Rozhovor s odborníkom – často kladené otázky z dermatologickej praxe

Odpovedá MUDr. Christina Schnopp

Dermatologická a alergiologická klinika, TU Mníchov

Kedy mám použiť krém pre bábätko? Aký krém mám použiť na čo (prebaľovanie, vychádzky, po kúpaní)?

Je ťažké poskytnúť všeobecné odporúčania týkajúce sa aplikácie krému, pretože väčšina detí nepotrebuje jeho pravidelnú aplikáciu. U detí s veľmi suchou pokožkou však môže pravidelná aplikácia krému zlepšiť funkciu kožnej bariéry. Americká pilotná štúdia dokonca poukazuje na to, že u geneticky znevýhodnených detí môže znížiť riziko neurodermatitídy⁹.

Bez ohľadu na to je možné odporúčať aplikáciu pleťového krému pri veľmi suchom vzduchu (kúrenie v zime), po častom kúpaní alebo na mimoriadne postihnuté oblasti (okolo úst, na rukách).

Nezávisle od typu pokožky je potrebné chrániť tvár veľmi mastným krémom pred nízkymi teplotami.

Ak nie sú možné alebo dostatočné iné ochranné metódy (pobyt vonku na slnku, ochrana pomocou odevu), odporúča sa používať krém proti slnku.

Detský krém proti zapareninám v plienkovej oblasti často pomáha zabrániť horším scenárom, ak sa aplikuje už pri prvých známkach podráždenia. Niektorí rodičia sa spoliehajú na pravidelnú aplikáciu krému proti zapareninám s cieľom zabrániť zápalu, ktorý sa objavuje najskôr.

9) Simpson EL, Berry TM, Brown PA et al. A pilot study of emollient therapy for the primary prevention of atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol 2010; 63: 587-93.