Ako bábätku uľaviť

 Zdôraznime si to zas a znova. Zásadnú úlohu má materské mlieko, a ak nemôžete dojčiť, tak dojčenské mlieko s probiotikami a prebiotikami. Dieťatku však môžete pomôcť popri vhodnom mliečku aj masážami a cvičením.

Prvá pomoc pri kolike a nadúvaní

• Dbajte na to, aby malo vaše bábätko dostatok pohybu, pretože prevaľovanie a kopanie nožičkami podporuje trávenie.

• Položte bábätko bruškom dole na vaše vlastné brucho (telesný kontakt, upokojenie).

• Vyskúšajte masáž bábätka, kedy bruško masírujeme jednou rukou v smere hodinových ručičiek tak, že kreslíme (olejom v telovej teplote) okolo pupku kruhy, ktoré sa stále zväčšujú.

Masáž nielen proti nadúvaniu, kolikám a zápche u dojčiat

Masáž bábätka nielen uľaví jeho brušku, ale je to tiež obzvlášť vhodný spôsob, ako podporiť úzky kontakt medzi dieťaťom a rodičmi a ako dať bábätku pocit blízkosti a bezpečia. Jemná masáž tiež povzbudí krvný obeh a samozrejme stimuluje zažívanie, o ktoré nám ide.

• Skôr ako s masážou začnete, dbajte, aby ste mali krátke nechty a teplé ruky.

• Miesto pre masáž by malo byť teplé a útulné.

• Vyhnite sa časovému tlaku alebo stresu, pretože nervozita sa prenáša na vaše bábätko.

• Použite mäkkú detskú deku alebo mäkké uteráky ako podložku.

• Bábätko by malo byť hore a nie príliš unavené.

• Nemasírujte bábätko ihneď po jedle, alebo keď je dieťa choré.

• Prizvite si na pomoc detský olejček HiPP s BIO mandľovým olejom  BEZ zbytočné chémie.

Konkrétne techniky úľavy pre bábätko

Vyskúšajte uľavujúce polohy a strážte si jedálniček. Položte bábätko na chrbátik, jemne mu pritiahnite kolienka k brušku a povoľte. Zaraďte zopár cvikov pravidelne napríklad pri každom prebaľovaní alebo do spoločných hier. Alebo zahrejte bábätku bruško vankúšikom naplneným čerešňovými kôstkami, ktoré môžete nahriať v mikrovlnke. Vopred skontrolujte vhodnú teplotu. Teplo na brušku pomáha na zastavené vetry.

Vyskúšajte si zapojiť sa aj sama do hry a zahrajte si spoločne s bábätkom na gymnastickej lopte. Hojdajte sa s bábätkom na lopte, dieťatko sa ukľudní, pomôžete mu vyhnať z bruška bublinky a uľaví sa mu. Pomáha tiež, keď dieťatko často nosíte schúlené v pozícii do klbka. Pozícia je bábätku pohodlná, cíti sa v nej dobre a pokrčené nožičky opäť masírujú bruško.

Bruško môžete tiež rovno masírovať. Zohrejte v dlaniach zopár kvapiek jemného detského oleja, naneste na bruško a jednou rukou v smere hodinových ručičiek kreslite okolo pupčeka zväčšujúce sa kruhy. Masáž zahriateho bruška je pre uvoľnenie čriev a zmiernenie bolesti výborná. Pokiaľ dojčíte, dbajte na pestrú a vyváženú stravu. Vyhnite sa potravinám, ktoré Vám spôsobujú nadúvanie (je to veľmi individuálne). Do pitného režimu zaraďte bylinkové čaje s obsahom feniklu.

Kedy nie je masáž bábätka vhodná?

Pred každou masážou by ste mali zvážiť stav bábätka. Ak bábätko kope a je divoké, načasovanie masáže nie je priaznivé. Ak bábätko pri masáži plače, utíšte ho a ak sa upokojí, skúste masáž znova. Ak je však bábätko stále nepokojné, presuňte masáž na iný deň. Pokiaľ ani masáž nevykúzli úsmev na tvári dieťatka, môžete skúsiť pozvať na pomoc rektálnu rúrku, ktorá pomôže zarazeným prdíkům von.

Zistite viac o tom ako možno problémom predchádzať správnou technikovi dojčenia a prisatie bábätka k prsníku TU.