Aj ja som pokročila a urobila 7 udržateľných krokov

Nie, už nikdy si nemusíme hovoriť, že jeden človek nič neznamená. Verím, že #spolocnedokazemeviac, a ja urobím výkop!

Keď som sa začala venovať projektu #klimatickypozitivny, vedela som, že bude príjemnou výzvou zapojiť do našej rodiny ďalšie kroky vedúce k udržateľnejšiemu životu a čistejšej planéte. Budú inšpiráciou aj pre vás? 

1. Skrátila som dĺžku sprchovania sa. Len čo vidím, že sprchovací kút sa začína jemne zahmlievať, je to pre mňa stopka, že mám vyjsť z vody. Odhadom ide o sto ušetrených litrov denne.
2. Odhodlala som sa na opravu splachovača na toalete, aby sme stále nemuseli používať len to „veľké“, ktoré spotrebuje omnoho viac vody.
3. Dala som si u krajčírky vyčistiť a opraviť všetky staré a nie príliš vábne kabáty a bundy, takže som znovu dostala chuť nosiť ich a nekupovala som nové. Rovnako som odniesla do zlatníctva všetky roztrhnuté retiazky a zájdené náušnice – razom z nich mám kúsky ako nové, ktoré s chuťou nosím a tým minimalizujem svoju spotrebu. I s parádou sa dá robiť udržateľnosť! 
4. Veľkú časť záhrady meníme s príchodom jari na kvitnúcu lúku. Ódy spieva i manžel, ktorý sa tak zbaví otravného kosenia.

5. Raz denne nechávam auto doma a idem pešo. Do školy a späť sú to vyše štyri kilometre.
6. Zaobstarala som si na terasu kompostér na biologický odpad.
7. Zaviedla som bezmäsité pondelky a naučila som sa variť desať nových zeleninových jedál (karfiolové placky a krémové polievky už boli obohrané).

Verím, že sa počíta každá maličkosť. Aj preto som celý rad vecí robila už predtým: kupovala som biopríkrmy a mliečne bioprodukty, pretože verím v ekologické hospodárenie šetrné k prírode, dôsledne som triedila odpad, a to aj hliník, podporovala som domácich vinárov, nevyhadzovala som dekorácie, oblečenie, kozmetiku, ktorá mi nevyhovovala, doplnky, ale posielala som to ďalej a len minimálne som pre seba kupovala niečo nové (v tom mi veľmi pomohlo obdobie covidu) atď. 

Do záhrady sme si zaobstarali trvalky a dreviny, ktoré nevyžadujú závlahu, máme vlastné jablká, slivky, ostružiny, orechy a bylinky (a vďaka mrazáku po celý rok). V záhrade nechávame cez zimu kôpky lístia a dreva ako úkryt pre živočíchy. Trávnik nezalievame ani nehnojíme, takže je to skôr prehliadka kvetov a buriny, a teda aj hmyzu.

Kupujem síce množstvo kníh a časopisov, ale neskôr ich nosím do knižnice, kde ďalej slúžia. Nikdy nehádžem do krbu to, čo tam nepatrí. Deťom sa snažím kupovať oblečenie z biobavlny. Máme šetrné spotrebiče a púšťame ich, až keď je ich kapacita naplnená.

Ale viem aj, kde má naša rodina medzery: na dovolenku pravidelne lietame, jeme veľa mliečnych výrobkov, naše auto nemá práve nízku spotrebu, pijeme kávu z kapsúl, míňame na výtvarné potreby a s chuťou si zájdeme do reštaurácie. Budem sa snažiť každú maličkosť vykompenzovať, sľubujem!

Michaela Švestková Červená

Téma udržateľnosti je jej blízka ako každej mame, ktorá chce pre svoje deti zachovať čistú planétu. Ako novinárka a marketérka odovzdáva zelený pohľad na svet nielen vo svojich článkoch pre HiPP Baby Club, ale aj vďaka kreatívnym projektom, ako je udržateľný MAMAblog roku 2022. Založila aj anketu MAMAvoľba, vyberajúcu to najlepšie pre deti a rodičov.