Nie je to len o výmene plienok

Pred narodením bábätka sa rodičia príliš nezamýšľajú nad tým, ako často budú musieť meniť plienky. Keď zrazu príde deň D a stanú sa hrdými rodičmi, postupne začínajú zisťovať, aké nesmierne dôležité je vylučovanie. Čo by ste o koncovke trávenia novorodencov a dojčiat mali vedieť?

Prvá stolica po pôrode sa nazýva smolka. Odchádza z tela dieťaťa už počas prvých hodín po narodení. Je čiernozelenej farby, bez zápachu a má mazľavú konzistenciu. Tvorí sa v črevách už pred pôrodom z prehltnutej plodovej vody. Len čo dieťa začne prijímať mlieko, stolica sa postupne mení na svetlejšiu. Najprv je zelenohnedá a nakoniec prejde do žltooranžovej farby s malými žltými kúskami.

Venujte pozornosť plienke i bábätku

Stolica plne dojčeného dieťaťa je žltooranžová, kašovitá a má svoj typický kyslý zápach po mlieku. Ponáša sa na praženicu. Avšak môže mať aj oranžovú či zelenú farbu a obsahovať hlien. Zelenú stolicu nachádzame napríklad pri zrýchlenom prechode mlieka črevami.

Čo znamená, keď stolica obsahuje hlien? Keď je prítomný hlien, stolica sa stáva ťahavejšou. Niekedy môže mať redšiu a inokedy zas hustejšiu konzistenciu. Všetky tieto zmeny bývajú u zdravého dojčeného dieťaťa normálne. Pri každej zmene je dôležité všímať si celkový stav bábätka. Hoci zelená a hlienovitá stolica býva u zdravého bábätka poväčšine len prechodným stavom, môže byť aj príznakom infekcie.

Deti na mliečnej formule majú objemnejšiu, formovanejšiu svetlohnedú stolicu s výrazným zápachom. Aj u nich sa môže objaviť zelená stolica, keď pijú hypoalergénne mliečne formuly.

Neľakajte sa častého prebaľovania

Aká je správna frekvencia stolice? Dieťatko sa po narodení vyprázdňuje veľmi často – súvisí to s výrazným gastrokolickým reflexom. V praxi to znamená, že keď mlieko dorazí do žalúdka, črevá dostanú povel vyprázdniť obsah. Po každom kŕmení môže byť v plienke stolica. Pokiaľ dieťatko pekne prospieva, je to úplne v poriadku. V priebehu týždňov sa tento reflex zmierni a frekvencia sa zníži.

Interval vyprázdňovania nie je taký dôležitý, pokiaľ dieťa prospieva, je spokojné a nejaví známky ochorenia. Niektoré deti majú stolicu 7- až 10-krát denne. Iné, naopak, jednu za dva dni alebo nemajú stolicu aj niekoľko dní. Dojčené deti nemusia mať stolicu hoci aj 10 dní, pretože materské mlieko sa vie celé vstrebať. Ak dieťa nemá pár dní stolicu, treba si všímať, či mu odchádzajú vetry. Sledujte prípadnú bolestivosť brucha a nepodceňte vracanie. Pokiaľ je všetko v poriadku a dieťa je spokojné, netreba sa znepokojovať. Ak sú prítomné vyššie uvedené príznaky, je potrebné urýchlene vyhľadať lekársku pomoc.

Nebojte sa opýtať pediatra

Príkrmami sa mení stolica na tuhšiu a skonzumované potraviny ovplyvňujú farbu a zápach. Zavádzaním jedla sa vylučovanie postupne začína podobať nám dospelým ľuďom.

Ako však spoznáte, že sa s dieťatkom niečo deje? Vždy pri zmene vyprázdňovania sledujte aj prípadné chorobné príznaky, ktoré môžu naznačovať problém. Je stolica čierna alebo biela? Obsahuje krv? Je prítomné vracanie, teplota, nechutenstvo, chudnutie? V prípade niektorého z týchto príznakov alebo akýchkoľvek pochybností je dôležité nečakať a vyhľadať pomoc detského lekára.

MUDr. Mária Laušová 

Pediatrička na materskej s dvomi chlapcami. Je akreditovanou lektorkou správnej manipulácie a pohybových hier s deťmi do 3 rokov na rozvoj psychomotorického vývoja. Na svojom instagramovom profile @neposedkooo rozpráva o hravom cvičení s deťmi a tiež o ich správnom vývoji.