Mliečny lexikón

HMO (oligosacharidy materského mlieka)

Skratka HMO (Human Milk Oligosaccharides) označuje oligosacharidy materského mlieka. Zloženie oligosacharidov v materskom mlieku je u každej mamičky iné, je ich v materskom mlieku viac ako 200 a ich množstvo kolíše v priebehu dňa aj dojčenia. Rovnako ako GOS a FOS, sú HMO pre  dojčatá nestráviteľnou vlákninou. Slúžia ako potrava pre črevné baktérie, čím zaisťujú zdravú črevnú mikroflóru. Umelo získané HMO neexistujú zatiaľ dlho a naviac sa vyrábajú použitím geneticky modifikovaných organizmov. Pretože HiPP BIO neobsahuje GMO (geneticky modifikované organizmy), BIO kvalita je pre nás dôležitá, do dojčenskej výživy ich nepridáva.

Čo je to 3’-GL? Skratka GL znamená galaktosyllaktóza. Jedná sa o komplexné sacharidové reťazce so štruktúrou podobnou HMO. Na rozdiel od typických HMO prítomných v materskom mlieku sa 3’-GL vyskytuje hlavne v kravskom mliekuV materskom mlieku sa vyskytuje len v stopovom množstve, resp. vyskytuje sa obzvlášť v kolostre, vo veľmi malom množstve. V zrelom materskom mlieku sa 3’-GL nachádza len v stopovom množstve. Preto je skôr klasifikovaný ako bovinný (kravský) mliečny oligosacharid (BMO) než ako humánny mliečny oligosacharid (HMO). Rovnako ako GOS sú oligosacharidy z materského a kravského mlieka „nestráviteľná vláknina“ a prispievajú k zdravej črevnej flóre. Dosiaľ neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že by 3’-GL mala významný prínos pre zdravie dieťaťa.

HiPP BIO Combiotik samozrejme obsahuje 3’-GL.  3´-GL je prirodzená zložka mliečnych produktov, ako je GOS, odtučnené mlieko, mliečna srvátka a laktóza.

Okrem jeho podobnosti s HMO, je jeho prítomnosť v MM nutná práve pre klasifikáciu pravého mliečneho oligosacharidu ako HMO.

Z vedeckého hľadiska by mal byť 3'-GL klasifikovaný skôr ako bovinný (živočíšny) než ako oligosacharid materského mlieka. Neexistujú žiadne vedecké dôkazy týkajúce sa prínosov 3'-GL pre zdravie.

Späť na zoznam pojmov