Dieťa v 11. mesiaci

Dieťa v 11. mesiaci nadšene objavuje svet – teraz už skôr v stoji ako po štyroch. Neúnavne skúma nové veci, rozvíja si jazykové schopnosti a zároveň napodobňuje správanie blízkych. „Telefonuje“ ako tato, „varí“ ako mama, strúha grimasy ako babka, keď sa ho snaží rozosmiať, češe si vlásky ako staršia sestrička. Lákajú ho tajné zákutia bytu, ale aj chrobáčik na chodníku. Veľmi rado sa hrá, a to či už samo, s rovesníkmi, ak má príležitosť, alebo s rodičmi a so súrodencami. Najviac miluje hru na skrývačku a naháňačku, ale aj prekážkovú dráhu a šantenie vo vode.

Ako sa dieťa vyvíja?

Jedenásťmesačný človiečik je nabitý neuveriteľným množstvom energie. Je neposedný a všade je ho veľa. Potrebuje viac priestoru, aby mohol štvornožky alebo už aj postojačky objavovať všetko, čo sa nachádza v jeho dosahu. Zároveň sa chce maznať a mať pocit istoty, že sa kedykoľvek môže vrátiť do bezpečného náručia mamky a ocka. Niektoré deti už prekonali obdobie strachu z cudzích, iné sa neznámych či menej známych ľudí ešte stále boja a skrývajú sa pred nimi.

Čo dokáže dieťa vo veku 11 mesiacov?

  • Vyslovuje nové, zväčša jedno- alebo dvojslabičné slová a chápe ich význam.
  • Zdokonaľuje si kliešťový úchop.
  • Spoznáva svet prostredníctvom intenzívnych pohybových hier.
  • Napodobňuje mamu a otca pri každodenných činnostiach.

Telesný vývoj dieťaťa

Možno ste si všimli, že hlavička už nevyzerá v porovnaní so zvyškom telíčka taká veľká. Napriek tomu, že „lezúň“ stále priberá, jeho bucľatá tvárička s mäkkými črtami sa postupne preťahuje. Aj bruško, rúčky a nôžky pôsobia štíhlejšie. Dieťa dokáže liezť po štyroch, samo sa postaví, ak má oporu, v stoji vydrží dlhšie, ba dokonca mu už možno stačí pridŕžať sa nábytku len jednou rúčkou a v druhej drží hračku či kúsok rožka. Nacvičuje si prvé krôčiky, občas už aj bez vašej pomoci. Tým, že sústavne lozí, sadá si a vstáva, si trénuje svalové skupiny potrebné na nácvik chôdze.

Míľniky

Hmotnosť Dieťa váži okolo 8 700 až 9 400 gramov, mesačný hmotnostný prírastok je približne 300 gramov.
Rast Dieťa meria približne 72 až 81 centimetrov, obvod hlavy je 43 až 49 centimetrov.
Reč Dieťa hovorí prvé slová, sústavne sa rozvíja porozumenie reči.
Motorické zručnosti Aj keď sa to možno nezdá, vaša ratolesť si naďalej precvičuje kliešťový úchop. Okrem toho sa dokáže zo štyroch postaviť na rovné nohy, skúša si prvé kroky, udrží oboma rukami pohár a dokáže sa z neho napiť.

V 11. mesiaci už používate oblečenie vo veľkosti 80, možno už aj 86. Niektoré deti sú na svoj vek nižšie, iné, naopak, dosiahnu horný limit rastovej krivky primeranej veku. Kým však dieťa sústavne rastie a priberá, nemusíte sa znepokojovať pre plus-mínus niekoľko centimetrov alebo pre odchýlku pol kilogramu.

Emocionálny a motorický vývoj dieťaťa

V tomto období je drobča mimoriadne prítulné a veľmi rado sa mazná. Intenzívne vyhľadáva blízkosť rodičov a iných známych ľudí, neustále sa pýta na ruky a necháva sa nosiť v náručí. Snaha získať istotu a pocit bezpečia v blízkosti milovaných osôb predznamenávajú ďalšiu fázu jeho vývoja na ceste k samostatnosti.

Lezúň je neuveriteľne pohyblivý. Ešte sa nepostavil na nôžky? Určite sa mu to čochvíľa podarí. Vzpriamenie do stoja a státie si teraz trénuje kdekoľvek a kedykoľvek. Menším zraneniam, modrinkám či škrabancom na tváričke predídete len ťažko. Zachovajte pokoj a nesnažte sa ho zbytočne „zachraňovať“ z riskantnej situácie. Nevie zliezť z pohovky a vrhá sa z nej hlavičkou nadol? Správne je pretočiť ho tak, aby sa zo sedačky v obývačke či z postele v spálni spúšťal z polohy na brušku nožičkami k podlahe. Stačí mu vaše správne nasmerovanie, ostatné postupne zvládne sám. Povzbudzujte ho v každej pohybovej aktivite, a ak treba, pomôžte mu kvôli jeho bezpečnosti upraviť postup. Uvidíte, čoskoro sebavedome zlezie z pohovky rovno na nožičky a následne si bezpečne sadne na zem. 

Aj prvé krôčiky sa spájajú s množstvom pádov. Drobček sa najprv spolieha na vašu pomoc, potom sa pokúsi o niekoľko drobných neistých krokov do strán. Postupne sa čoraz istejšie presúva okolo nábytku či pozdĺž stien. Vytvorte mu bezpečné prostredie, odstráňte z bytu všetky rizikové a cenné predmety, ako aj koberčeky, na ktorých by sa mohol pošmyknúť. Jeho pokusy majú od skutočnej chôdze ešte ďaleko, ale sú dôležitou prípravou.

Nová perspektíva v stoji poskytuje človiečikovi možnosti na ďalšie objavy. Teraz už konečne vidí, čo sa nachádza na konferenčnom stolíku v obývačke, dosiahne aj na vyššie poličky a pohodlnejšie sa dostane k lákavým predmetom v kuchynských zásuvkách.

V 11. mesiaci dieťa obzvlášť intenzívne a s nadšením napodobňuje a opakuje konanie mamy a otca. Táto aktivita je veľmi dôležitá pre osvojovanie základných sociálnych zručností a návykov, ale aj pre rozvoj jemnej motoriky, sluchu, zrakovej koordinácie a reči. Drobček mimoriadne rád:

  • otvára a zatvára zásuvky,
  • „upratuje“ poličky na knihy,
  • plní a vyprázdňuje kôš na bielizeň,
  • nalieva do pohárov vodu a vylieva ju,
  • zdvíha z podlahy drobné predmety a podáva ich dospelým.

Dieťa sa vám dychtivo snaží pomáhať. Určite ste si všimli, ako rado „telefonuje“ s vážnym výrazom a s vášnivými gestami hovorí detskou rečou do hračkárskeho plyšového mobilu alebo do dlane vlastnej ručičky.

Tip: Drobček ocení, keď ho poveríte malými úlohami. Zoberte si ho k sebe, keď vkladáte bielizeň do práčky. Nechajte ho zahodiť do koša papierik, dovoľte mu hrať sa so štipcami, dávať do poličky knižky alebo hračky.

Osobnosť dieťaťa

Každé dieťa dostáva do vienka vlastnú povahu a vlastný temperament. Jedno je hanblivé či bojazlivé, iné tvrdohlavé a priebojné. Ďalšie je trpezlivé alebo, naopak, okamžite prejaví netrpezlivosť.

Niekoľko charakterových čŕt svojho miláčika ste už určite vybadali. V 11. mesiaci sa stávajú čoraz výraznejšími, pretože už má verbálne a motorické schopnosti, ktoré mu pomáhajú zreteľne ukázať pocity. Ak niečo odmieta, zvyčajne povie dôrazné nie alebo sa rukami-nohami bráni. Keď má radosť, s nadšením výska a tlieska rúčkami.

Niektoré deti už okolo prvých narodenín dávajú jasne najavo, že o istých veciach chcú rozhodovať samy. Skutočné obdobie vzdoru však prichádza až v 2. roku života.

V skratke: Snaha o vzdor je dôležitým krokom k nezávislosti. Dieťa sa zrazu začína stretávať so zákazmi a s príkazmi – nesmie sa dotýkať počítača, žehličky a sporáka, nemôže trhať kvety v črepníkoch ani sťahovať obrus. Musí si umývať zúbky, rúčky, pri jedení nepobehovať po kuchyni, ale papať pekne za stolom alebo v detskej stoličke, strpieť prebaľovanie a obliekanie. Ak sú mu tieto činnosti nepríjemné, odmieta ich. Niekedy na zákaz v zápale hry jednoducho zabudne, inokedy ho doslova baví, keď si porušením zákazu vydranká viac vašej pozornosti. Prípadne len skúša, kam až môže zájsť.

Ako docielite, aby váš potomok akceptoval príkazy a zákazy a čo najmenej vzdoroval? Prečítajte si niekoľko tipov.

  • Vopred oznámte drobčekovi, čo mienite spraviť: Máš mokré nohavice, musím ťa prezliecť; Teraz ťa idem prebaliť; Žehličku nemôžeš chytať, lebo sa popáliš; Nesmieš hádzať kamienky na ihrisku, lebo niekoho poraníš; Sestričke nesmieš bez opýtania brať hračky, poprosíme ju, aby ti ich požičala.
  • Používajte jednoduché, jasné vety, vyhýbajte sa komoleniu slov, nárečovým výrazom a zdrobneninám. Príkazy a zákazy opakujte.
  • Pokarhanie alebo zákaz musia prísť bezprostredne po zakázanom správaní. O päť minút už malého nezbedníka budete hrešiť zbytočne, pretože si vôbec nebude pamätať, že spravil niečo zlé.
  • Ak dieťa dodrží váš príkaz alebo urobí niečo pozitívne, pochváľte ho. Pochvaly nie je nikdy dosť!

Malý tvrdohlavec si zaumienil, že sa nedá prezliecť. Argument, že oblečenie je mokré, a tak môže ochorieť, pravdepodobne nezaberie. Skúste na to ísť hravo:

  • Opýtajte sa rúčky, či sa môže vystrieť a dať si vytiahnuť rukáv z kabátika.
  • Požiadajte dieťa, aby si vybralo nôžku, ktorú začnete vyzliekať ako prvú, a jemne ju nadvihnite. 
  • Vyskúšajte odviesť pozornosť dieťaťa od nepríjemnej činnosti veselou pesničkou či riekankou alebo mu vložte do rúk hračku, ktorá je nová, prípadne ju dlhšie nevidelo.

Ak drobčekovi dovolíte rozhodovať o malých veciach a aktívne sa podieľať na hoci aj nepríjemnej činnosti, potvrdíte jeho sebavedomie. Týmto jednoduchým spôsobom si uľahčíte komunikáciu s ním. Malý tvrdohlavec nebude vzdorovať a vy sa vyhnete stresu z jeho odmietania. Skúste to, je to celkom zábavné.

Výchova hrou

V lete môžete byť s malým prieskumníkom čo najviac vonku. Podnikajte kratšie výlety, chodievajte s ním na ihrisko a pieskovisko. V zime síce môžete dieťaťu spestriť denný program návštevou miestneho materského centra alebo detského kútika v nákupnom centre, no rátajte s tým, že chladné, sychravé počasie a prerezávajúce sa zúbky oslabujú ešte stále sa vyvíjajúcu detskú imunitu. Vášmu miláčikovi hrozí v tomto období viac infekčných ochorení, preto sa radšej priestorom, kde sa zhromažďujú deti, vyhýbajte. Sústreďte sa skôr na domácu zábavu a pobyt na čerstvom vzduchu, a to vždy, keď to počasie čo len trochu dovolí.

Má váš lezúň chuť na prekážkovú dráhu? V priestrannej miestnosti rozložte na podlahu rôzne prekážky, napríklad:

  • mäkké, mierne šmykľavé prikrývky,
  • stabilné gumené podložky určené na cvičenie či hranie,
  • pevnejšie vankúše,
  • nafúknuté balóny, lopty,
  • nižšie taburetky.

Na prekážkovú dráhu sa hodí takmer všetko, čo nájdete v byte – samozrejme, musí ísť o bezpečné predmety. Pôjdete dieťaťu príkladom a ukážete mu, ako viete liezť po štyroch a čo zaujímavé môže v miestnosti objaviť? Možno sa malý šikovník odváži ako prvý vyraziť za dobrodružstvom a začne si hľadať vlastnú trasu cez prekážky. Ak sa mu do parkúru veľmi nechce, povzbuďte ho obľúbenými hračkami a neopozeranými predmetmi. Má staršieho súrodenca? Ten ho na pohybovú hru určite „namotá“.

V skratke: Lozením cez prekážky si drobček precvičuje pohybové zručnosti, ktoré ho pripravia na chôdzu. Nebráňte mu, ak sa snaží využiť každú príležitosť na lezenie po štyroch – v interiéri aj exteriéri.

Nezabúdajte ani na iné pohybové hry, napríklad na naháňačku či skrývačku, ale ani na riekanky a pesničky, ako napríklad baran, baran, buc, letí, letí, všetko letí či hlava, ramená, kolená, palce. Prostredníctvom nich sa učí vnímať rytmus, koordinovať pohyby a pomenúvať časti tela. Inšpirujte sa jednoduchými cvičeniami s riekankami v HiPP Baby Clube.

Patrí k večernému rituálu vašej rodiny nielen spievanie uspávaniek, ale aj „čítanie“ obrázkových kníh? Môžete sa pri tom spoločne túliť a maznať na pohovke alebo v posteli. Takto sa drobček naladí na spánok, hoci potom sa možno ešte bude dožadovať aj prsníka alebo fľašky s mliekom.

Prvé obrázkové leporelá a knižky pre najmenších zobrazujú najmä každodenné predmety a zvieratá. Zaujíma drobčeka obracanie tvrdých strán a ukazovanie prštekmi na veselé obrázky? Predmet alebo zvieratko na obrázku vždy nahlas pomenujte a pridajte k nemu príslušný zvuk: traktor vrčí, kravička na lúke robí mú, vláčik robí šišiši. Niektoré knižky sú zvukové. Váš miláčik si spája zvuky s ich významami a rýchlo si rozširuje slovnú zásobu. Zároveň spoznáva farby aj tvary a rozvíja si predstavivosť.

Kurzy pre dojčatá a ich rodičov

Sociálne kontakty s rovesníkmi sú s pribúdajúcim vekom pre dieťa čoraz dôležitejšie. Možno ste si všimli, ako magicky priťahujú vášho miláčika nielen jeho vrstovníci, ale aj staršie deti. A rodič na rodičovskej dovolenke sa zase potrebuje stýkať s dospelými, ktorí majú dieťa približne v rovnakom veku a s ktorými si môže vymieňať skúsenosti.

Pravidelné stretnutia v rodičovskom či komunitnom centre prospejú skrátka obom stranám. Niektoré centrá ponúkajú prednášky o zdraví, výchove a psychológii dieťaťa, ale aj rôzne aktivity a cvičenia pre mamičky s deťmi. Možno vás zaujímajú skôr samostatné cvičenia pre dojčatá a ich rodičov, plavecké kurzy pre bábätká či vzdelávacie kurzy pre rodičov. Ponuka závisí zväčša od miesta bydliska, vašich časových a finančných možností.

Výživa dieťaťa

Vo veku 11 mesiacov už malý jedák objavil základné chute a konzistenciu potravín, rôzne druhy ovocia, zeleniny, mäsa. Chuť sa v tomto období rozvíja rýchlo a obľúbenosť jedál sa často mení. Dieťa si neraz inštinktívne vyberá potraviny podľa toho, čo je pre jeho organizmus v danej chvíli dobré.

Vyvážená a pestrá domáca strava je najlepším predpokladom na to, aby si drobček obľúbil najmä výživovo hodnotné potraviny a pokrmy. K nim určite nepatria jedlá rýchleho občerstvenia, najmä vyprážané mäso a smažené hranolčeky, ale zatiaľ ani huby či plody mora. V 1. roku by ste sa mali pri varení detských jedál zaobísť bez korenín a soli – obličky dieťaťa ich dokážu spracovať až neskôr. Šetrite aj cukrom. Drobčekovi ponúkajte vodu, nesladené čaje, prípadne čerstvé ovocné šťavy. Cukríky a iné sladkosti z obchodu by v tomto veku ešte vôbec nemal poznať. Okrem prípravy domácej stravy si môžete pomôcť aj hotovými príkrmami. Netreba si nič vyčítať, práve naopak, kvalitné príkrmy ponúkajú výber tých najlepších surovín, ktoré sú šetrne organicky pestované. Viac vám napovie zloženie a dostupné informácie o výrobcovi. 

Všimli ste si, že dieťaťu chutí jedno jedlo viac, druhé menej? Uprednostňuje isté druhy zeleniny a ovocia alebo má najradšej ovsenú či krupicovú kašu? Zaraďujte do jedálneho lístka dieťaťa pokrmy, ktoré mu zvlášť chutia, ale pridávajte doň aj nové. Objavovanie nových chutí vyžaduje trpezlivosť. Niekedy to chce aj desať pokusov, kým si dieťa novú chuť obľúbi. Rozhodne sa nedajte odradiť a venujte mu toľko času, koľko bude potrebovať.

Tip: Ak si vediete detský denník, zapisujte si doň aktuálne obľúbené jedlá svojho miláčika. Dieťa mení svoje stravovacie návyky zvyčajne vo veku 3 až 4 rokov. Vtedy si môžete spoločne prezrieť bábätkovský denník a ukázať mu, ako mu kedysi chutila brokolica, mrkva, špenát či cuketa. Možno ho presvedčíte, aby skúsilo túto chutnú a zdravú zeleninu znovu ochutnať.

Dojčenie a náhradná mliečna výživa

S úžasným pokrokom v pohybovom vývoji sa stále spája silná potreba cítiť istotu a bezpečie v maminom náručí.

Dieťa v 11. a 12. mesiaci sa zvyčajne pri dojčení viac túli k mame a je pokojnejšie, vyžaduje maznanie. Sú to neopakovateľné intímne chvíľky, ktoré patria len vám dvom. Podobné to je, aj keď dieťa kŕmite z fľaše. Hoci si ju už vie samo držať, svoju mliečnu dávku si chce vychutnať vo vašej blízkosti.

Tip: Pamätáte si ešte na svoje prvé pokusy nakŕmiť novorodenca? Nie vždy to išlo ako po masle, ale určite vám na tento čas ostali pekné spomienky v podobe fotiek. Poproste partnera, mamu alebo kamarátku, nech vás pri dojčení alebo kŕmení z fľaše znovu odfotia. Dieťatko odvtedy trochu narástlo – možno sú to posledné obrázky, ktoré zachytia vaše spoločné, až intímne chvíle pri papaní.

Naliehajú na vás niektorí členovia rodiny alebo priatelia, aby ste už dieťa prestali dojčiť? Závisí len od vás a od vášho drobčeka, kedy ho odstavíte od materského mlieka a zostanete pri kvalitnom náhradnom. Nepoddajte sa tlaku okolia, ak na to ešte nie ste pripravená. Rozhodnutie starostlivo zvážte. V prípade, že premýšľate o postupnom obmedzení dojčenia, prečítajte si užitočné rady v našom sprievodcovi na stiahnutie.

MUDr. Kateřina Karolová vám poradí, ako sa zorientovať v ponuke dojčenských mliek. 

Onedlho sa chystáte do práce a o váš poklad sa budú starať opatrovateľky u vás doma alebo v jasliach? V tom prípade nie je najlepší čas na odstavenie. Skúste ho posunúť na obdobie, keď sa drobček už prispôsobí zmenenému domácemu režimu alebo novým podmienkam v zariadení pre deti.

Príkrmy

Väčšina výživových plánov od 10. mesiaca ráta s dvomi až tromi mliečnymi dávkami denne. Ak to dieťaťu vyhovuje, pravdepodobne má na jedálnom lístku už pevný pokrm na obed a večeru a menšie občerstvenie na desiatu a olovrant. Mlieko, okrem kravského, minimálne behom prvých rokov ako samostatný nápoj nepodávajte, je stále ideálnym jedlom na raňajky. Býva drobček doobeda hladnejší? S mliekom mu ponúknite chrumkavé müsli alebo kúsok chlebíka či pečiva.

Jedlo dieťa doteraz najmä rôzne kašičky či ovocie a zeleninu vo forme pyré? Pevnú stravu už nemusíte mixovať, stačí ju popučiť alebo nakrájať na kúsky.

Začnite jednoduchými malými kockami chleba, uvarenými zeleninovými tyčinkami alebo mäsovými guľkami, ktoré sa dajú ľahko pohrýzť hoci len niekoľkými prerezanými zúbkami alebo rozdrviť na podnebí.

Nechajte dieťa, nech si pri rodinnom stole vyberie potravinu alebo pokrm, ktoré ho najviac zaujali. Čoraz častejšie chce jesť samo, zväčša prštekmi. Keďže si sústavne zdokonaľuje kliešťový úchop, kúsky, ktoré sa snaží uchopiť a zjesť, môžu byť aj menšie, napríklad vo veľkosti hrášku či lieskovca.

Niektoré deti si však ešte ani v 11. mesiaci nezvykli na pevnú stravu nakrájanú na kúsky alebo sú také netrpezlivé, že odmietajú zobrať jedlo do prštekov. Ak si drobček aj naďalej želá len kašovité jedlá a chce sa nechať kŕmiť, nezaoberajte sa tým. Je len otázkou času, kým začne sám jesť prštekmi alebo chytí do ruky lyžičku a bude sa snažiť vložiť si jedlo do úst. Aj v jedení má každé dieťa vlastné tempo.

Jedenásťmesačný človiečik by už mal piť vodu alebo nesladené nápoje z pohára. Pije pri jedle málo? Ponúknite mu nápoj zo špeciálneho hrnčeka s uškami, prípadne s uzáverom na pitie alebo so sklápacou slamkou. Nerozbitné hrnčeky a poháre zdobia veselé motívy, ktoré deti priťahujú a povzbudzujú do pitia. Pri kúpe si však všímajte, či sú vyrobené zo zdravotne bezpečného materiálu.

Nezabúdajte na dentálnu hygienu po jedle. Chce si dieťa čistiť zúbky samo? Nebráňte mu v tom, naopak, povzbudzujte ho. Návyk je pre budúcu pravidelnú starostlivosť o chrup veľmi dôležitý. Pochváľte ho, aké je šikovné, a potom mu zúbky dočistite vy.

Navštívte pediatra

V časovom okne medzi 11. a 12. mesiacom by ste mali s dieťaťom opäť navštíviť detskú poradňu. Na deviatej preventívnej prehliadke pediater zhodnotí telesný a psychomotorický vývoj vášho potomka:

  • Zhodnotí celoročný vývoj antropometrických údajov dieťaťa, teda hmotnosti, výšky, obvodu hlavičky atď.
  • Vyšetrí orgány, moč.
  • Skontroluje uši a oči.
  • U chlapcov prehmatá semenníky na vylúčenie nezostúpených semenníkov.
  • Posúdi jemnú a hrubú motoriku, vývoj chôdze a reči.
  • Skontroluje stav zúbkov. 
  • Poradí vám pri dojčení, ale aj pri odstavovaní od materského mlieka a pri zavádzaní príkrmov a pevnej stravy do detského jedálneho lístka.

Ak to zdravotný stav dieťaťa dovolí, v 11. alebo 12. mesiaci by ste ho mali dať zaočkovať poslednou, teda treťou dávkou hexavakcíny (záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, vírusová hepatitída typu B a hemofilové invazívne nákazy) a zároveň treťou dávkou vakcíny proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Toto očkovanie je na Slovensku povinné.

Ďalšie povinné očkovanie podľa aktuálne platného očkovacieho kalendára čaká drobčeka medzi 15. až 18. mesiacom. Ide o základnú dávku trojzložkovej vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke, preočkovanie sa vykonáva v 11. roku života. Očkovacie termíny si naplánujte po konzultácii s pediatrom.

Ako sa darí mame a otcovi?

Takmer ročný človiečik si vyžaduje nepretržitú starostlivosť a pozornosť. Neustále lozí, vstáva, padá. Chytá to, čo nemá, nechce jesť, čo má, strháva na seba veci, pri obliekaní vyvádza. Keď je unavený, mrzutosť rýchlo prechádza do srdcervúceho kriku. Stačí pár sekúnd nepozornosti a malý nezmar vám bleskovo zmizne z dohľadu. Ste vyčerpaní a unavení, ale napriek tomu to malé klbko energie nesmierne milujete a nechcete prísť ani o sekundu vzácneho času stráveného s ním.

Nech vás teší, že v tom nie ste sami. Okolo vás je veľa mám a otcov s nezbedníkmi vo veku vášho lezúňa a v podobnej životnej situácii. Napriek tomu si želáte aspoň raz za čas byť sami alebo sa venovať partnerovi či partnerke. Pristihli ste sa, že bezducho sedíte na pohovke, a hoci ste unavení, nechce sa vám ísť spať? Veď kedy si už len prečítate knihu, pozriete film, ak nie po tom, čo uložíte dieťa do postieľky? A kedy pôjdete spolu do kina či na návštevu ku kamarátom ako za starých dobrých čias, keď ste ešte nemali rodičovské povinnosti? Jedinú šancu na relax máte – okrem krátkych prestávok cez deň – len po večeroch.

Skúste sa s partnerom či partnerkou večer striedať v „službe“ pri dieťati, aby sa ten druhý mohol aspoň hodinku či dve venovať sám sebe. Raz za čas poproste priateľku, mamu či susedu, s ktorou si rozumiete, aby vám dieťa povarovali. Vyhraďte si tento čas na spoločnú večeru v reštaurácii či návštevu kina alebo divadla, prípadne na obyčajnú spoločnú večernú prechádzku.

Najlepšie tipy pre 11. mesiac

Je toľko vecí, ktoré môžete s dieťaťom v 11. mesiaci robiť… Inšpirujte sa aj našimi tipmi:

  • Nemáte chuť zakaždým stavať prekážkovú dráhu? Vyskúšajte hrací stan alebo preliezací tunel.
  • Teraz je správny čas na prvé umelecké dielka tvorené vodovými farbami vhodnými pre malé deti a na veľkých hárkoch papiera.
  • Naplánujte si výlety do prírody a zoologickej záhrady – vášho malého prieskumníka teraz fascinuje všetko, mravčekom počnúc a obrovským stromom končiac.
  • Pred spaním si spoločne s drobčekom pozrite obľúbenú obrázkovú knihu alebo mu zaspievajte uspávanku.
  • Uvažujete o dovolenke? S jedenásťmesačným človiečikom sa už dá čo-to podniknúť. Pobyt v baby-friendly hoteli na Slovensku alebo v prímorskom letovisku? Rozhodnutie závisí od vás a vašej peňaženky. Nemajte však veľké oči, naplánujte si radšej kratší pobyt a v prípade leteckého zájazdu destináciu vzdialenú do dvoch hodín letu a s krátkym transferom. Rátajte s nepohodlím spojeným so zmeneným režimom alebo s prípadným ochorením dieťaťa.

Dôležité otázky o 11. mesiaci

Ako zaujmem dieťa v 11. mesiaci?

V tomto veku drobček uprednostňuje pohybové hry. Obzvlášť ho poteší:

  • rytmický pohyb v sede vo vašom lone spojený s rýmovačkami alebo so spievankami,
  • hra s mäkkými loptičkami, ktoré kotúľate smerom k nemu,
  • guľôčková dráha (dieťa po nej môže posúvať guľôčky), hracie dosky a edukačné tabule (môže stláčať rôzne zvukové tlačidlá alebo pohyblivé predmety), 
  • prekážková dráha alebo preliezací tunel v obývačke,
  • vodné hry a loptový kúpeľ vo vani,
  • zásuvka s kuchynskými potrebami vyhradená len pre dieťa (obsahuje bezpečné plastové nádoby, ktoré z nej môže vyhadzovať alebo, naopak, vkladať do nej), polička s knižkami a predmetmi (s ktorými môže narábať).

Koľko meria a váži dieťa v 11. mesiaci?

Dieťa má v 11. mesiaci približne 72 až 81 centimetrov, obvod hlavy má 43 až 49 centimetrov a váži okolo 8 700 až 9 400 gramov.

Tieto miery zodpovedajú oblečeniu vo veľkosti 80, prípadne 86. Niektorým deťom však ešte stále stačí veľkosť 74 až 80.

Prečo sa dieťa v 11. mesiaci chce viac maznať a nosiť na rukách?

Blíži sa ďalšia fáza pohybového vývoja dieťaťa – chôdza. Je to veľký krok či skôr skok k samostatnosti. Spravidla mu predchádza zvýšená túžba drobčeka po istote, bezpečí v blízkosti mamy a otca.

Dieťa, ktoré je už natoľko pohybovo zdatné, že je pripravené naučiť sa chodiť, sa chce zároveň viac maznať, túliť sa k vám a byť vo vašom náručí. Vyžaduje si viac pozornosti a zneistie, len čo sa vzdialite z jeho zorného poľa. Čím viac naplníte jeho potrebu emocionálnej istoty, tým skôr nadobudne pocit sebavedomia a samostatnosti a začne chodiť.

Koľko spánku potrebuje dieťa v 11. mesiaci?

Spánkové potreby detí sú veľmi odlišné a individuálne. Dieťa v 11. mesiaci by malo spať priemerne:

  • 1 až 4 hodiny denne,
  • 10 až 13,5 hodiny v noci.

V prípade ochorenia alebo rýchlejšieho skoku vo vývoji sa však spánkový režim môže dočasne zmeniť. Zdravé dieťa bude pravdepodobne potrebovať jeden alebo dva kratšie spánky, prípadne jedno dlhšie zdriemnutie počas dňa. Len niekoľkým deťom stačí cez deň spať menej ako hodinu, o to dlhšie však spia v noci.

Väčšina detí v 11. mesiaci ešte neprespí nepretržite celú noc a len malá časť dosiahla potrebnú zrelosť mozgu a prespí aspoň 6 hodín v kuse bez podpory a blízkosti mamy alebo otca.