Kedy sa môžu objaviť prvé zuby a ako bábätku uľaviť od bolesti?

Prvý zúbok môže z ďasien vykuknúť náhle a bezbolestne, ale rovnako môže bábätko a maminku poriadne potrápiť. Užitočné rady a tipy sme pripravili v spolupráci s MUDr. Michaelou Štětinovou, zubnou lekárkou a maminkou dvoch detí. Píše úspešný blog zdravezubydetem.cz a organizuje kurzy starostlivosti o detské zúbky, kde rodičom odpovedá na všetky prečo a ako.

Priemerný vek bábätka, keď môžete očakávať príchod jeho prvého zúbka, je okolo 6. mesiaca. Ja však mamičkám vždy odporúčam neupínať sa na tento dátum. Je totiž bežné, že prvý zub sa objaví skôr, ale niekedy, naopak, aj omnoho neskôr.

Ktorý sa objaví prvý a kedy?

Niektoré deti chodia v 10 mesiacoch, zatiaľ čo iné svoj prvý krok urobia až v roku a pol – a tak je to aj so zubami. Narastú, nebojte sa. Nie je výnimočné, keď dieťa oslávi prvý rok bez zúbkov. Je to úplne v poriadku. Odborne to označujeme ako oneskorenú erupciu, no je to len termín, nie chyba. V prípade rastu zubov pred pol rokom veku dieťaťa ide, naopak, o predčasnú erupciu. Situácia, keď nie je založený žiadny zub, je extrémne vzácna, preto sa nebojte, keď zúbky síce dlho vyzeráte, no ony stále nie sú.

Podobné je to i s obvyklým poradím, v akom zuby v ústočkách vyhupnú. Najčastejšími prvými zúbkami sú dolné jednotky. Nezľaknite sa však, keď prvá bude dolná dvojka, horná jednotka alebo dokonca horná dvojka. Neznamená to, že dieťa nemá zuby založené, len niektoré predbehli v raste iné.

Platí pravidlo, že ak dieťaťu vyrastie zub, jeho „kolega“ na druhej strane by mal vyrásť do pol roka. Ak dieťaťu chýba konkrétny ľavý i pravý zub a dávno uplynulo obdobie, keď už mali vyrásť, potom je možné, že dieťa nemá zuby založené. Netreba však ihneď bežať k lekárovi. V prípade dočasných zubov sa táto chyba nerieši, čaká sa až na stálych nástupcov. Ak dieťa nemá založený nejaký dočasný zub, neznamená to automaticky, že nebude mať založený ani trvalý.  

Ako uľaviť od bolesti, ak rast zúbkov spôsobuje ťažkosti?

U svojho syna, ktorý rast zubov nezvládal bez problémov, som postupovala od čo najprirodzenejších možností, ako mu pomôcť a zmierniť bolesť. V prvom rade v období, keď rast zubov dieťa evidentne obťažuje, odporúčam častejšie dojčiť, ak je to možné, rovnako aj častejší kontakt s maminkou, napríklad v nosiči, obzvlášť ak je prejavom rozmrzenosť. 

Ak dieťa bolia ďasná, výborným pomocníkom sú hryzadlá. Dnes sú na trhu i kúsky, ktoré sa dajú schladiť v chladničke a fungujú aj ako chladivý obklad na ďasná. Ďalšou možnosťou je zamraziť materské mlieko (napríklad vo výrobníku ľadu s hryzadlom na princípe nanuka). Mnoho mamičiek si chváli studenú uhorku a iné chladené potraviny, v tomto prípade by som však bola opatrná. Vždy dávajte deťom len také potraviny, na ktoré sú už zvyknuté. Platí to nielen o konkrétnom druhu jedla, ale aj o forme, v akej ho ponúkate. 

Ďalším častým pomocníkom sú gély, ktoré sa natierajú na boľavé ďasná. Ideálne sú prírodné. Ja som mala obľúbený prírodný s harmančekom.

S liekmi radšej opatrne

Ďalším variantom sú gély, ktoré obsahujú antiseptickú a anestetickú zložku. Ja tieto gély v obľube nemám, pretože deti ich prehĺtajú, a tak môže dôjsť ku chvíľkovému znecitliveniu vstupu do dýchacích ciest. Mnoho mamičiek si ich však pochvaľuje, ublížiť nimi nemôžete. Až ako posledné by som zmienila lieky určené na tíšenie bolesti s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Tieto liečivá užívajte len vtedy, keď má dieťa naozaj veľké ťažkosti alebo je prítomná horúčka. Určite by som nesiahla po lieku na bolesť každú noc počas niekoľkých týždňov len preto, že dieťa vzhľadom na rastúce zuby nespinká.

Zúbky vyrásť musia. Dieťatko sa vám s nimi pred očami zmení z bezbranného malinkého tvorčeka na objaviteľa života a všetkých jeho chutí. Zrazu sa bude inak usmievať aj inak vyzerať. Prajem vám, nech to všetko prebehne pokojne a bezbolestne, s radosťou z dosiahnutých míľnikov. A v prípade ťažkostí verím, že tieto riadky vám budú pri ich zvládnutí nápomocné. 

Dolné prvé rezáky okolo 6. mesiaca
Horné prvé rezáky 6. – 8. mesiac
Dolné druhé rezáky okolo 8. mesiaca
Horné druhé rezáky okolo 9. mesiaca
Prvé stoličky medzi 12. a 16. mesiacom
Očné zuby okolo 17. mesiaca
Druhé stoličky medzi 20. a 30. mesiacom