Mliečny lexikón

Vitamín D

Vitamín D je dôležitý pre mnoho telesných funkcií. Prispieva napr. k normálnemu vývoju kostí a zubov či riadi začlenenie vápnika do kostí (mineralizácia kostí). Vitamín D je obzvlášť dôležitý počas rastových fáz. V detstve a rannom detstve vedie nedostatok vitamínu D k narušeniu mineralizácie kostí a krivici. Je tiež spojený so zvýšenou náchylnosťou k infekcii. Ľudské telo si vie vitamín D vyrobiť samo s pomocou slnečného žiarenia, ktoré dopadne na našu kožu. Preto sa mu niekedy hovorí vitamín slnka. V zime a na jeseň ale slnečného žiarenia ubúda. Naviac malé deti by nemali byť príliš vystavované slnku. Preto u detí zohráva výživa zásadnú rolu, pokiaľ ide o dostatočný prísun vitamínu D.

Rastúce dieťa má omnoho väčšiu spotrebu vitamínu D. Dieťa do 3 rokov by malo denne prijať až 7x viac vitamínu D na kg svojej telesnej hmotnosti ako dospelý.

Existuje však len málo potravín, ktoré obsahujú potrebnú dennú dávku vitamínu D. Dieťa by napr.  denne malo skonzumovať 10 až 12 vajec, 1 kg húb, 1,5 kg syra či viac ako 125 g lososa.

Viac o vitamíne D v článku tu.

Späť na zoznam pojmov