy ešte nie sú úplne vyvinuté,3 a preto ešte napríklad potenie nefunguje správne a v zrohovatenej vrstve je nízky obsah tuku².

 

Tieto štrukturálne rozdiely môžu zvyšovať priepustnosť pokožky bábätka. Táto transepidermálna strata vody („transepidermálna“ = cez epidermis/pokožku/) je indikátorom ochrannej bariérovej funkcie pokožky detí a počas prvého roka života sa značne mení (pokožka je niekedy minimálne „menej vodovzdorná“). Vytváranie bariérovej funkcie kože trvá minimálne do konca prvého roka života dieťaťa.

V porovnaní s kožou dospelých dokáže koža bábätka vstrebať viac vlhkosti v kratšom čase, ale dokáže ju aj rýchlejšie strácať. Jednou z príčin je nižšia hladina prirodzených zvlhčujúcich faktorov v hornej vrstve kože bábätiek mladších ako jeden rok4. S vyšším percentom vody v hornej vrstve kože bábätka korešponduje aj silnejšia (mikro) štruktúra, ktorá zvyšuje spojitosť povrchu kože a telesnej hmotnosti.

Počas prvých pár dní po narodení sa musí pokožka bábätka prispôsobiť zmene z vlhkého prostredia na suché prostredie. Počas tohto obdobia novorodenec stráca kožný maz, zmes tuku a odumretých kožných buniek, ktoré slúžili ako ochranná vrstva maternice matky. Od druhého týždňa sa rýchlo zvyšuje obsah vody v hornej vrstve kože.

Hodnota pH kože novorodenca je neutrálna (asi v dôsledku mierne alkalického pH plodovej vody), počas prvých pár dní sa znižuje bez toho, aby úplne dosiahlo hodnoty dospelých v zmysle „kyslého plášťa“5. Vyššia hodnota pH negatívne ovplyvňuje rozličné enzýmy, ktoré slúžia na zachovanie bariérovej funkcie, a môže spôsobiť podráždenie, najmä pod plienkami.

To znamená, že na produkty starostlivosti o pokožku bábätiek sú špeciálne požiadavky: keďže ich pokožka je potenciálne priepustnejšia a spojitosť povrchu kože a hmotnosti je oveľa vyššia ako u dospelých, zložky produktov starostlivosti o pokožku bábätiek musia byť úplne bezpečné. Tiež sa treba vyhýbať všetkému, čo by mohlo poškodiť kožnú bariéru alebo brániť jej vývinu, napr. zmenou hodnoty pH alebo rozpúšťaním kožných tukov.

Napríklad tradičné mydlá (alkalické) útočia na kožné tuky, a preto nie sú vhodné pre bábätká. 

1) Evans NJ, Rutter N. Development of the epidermis in the newborn. Biol  Neonate 1986; 49: 74-80.

2) Stamatas GN, Nikolovski J, Luedtke MA et al. Infant skin microstructure assessed in vivo differs from adult skin in organization and at the cellular level. Pediatr Dermatol 2010; 27: 125-31.

3) Agache P, Blanc D, Barrand C et al. Sebum levels during the first year of life. Br J Dermatol 1980; 103: 643-9.

4) Nikolovski J, Stamatas GN, Kollias N et al. Barrier function and water-holding and transport properties of infant stratum corneum are different from adult and continue to develop through the first year of life. J Invest Dermatol 2008; 128: 1728-36.

5) Stamatas GN, Nikolovski J, Mack MC et al. Infant skin physiology and development during the first years of life: a review of recent findings based on in vivo studies. Int J Cosmet Sci 2011; 33: 17-24.