Náhradná dojčenská výživa alebo formula. Ako sa v nej vyznať?

Detská výživa od A po Z. Teoretická prax a živá realita tak, ako to vidí mama lekárka. O svoje skúsenosti sa s vami podelí pediatrička a zároveň mamička troch detí MUDr. Kateřina Karolová. Vedie svoj blog, vydala vlastnú knihu Já, doktor(in) a v roku 2018 zvíťazila v ankete Žena roka.

Prvé mesiace života si detský organizmus vystačí výlučne s mliekom. Najlepšie je materské, no nie vždy sa zadarí. Ak dojčenie nie je možné alebo nestačí, je nutné ho nahradiť. Preto sa na trhu začali objavovať škatule so sušenou zmesou, ktorá sa podľa návodu zmieša s vodou a výsledkom je plnohodnotná dávka dojčenského mlieka. Ide o takzvanú dojčenskú formulu, umelé mlieko, náhradnú výživu alebo skrátka o práškové mlieko.

Ako pediatrička som si všetko potrebné poctivo ukladala do pamäte a tešila sa, že až sa sama stanem mamou – získané informácie sa mi zázračne a definitíve prepoja. Ojoj! S hladným dieťaťom pri absolútne nefunkčnom prsníku sa články o umelom mlieku nečítajú najlepšie. A nezáleží na tom, či ste pediatrička alebo jednoducho milujúca mama. Ako to dopadlo? Po škatuľu s počiatočnou dojčenskou formulou bol z našej domácnosti vyslaný manžel. Inštrukcie od hysterickej, nevyspanej a vynervovanej ženy zneli naozaj jasne a zrozumiteľne: „Kúp mlieko v lekárni! Kúp čokoľvek!“

Lenže medzi mliekami je rozdiel a vybrať z nich to správne môže byť problém aj pre nadpriemerne schopného muža. Dnes to zhrniem tak, aby to dávalo zmysel všetkým – otcom, matkám, vystresovaným i úplne pokojným. Ako teda vybrať dojčenské mlieko?

1. Podľa veku dieťaťa

Tým je fajn začať. Je to podobné ako s plienkami. Drobnému, trojkilovému novorodencovi nebudete kupovať pampersky obrej veľkosti 5, ale siahnete, logicky, po tých s označením 1. Rovnako je to s dojčenskou výživou – aj tá sa čísluje. Grafika s číslom je vlastne to prvé, čo by vás na regáloch s dojčenským mliekom malo upútať a hneď aj zbežne zorientovať. Škatule s mliekami majú číslicu napríklad v ľavom dolnom rohu – určite ju neprehliadnete. Čo jednotlivé čísla znamenajú?

  • 1 = počiatočné mlieko. Je určené novorodencom a bábätkám vo veku 0 – 6 mesiacov. Výnimočnosť formúl označených jednotkou spočíva v tom, že deti v tomto období nekonzumujú nič iné. Výlučne z mlieka musia načerpať všetky potrebné živiny.
  • 2 = pokračovacie mlieko. Pre dojčatá vo veku 6 mesiacov – 1 rok. Tieto mlieka už počítajú s tým, že dieťa dostáva prvé príkrmy (zeleninu, ovocie, mäso...), ich zloženie je preto iné.
  • 3 = batoliace mlieko. Vyvinuté pre deti staršie ako 1 rok. Z dojčaťa prisatého k prsníku či fľaši sa stáva batoľa, teda malý človiečik, ktorý, čo sa týka potravy, konzumuje teoreticky už bežnú pestrú zdravú stravu. A odráža sa to i na zložení mlieka, ktoré by malo piť.
  • 4 = mlieko junior. Pre deti od 2 rokov vyššie

2. Podľa ťažkostí dieťaťa

Ak sa umelé mlieka môžu niečím pýšiť, tak je to práve toto. Výrobcovia vynakladajú veľké úsilie, aby špeciálnym zložením zmesí vyhoveli špecifickým nárokom, ktoré niektoré deti majú. Sú to práve ťažkosti spojené so stravovaním (neprospievanie, nadúvanie, alergie, vrackanie), čo mnohé mamičky donúti poobzerať sa po ponuke umelých mliek. Aké mlieka výrobcovia ponúkajú?

  • Mlieka pre úplne zdravé deti

Sú určené deťom, ktorým nestačí mlieko z prsníkov alebo ktoré nemôžu byť dojčené vôbec. Škatuľa s takýmto mliekom býva označená len číslicou pre daný vek.

  • Mlieka s hydrolyzovanou (naštepenou) bielkovinou

Alergickú reakciu, prezentovanú početnými nepríjemnými príznakmi ako krv a hlien v stolici, hnačka, vyrážka, neprospievanie, často vyvoláva mliečna bielkovina. Firmy zaoberajúce sa výrobou sušených zmesí sa ju preto snažia upraviť (naštiepiť) tak, aby bola pre detský organizmus „neviditeľná“. Dojčenskú výživu s extenzívne hydrolyzovanou bielkovinou alebo špeciálne hydrolyzované mlieko podľa zdravotného stavu dieťaťa odporúča po konzultácii pediater alebo gastroenterológ.

  • Mlieka pre deti s nadúvaním a so zápchou

Často sa môžete stretnúť s ich označením slovom comfort. Tieto mlieka sú navrhnuté tak, aby pomáhali preklenúť obdobie, keď má dojča citlivejšie bruško. Ťažkosti bývajú spôsobené nedostatočným trávením laktózy a prejavujú sa ako nadúvanie, koliky či zápcha. Kŕmenie týmto mliekom by však malo nasledovať až po posúdení ťažkostí lekárom.

  • Mlieka pre deti, ktoré trápi nadmerné odgrgávanie či vrackanie

Takéto výrobky nesú označenie AR; skratka znamená výraz antirefluxné. Mliečna zmes obsahuje navyše prírodné zahusťovadlo, ktoré prinúti prehltnutú dávku zostať v žalúdku.

3. Podľa výrobcu

Je medzi náhradnými dojčenskými mliekami distribuovanými na slovenskom trhu nejaký rozdiel? Samozrejme, že áno. A je to veľká téma. Preto sme jej venovali samostatný článok.

Autorka článku: MUDr. Kateřina Karolová

Detská výživa od A po Z. Teoretická prax a skutočná realita tak, ako ju vníma mama doktorka. O svojich skúsenostiach sa s vami delí pediatrička a zároveň mamina troch detí MUDr. Kateřina Karolová. Píše blog www.karolova.blog.idnes.cz, vydala vlastnú knihu Já, doktor(in) a v roku 2018 zvíťazila v ankete Žena roka.