Medzi olejmi je kráľom olej repkový

 

Áno, čítate správne!

Repkový olej poskytuje totiž mnoho nutričných benefitov. Práve preto ho HiPP pridáva do svojich príkrmov. Samozrejme v BIO kvalite.

Repkový olej patrí k najvýznamnejším zdrojom omega 3 polynenasýtených mastných kyselín rastlinného pôvodu, a zároveň obsahuje najmenej nasýtených mastných kyselín.

Napr. ľanový alebo olej z vlašských orechov majú lepší pomer týchto mastných kyselín, sú však drahšie, a naviac ľahšie podliehajú oxidácii (napr. pri skladovaní alebo tepelnej úprave).

Optimálne zloženie nenasýtených mastných kyselín repkového oleja prispieva pri pravidelnej konzumácii nie len k zníženiu rizika ischemickej choroby srdca, ale znižuje aj hladinu cholesterolu.

V repkovom oleji nájdete okrem priaznivého zloženia mastných kyselín aj ďalšie biologicky aktívne látky, obzvlášť rastlinné steroly a tokoferoly. Rastlinné steroly, ktoré sú obsiahnuté vo vyššom množstve, než obsahujú bežné oleje, napomáhajú znižovaniu hladiny cholesterolu.

Repkový olej má tiež vysoký bod prepálenia (okolo 200 °C), je teda až po túto teplotu stabilný a neprepaľuje sa. Oproti bežne používanému slnečnicovému oleju je teda ideálny na varenie, pečenie a krátke vyprážanie.

Čo sú omega-3 mastné kyseliny?

Omega-3 mastné kyseliny sa radia medzi esenciálne živiny, čo znamená, že ľudské telo si ich nedokáže samo vytvoriť, preto tieto mastné kyseliny musia byť získavané zo stravy. Omega-3 mastné kyseliny sú typom polynenasýtených tukov označovaných tiež ako "zdravé tuky".

A čo olivový olej? Nezabudli sme na neho?

Nezabudli.

Stredomorská strava je dávaná za vzor zdravého stravovania, a tam je tiež veľmi zastúpený olivový olej. Preto je olejom tak odporúčaným.

Ale pre veľa krajín, a Slovensko nevynímajúc, jeho použitie nezodpovedá lokálnym zvyklostiam stravovania. A naviac v stredomorskej strave je len časťou tak proklamovaného prospešného účinku – ďalšou neoddeliteľnou časťou zdravej stravy je totiž dostatočná konzumácia zeleniny, ovocia a rýb.

Odborníci odporúčajú v krajinách, v ktorých je bežné používať napr. roztierateľné tuky alebo maslo, nahrádzať v jedálničku olivový olej a maslo olejom repkovým. Podľa dát zo štúdií, je práve repkový olej z lokálnych zdrojov vhodnou alternatívou a benefity na zdravotnom stave sa prejavia aj bez nutnosti výrazne meniť zaužívané stravovacie návyky.


A nebojte, aj my vieme, že v lete, nech už idete kamkoľvek, je Česko žlté. Pokiaľ vás tiež repka rozplače, a potom kýchate a kýchate, vedzte, že žltá je v lete Česká republika kvôli repke určenej na technické využitie.