Bábätká s faldíkmi – roztomilé alebo zdravotný problém? Ako predísť nadváhe?

Ja som pri tele, ty si pri tele, naše dieťa bude tiež. Vari to prekáža? Aj babička bola a všetkým sa ako mladé dievča páčila... Pediatrička a maminka troch detí hovorí, že obezitu malých detí už nemožno vnímať ako roztomilé kilá navyše. Práve naopak, dlho pred nástupom do škôlky, teda do prvého kolektívu, je dobré chrániť našich najmenších pred touto civilizačnou chorobou. MUDr. Kateřina Karolová píše blog, pred piatimi rokmi zvíťazila v ankete Žena roka a poznáte ju aj z podcastu Baby Talk. Dnes radí, ako predísť nadváhe a obezite u najmenších.

Pracujem v kúpeľoch ako pediatrička a každý mesiac mi do ambulancie prichádza nový turnus malých pacientov s najrôznejšími diagnózami – astma, ekzémy, celiakia, stavy po popáleninách či onkologickej liečbe. A aj deti s obezitou.

Kým som bola zamestnaná v nemocnici, problematika malých pacientov s nadváhou sa ma nijako extra nedotýkala. Teraz, keď sa mi priamo pred očami kumulujú skupiny tlstých detí mieriacich na pobyt s cieľom zredukovať váhu, uvedomujem si, že niečo je čoraz viac nesprávne. A štúdie ukazujú, že je to skutočne horšie a horšie.

Kilá môžu byť problém

Kilá navyše väčšina ľudí nevníma ako zdravotný problém. Zatiaľ čo v prípade predškoláka s opakovanými zápalmi stredného ucha bývajú rodičia vďační, keď sa im podarí zaistiť ozdravný pobyt v kúpeľoch, u rovnako starého dieťaťa s nadváhou sa o indikačné kritériá a liečebnú kúru zaujíma len málokto. Ľudia mávnu rukou a povedia niečo ako: Tak jej skrátka chutí. To vybehá. Poznáte Hanku? Naša Ema je oproti nej hotová laň. To bude dobré...

Lenže nebude. Samo od seba určite nie. Zhadzovanie nadbytočných kíl nie je nič príjemné, o čom by mohol rozprávať každý, koho v liečebni nútime obedovať misku zeleniny alebo vstávať ráno pred siedmou na povinnú zdravotnú prechádzku.

Čo teda robiť pre to, aby ste u svojich detí nemuseli riešiť obezitu?

Ideálne je začať premýšľať nad rizikom hneď v tehotenstve, pretože nadváha a obezita v tehotenstve zvyšuje pravdepodobnosť nadváhy či obezity u samotného dieťaťa. Viem, ospravedlňovanie narastajúceho pupka a váhy fyziologickými procesmi tela spôsobuje istú úľavu. Každá nočná porcia jedla, každá žemľa, tretí krajec chleba a kocka cukru navyše – to všetko sa dá obhájiť hormónmi a iným stavom. No stojí tá tretia mastná šiška za trápenie na duši, s ktorým sa dcérka či syn vzhľadom na svoju nadváhu stretnú?

Dieťa je na svete, „bacuľko“ v medziach normy, krásne dojča – a má pred sebou jediné životné obdobie, keď všetci ochkajú nad roztomilými faldíkmi tuku. Nádhera! Dá sa niečo pokaziť? Veď dieťa pije z prsníkov či z fľašky a neskôr aj tak len oblizne pár lyžičiek s príkrmami.

Nedajte sa upokojiť predstavou, že dieťa toho veľa nezje. Dôslednosť sa počíta už od obdobia prvých príkrmov. Začať by ste mali rozhodne zeleninou, aby si dieťatko zbytočne skoro nezvykalo na sladkú chuť ovocia a aby si rozširovalo svoje spektrum chutí. Horkastá zelenina, ako napríklad brokolica alebo špenát, je ideálna prvá lyžička. Ovocné výživy sú ideálne ako dezert alebo na ochutenie obilnej kaše. Hlavne keď už s istotou viete, že ich vaše dieťa popoludní vybehá na ihrisku.

Prešiel prvý rok?

Možno si hovoríte: „Och, nie, zase ďalší odborník, ktorý straší cukrom, múkou a jadrovými zbraňami. Otrava!“ Lenže ja rozhodne nepatrím medzi šialené matky s tikom v oku a neobmedzenou láskou k nízkotučnému bielemu jogurtu (ktorý je, mimochodom, pre deti aj tak nevhodný). Len by som chcela, aby ste sa zamysleli nad tým, čím svoje dieťa kŕmite.

Tak čo ďalej? Vaše dieťa s radosťou oslavuje prvý rok života, stáva sa z neho batoľa. Zrejme už má za sebou prvé pokusy o neisté kroky, hovoríte si, že jeho energetický výdaj má raketové tempo... Väčšina záhybov mizne a rodičia sú upokojení predstavou, že ich pokladu nadváha rozhodne nehrozí. Omyl!

V období batoľaťa oproti tomu dojčenskému dochádza k programovaniu metabolizmu organizmu. Rast dieťaťa sa spomaľuje, vyvíja sa hlavne mozog. Nadmerný príjem energie a v prípade dojčiat a malých detí i nadmerný príjem bielkovín môže prispievať k nadváhe a obezite v neskoršom veku.

  • Denné odporúčané množstvo bielkovín u ročného dieťaťa je 1 g/1 kg telesnej váhy. Pre 15-kilogramové dieťa je to teda 15 g bielkovín na deň. Priemerná hmotnosť ročného dieťatka sa pohybuje len okolo 9 až 12 kg. 
  • Batoľatá potrebujú menej energie na 1 kg hmotnosti.
  • Dojčatá potrebujú orientačne 335 – 500 kJ/1 kg, potom nasleduje každé tri roky pokles o 42 kJ/1 kg.

Práve obdobie batoľaťa je charakteristické prijímaním zlých stravovacích návykov. Vy určujete, čo a kedy bude dieťa jesť, a ono zase to, koľko toho zje. To znamená žiadne tu párok od babičky, tam trochu hranolčekov z ockovho taniera. Roztomilé nápoje s obrázkami Anny a Elsy, farebné želé, tukové rožky... Všetky deti si prechádzajú typickým obdobím vzdoru a rodičov láka možnosť rezignovať nad ich prieberčivosťou v jedle.

Čím teda prispieť k dobrému vývoju?

  • Keď už chcete podávať ovocné nápoje, hoci najlepšia je voda alebo nesladené čaje, poobzerajte sa po ponuke štiav bez pridaného cukru. Vyhnite sa presladeným nápojom s fosforeskujúcimi farbami a koncentrované šťavy rieďte vodou v pomere 1 : 2. A aj naďalej pokračujte v ponúkaní vody. Možno vás prekvapí, že dieťa ju bude nakoniec preferovať.
  • Zvýšte príjem zdravých potravín. Vy viete, ktoré to sú, netvárte sa, že nie. Napríklad zelenina a ovocie. Áno, v tomto poradí! Využite to, že deti sú úplne závislé od toho, čo im ponúkate. Naučte sa pravidelne nachystať tanier s nakrájanou mrkvou, uhorkou a paprikou. Položte ho na stôl, kde si s dieťatkom staviate kocky, na jedálenskú stoličku, keď ohrievate karfiolovú alebo hráškovú polievku, na stôl pri televízore, keď je pustená rozprávka. Telo si zvykne na malé zdravé porcie a metabolizmus získa potrebnú harmóniu.

Náš tip:
Samozrejmosťou je, že na tanieri plnom zeleniny si pochutíte i vy. Deti jedia to, čo aj vy. Nezabudnite na to. A nezabudnite ani na ryby. Deťom ich môžete ponúkať už od 5. mesiaca pokojne 2-krát týždenne.

  • Ak si v prípade desiatej dovolíte istú mieru benevolentnosti pri servírovaní (zmienený príklad s televízorom či hračkami), hlavným jedlám dňa zabezpečte určitú úroveň. Obeduje sa za stolom a nepozerá sa pri tom na tablet ani na televízor.
  • Pozor na zemiakové lupienky, smažené jedlá, kečup, majonézu alebo cukrovinky. Nerobím si ilúzie, že vaše dieťa ich nikdy neochutná, ale úprimne dúfam, že si na ne nezvykne. Myslite na to, že dieťa preberá stravovacie návyky svojich rodičov, a buďte mu príkladom. Pozor aj na zdravé potraviny s vysokou energetickou náložou, ako sú orechy, čokoláda, semienka či sušené ovocie, ktoré býva často dosládzané.
  • Pravidelnosť. Predstavte si ľudské telo ako kotol na uhlie. Aby dobre fungoval, je ideálne pravidelne doň prikladať – malé množstvo po celý deň. Takto nejako funguje i ľudský metabolizmus. Nepristane mu ani pocit hladu, ani preplnený žalúdok. Jednoduché, však? Nezabudnite na raňajky – štúdie ukazujú, že väčšina našich malých školákov ich zanedbáva.
  • Varte. Urobte si z prípravy jedál zábavu, dovoľte dieťaťu vymiesiť v miske cesto, umyť zemiaky, nech skúsi nakrájať banán (samozrejme, tupým nožom). Budete mať prehľad, čo do pokrmov pridávate, ako veľmi ich sladíte a ako dochucujete.
  • Obmedzte bielkoviny. Dosť neobľúbené, však? Veď človek ani nevie, čo si pod tým predstaviť. Skúsim vám to zjednodušiť. Opatrne so syrmi, s miláčikmi, tvarohmi alebo výrobkami z kravského mlieka. Vaše dieťa sa väčšinu svojho života stretávalo len s materským mliekom (či umelým mliekom) a jeho organizmus je teda zvyknutý na nižší príjem bielkovín.

Vedeli ste?
Klasické kravské mlieko či výrobky z neho môžu pri nadmernej konzumácii v období batoľaťa prispievať k rozvoju nadváhy v ďalších rokoch.*
Existujú mlieka pre batoľatá, ktoré si na obsah bielkovín dávajú pozor.**

Čo dodať na záver? Starostlivo dbajte o to, čo vaše dieťa je, kedy to je a v akom množstve, pretože správna výživa v prvých troch rokoch života nielenže významne ovplyvňuje zdravotný stav dieťaťa až do dospelosti, ale aj znižuje rozvoj nechcenej hrozby obezity. A obezita nie je kozmetická chyba. V období dospievania môže vaše dieťa zraniť natoľko, že aj keď sa raz nadbytočných kíl dokáže zbaviť, psychicky nimi bude zranené do konca života.

* Mlieko a mliečne výrobky sú vo veku batoľaťa vhodné v dennom množstve 500 ml. Batoľa potrebuje 1 g/1 kg/deň bielkovín. Kravské mlieko však obsahuje 3,3 g/100 ml bielkovín, to znamená, že 300 ml (9,9 g bielkovín) predstavuje až 66 % dennej potreby bielkovín u 15 kg dieťaťa.

** Mlieka pre batoľatá majú upravený a omnoho nižší obsah bielkovín (1 g/100 ml) aj nižší obsah energie (51 kcal/100 ml), kravské mlieko 3,5 % (68 kcal/100 ml) vs. jablkovo-marhuľový džús 54 kcal/100 ml. Špecifický je aj nižší glykemický index oproti kravskému mlieku (kravské plnotučné 23 – 31, výživa 21,5); zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/. A nízky obsah cukru: prirodzený mliečny cukor laktóza 5 g/100 ml vs. umelo vyrobený fruktózovo-glukózový sirup (teda kola) 11 g/100 ml. Naopak, obsahujú vyššie množstvo nenasýtených mastných kyselín oproti saturovaným (nasýteným) v kravskom mlieku. Navyše laktóza, vápnik, vitamín A podľa štúdií znižujú tvorbu tuku (lipogenéza).

Prejsť na produkty