Problémom sa dá predchádzať
Najlepšou prevenciou je dojčenie. Materské mlieko obsahuje všetky dôležité živiny, esenciálne mastné kyseliny, a tiež probiotiká a prebiotiká. Ide však aj o to, aby pri dojčení dieťa neprehĺtalo vzduch spôsobujúce nadúvanie. Dôležité teda je, aby ste dojčila správnou technikou. Kvalitu materského mlieka však ovplyvňuje mamička i svojim jedálničkom. Preto mu venujte zvýšenú pozornosť.
Polohy pri dojčení: v sede, alebo poležiačky?
V základnej polohe posediačky zvanej "madona" sedíte pohodlne opretá a dojčatá na svojom predlaktí s hlavičkou vo svojej lakťovej jamke podopierajú chrbát. Ak máte väčšie prsia, ploché bradavky alebo ste po cisárskom reze, lepšie vám môže vyhovovať bočný "futbalová" poloha, pri ktorej bábätko leží na podložke v úrovni prsníka s nožičkami pod vaším pazuchy.
V prípade bábätiek, ktoré sú menšie alebo majú problémy s prisatím, môžete skúsiť aj polohu "tanečníka", kedy dojča v mierne naklonenej polohe s bruškom k vám spodnej rúk objíma váš hrudník. Pre nedonosené bábätká alebo tie s malou bradou je potom najvhodnejší vzpriamená poloha, kde najdôležitejšiu úlohu hrá dobrú opora vašich chrbta.
V základnej polohe ležmo ležíte vy aj dieťatko na boku. Ak ste však po cisárskom reze, môže sa vám lepšie dojčiť na chrbte s bábätkom položeným na brušku. V oboch prípadoch je dobré si hlavu podložiť tehotenským vankúšom na dojčenie pre väčšie pohodlie, ktoré zároveň podporuje psychickú pohodu vás i bábätka a je obzvlášť dôležité pri problémoch s dojčením.