Dojčenie a význam materského mlieka

Materské mlieko je aj dnes pre život novorodenca nenahraditeľné a pokiaľ je to možné, je v prvých šiestich mesiacoch najlepšou stravou, ktorú môžeme dieťaťu poskytnúť.

Dojčenie vystačí (fyziologicky sa vyvíjajúcemu dieťaťu) až do ukončenia 6. mesiaca.  Po tomto období už prestáva dodávať dojčaťu dostatok nevyhnutných živín aj energiu a prichádza čas na zaradenie prvej lyžičky s nemliečnou stravouV dojčení je však vhodné pokračovať, a to do 2 roku veku dieťaťa, kľudne aj dlhšie

Pred 10 000 rokmi, kedy došlo k domestikácii niektorých zvierat, začal človek v núdzi živiť potomkov iným mliekom ako vlastným. Dojčatá však mlieka zle znášali, trpeli poruchami výživy, hnačkami a často umierali. To viedlo k zvýšeniu záujmu poznania materského mlieka a ukázalo sa, že tieto rozdiely sú nemalé. Nie len množstvo ale aj zloženie základných živín, minerálnych látok, vitamínov, enzýmov aj stopových prvkov je dramaticky rozdielne. Najbližšie MM (materskému mlieku) sa priblížilo mlieko kobylie, ktoré sa skôr používalo pri dojčatách trpiacich alergiou.

Na porovnanie kvalít materského mlieka (MM) si vezmeme na pomoc kravské mlieko (KM), kde je patričný rozdiel v zložení, a zodpovieme tak zároveň otázku, prečo nie je vhodné nahrádzať mlieko materské tým kravským.

Bielkoviny

Sú základným materiálom rastúceho organizmu. Materské mlieko obsahuje 1,2 g/100 ml. Oproti tomu je v kravskom mlieku 3x také veľké množstvo, čo predstavuje zvýšenú záťaž pre obličky a vylučovaciu sústavu.

Mliečne bielkoviny v MM sú prevažne srvátkové a sú pre dojčatá ľahko stráviteľné. Na rozdiel od KM, ktoré má prevahu bielkovín kazeínových, horšie stráviteľných. Z dôležitých bielkovín v MM  prevláda alfa laktalbumín, v KM je to beta-laktoglobulín, ktorý je u časti detí príčinou neznášanlivosti kravského mlieka. Beta-laktoglobulín sa v materskom mlieku nevyskytuje.

Materské mlieko dieťa chráni pred infekciami. Môže za to prítomnosť laktoferínu, ktorý je zložkou srvátkovej zložky. V KM sú prítomné len stopy laktoferínu.

Imunoglobulíny typu A sú špeciálne sekrečné protilátky, ktoré si telo dieťaťa nevie vyrobiť a vytvára ich mliečna žľaza matky. Chránia črevnú sliznicu tvorbou špeciálneho ochranného filtra a bránia tak usádzaniu niektorých patogénov. Odolnosť dojčených detí je tak oveľa vyššia ako detí umelo živených.

Cukry

Sú to práve cukry, ktoré deťom dodávajú 40 % energie. V MM je obsiahnuté 7 g/100 ml cukru. V mlieku kravskom je jeho obsah polovičný.

Hlavným cukrom MM je laktóza, ktorá sa enzymaticky štiepi na látky potrebné na vývoj centrálnej nervovej sústavy. Súčasne podporuje bakteriálne osídlenie čreva dojčaťa, ktoré je žiadúce.

Ďalšími cukrami sú oligosacharidy, ktoré majú dôležitú funkciu tzv. prebiotík. Ovplyvňujú zloženie črevnej mikroflóry a podporujú rast laktobacilov a bifidobaktérií, čím chránia dieťa pred infekciou. Iba MM vytvára takto priaznivé prostredie, v ktorom laktobacily a bifidobaktérie rastú. Črevná mikroflóra dojčených detí sa veľmi líši od detí živených umelo, pretože KM tieto užitočné baktérie neobsahuje.

Tento problém sa rieši pridávaním oligosacharidov (tzv. prebiotík) do umelej výživy.  Ani tak sa zatiaľ nedarí dostať na úroveň MM.

Tuky

Organizmus dieťaťa ich potrebuje ako zdroj energie. V MM je asi 3,5 g/100 ml a úzko súvisia s príjmom dojčiacej matky. Veľký význam majú esenciálne kyseliny (k. linolová, linoleová a arachidonová), ktoré sú potrebné pre život svojím vplyvom na rast nervovej sústavy.

MM obsahuje cholesterol na tvorbu bunkových obalov a vývoj mozgu, hormónov alebo napríklad žlčových kyselín. Ak nemá telo po narodení dostatok cholesterolu, začne si ho samo tvoriť, čo pretrváva do dospelosti. Dojčenie má tak protektívny vplyv -  chráni pred artériosklerózou v neskoršom veku.

Minerálne látky

MM je nápadne chudobné na minerálne látky. V KM je ich 3x toľko, čo znamená vyššiu záťaž na činnosť obličiek.

Potreba materského mlieka

V prvých dňoch po pôrode (1.-5. deň) sa začína tvoriť počiatočné mlieko, ktoré označujeme ako kolostrum alebo tiež mledzivo - je husté a žltkasté. V tomto mlieku je nie len viac bielkovín, ale tiež imunoglobulínu, ktorý chráni pred infekciou. Kolostrum je tiež bohaté na tuky a oproti ďalšiemu zloženiu je chudšie na obsah sacharidov.

Medzi 5.-14. dňom označujeme mlieko ako prechodné. Od 15.dňa už ako mlieko zrelé. Toto zrelé mlieko je redšie a stráca žlté sfarbenie.  Zrelé mlieko sa počas dňa mení. Ráno je obsah tuku vyšší a večer naopak redší. Aj počas dojčenia sa toto zloženie líši a na základe toho rozlišujeme mlieko:

  • Predné – obsahuje viac vody a mliečneho cukru. Dieťa pitím hasí smäd.
  • Zadné – má v zložení vyšší obsah tukov a bielkovín a dojča sa pitím zasýti.

Materské mlieko a dojčenie je nenahraditeľné

Materské mlieko je prispôsobené potrebám dieťaťa. Nie je teda potrebné dojčeným deťom pridávať vodu v iných formách. Z predchádzajúceho textu plynie, že materské mlieko je svojím zložením unikátne a jeho tvorba je dokonalejšia, ako si myslíme.

Je pozoruhodné, že aj zloženie je presne vytvorené podľa potreby dieťaťa. Pokiaľ sa narodí bábätko predčasne, obsahuje MM napríklad viac bielkovín, ako keby mamička porodila v termíne. Aj z toho dôvodu je lepšie, ak predčasne narodené bábätko dostáva mlieko biologickej matky než MM z mliečnej banky.

Na záver textu by som rada spomenula psychosociálny vplyv dojčenia, kedy sa upevňuje vzájomný vzťah mamičky a bábätka. Spoločne hľadajú rytmus, nadväzujú očný kontakt, dotýkajú sa koža na kožu a dojčenie je tak prvým zoznámením pomocou všetkých piatich zmyslov.

Je veľkou snahou vytvoriť umelé mlieko na takej úrovni, aby sa čo najviac približovalo práve unikátnemu mlieku materskému a mamičky, ktoré dojčiť nemôžu, tak majú na výber zo širokej škály náhradnej mliečnej výživy.

Materské mlieko: Zhrnutie

Kedy: Od narodenia ideálne do 2 rokov veku dieťaťa.
Čo: Materské mlieko. Pokiaľ nemožno dojčiť, tak počiatočná mliečna výživa.
Príprava: Nájdite spoločný rytmus, nadviažte s bábätkom očný kontakt, dotýkajte sa koža na kožu.
Dĺžka kŕmenia: Jednoznačne odpovedať na otázku, ako dlho dojčiť dieťa sa nedá – načúvajte jeho potrebám a svojej intuícii.
Tajný tip: Do 6 mesiaca pokrýva dojčenie kompletnú potrebu tekutín dieťaťa. Len ak by bolo veľké teplo, alebo to odporučil lekár vzhľadom na zdravotný stav, podávajte medzi dojčením detské čaje.