Koľko spánku potrebuje moje bábätko?

Každé dieťa má svoj vlastný individuálny vzorec spánku a jedenia a iné potreby. Najmä novorodenci nemajú prvé týždne poňatie o dni a noci. Nie je veľa toho, čo môžu rodičia robiť, aby pomohli vyvinúť tento vzorec.

Môžete podporovať dieťa v jeho vývoji, ale dieťa si samo určí tempo. Niektoré dojčatá majú silný prirodzený sklon k pravidelnosti. Tieto deti zvyčajne začnú veľmi skoro spávať celú noc. Iné bábätká bývajú veľa mesiacov hladné alebo unavené zakaždým v inom čase. Potrebujú podporu svojich rodičov, aby si našli nejakú pravidelnosť alebo aby sa dostali do rytmu, ktorý je prijateľný pre celú rodinu.

Dôležitá je pravidelná, pokojná každodenná rutina s pravidelnými jedlami, ukladaním sa na spánok a inými činnosťami, ako sú prechádzky vonku alebo pevne zavedené rituály. Opakujúce sa poradie udalostí, ako sú kúpanie, jedenie, rozprávky na dobrú noc alebo uspávanky, majú upokojujúci účinok. Nezabúdajte si obnovovať aj svoje vlastné energetické rezervy pomocou dobre vyváženej stravy, dostatku tekutín a viacerých prestávok, ako zvyčajne mávate počas dňa.

Počas prvých týždňov života

Počas prvých týždňov sa zdá, akoby bábätko prespalo takmer celý deň. Bábätká v skutočnosti spia 18 hodín denne, zvyčajne v 4-hodinových celkoch, ktoré prerušujú obdobia bdelosti strávené pitím, prebaľovaním a maznaním.

Počas prvých 4 až 6 mesiacov

Počas prvých 4 až 6 mesiacov sa bábätko učí rozlišovať deň a noc. Zmysel pre tento rytmus nie je vrodený. Biologické hodiny sa nastavujú až po narodení, nasledujúc oporné body, ktoré sa získavajú zo špecifických pravidelných rodinných postupov. Časom sa časté krátke zdriemnutia zmenia na dlhšie obdobia spánku. Takisto sa postupne predlžuje čas bdelosti.

Od 6 do 12 mesiacov

Od 6 do 12 mesiacov väčšina detí spí približne 11 hodín v noci a dvakrát denne po 1 až 1,5 hodine. Tieto krátke spánky nemajú trvať dlhšie, inak by dieťa mohlo mať problémy so spaním v noci.

Niektorí rodičia nemajú dobrý pocit z budenia svojich detí, pretože sa nazdávajú, že ich telo potrebuje svoj spánok. Aby sa však neohrozil zdravý rytmus, stále je lepšie jemne dieťa zobudiť, ak má sklon spávať cez deň mimoriadne dlho. Nie je pre dieťa lepšie, keď je mrzuté po zobudení z denného spánku ako keď sa zobudí v noci s pocitom oddýchnutia a chce sa hrať? Využite čas, keď dieťa nespí, intenzívne a kvalitne na to, aby ste sa mu venovali a podporovali jeho vývoj. Najdlhšia, 4 až 5-hodinová fáza bdelosti, má predchádzať nočnému spánku. Pomôže Vášmu bábätku ľahko zaspať a spať celú noc.

Počas 2. roka

Počas 2. roka deti potrebujú približne 13 hodín spánku denne. Ak dieťa spí v noci 11 hodín, stále zostáva jedna hodina na poobedňajší spánok. Niektoré deti si začnú skracovať denný spánok na jednu hodinu popoludní vo veku 10 mesiacov; iným to trvá až do 1,5 roka.

Počas 3. roka

Čím je dieťa staršie, tým menej spánku potrebuje. Počas 3. roka života deti potrebujú len okolo 12 hodín spánku. Veľa detí úplne upustí od zvyku spávať poobede, zatiaľ čo iné si tento zvyk uchovajú až do škôlky.

Informácie o jednotlivých vekových skupinách

Nasledujúce informácie o jednotlivých vekových skupinách obsahujú priemerné hodnoty. Individuálna potreba spánku sa líši od dieťaťa k dieťaťu. Odchýlky medzi 1 a 2 hodinami plus alebo mínus nie sú dôvodom na znepokojovanie. Niektoré deti potrebujú ešte menej spánku.

Vek Zistite, koľko spánku za deň (= 24 hodín) potrebuje Vaše dieťa
Novorodenec 16 až 20 hodín
3 týždne 16 až 18 hodín
6 týždňov 15 až 16 hodín
4 mesiace 9 až 12 hodín v noci a 2 denné spánky (po 2 – 3 hodinách)
6 mesiacov približne 11 až 12 hodín v noci a 2 denné spánky (po 1 – 1,5 hodine)