Mliečny lexikón

Metafolin®

Metafolin® v následnom mlieku HiPP je kyselina listová v naštiepenej forme – prémiová forma bioaktívneho folátu, inšpirovaná materským mliekom.

Metafolin® bol vyvinutý a patentovaný farmaceutickou spoločnosťou Merck. Už mnoho rokov sa bezpečne používa v doplnkoch stravy pre tehotné a dojčiace ženy, ktoré tento doplnkový zdroj kyseliny listovej v naštiepenej forme používajú, pretože je zásadný pre delenie buniek – teda rast akéhokoľvek organizmu, a pre krvotvorbu. Pre bábätko je materské mlieko jedinečným zdrojom naštiepenej kyseliny listovej. Materské mlieko je zázrak prírody. Preto je dojčenie pre dieťa vždy to najlepšie.

Aká je výhoda štiepenej kyseliny listovej v materskom mlieku oproti bežnej (nenaštiepenej) kyseline listovej?

Aby bola kyselina listová ako vitamín pre organizmus prospešná, musí ju telo v niekoľkých krokoch najprv zložito premeniť na aktívnu – štiepenú formu (odborne aktívny folát alebo tiež bioaktívny folát). Len naštiepená kyselina listová je ľahko každým využiteľná. Ľudské telo ju totiž nemusí nijak zložito spracovávať či premieňať.

Materské mlieko obsahuje okrem iných živín aj kyselinu listovú, prevládajúce zastúpenie má práve štiepená kyselina listová (odborne methyltetrahydrofolát). Pre bábätko je práve materské mlieko jej jedinečným zdrojom. Bábätko už nemusí kyselinu listovú metabolicky meniť, štiepená kyselina listová (aktívny/bioaktívny folát) má v materskom mlieku prospešný účinok ihneď a využije ju tak každé bábätko.

*Metafolin® je registrovaná ochranná známka spoločnosti Merck KGaA, Darmstadt, Nemecko. HiPP je jediné následné mlieko s bioaktívnym folátom Metafolin®.

Späť na zoznam pojmov