Dieťa v 9. mesiaci

Napadlo vám, že so svojou ratolesťou zdolávate tento mesiac obrovský míľnik? Deväť mesiacov ste na bábätko čakali a deviaty mesiac ho už aktívne spoznávate. Čas letí, však? Drobček už možno lezie po štyroch alebo krásne sedí. Každý deň objavuje niečo nové, veci skúma očami irukami, nie iba ústami ako ešte prednedávnom. 

Ako sa dieťa vyvíja?

Dojčatá v tomto veku sú ako víchrica – zvyčajne po nich ostáva spúšť. Potkýnate sa o rôzne hračky a predmety, obsah nízkych políc a zásuviek letí na zem rýchlejšie, než by vám kedy napadlo. Dieťa nadchýna čokoľvek, s čím sa môže zahrať – od vyradenej kartónovej škatule naplnenej mäkkými loptičkami až po kocky rozličnej veľkosti, s ktorými si trénuje nové pohyby. 

Dieťa v 9. mesiaci: 

  • nadšene tvorí zdvojené slabiky a opakuje ich, 
  • precvičuje si lozenie po štyroch, sedenie a státie, 
  • pretrváva jeho strach z cudzích ľudí, možno sa objavujú už aj náznaky separačnej úzkosti, ak nie ste v jeho blízkosti, 
  • potrebuje o niečo menej spánku ako predtým. 

Telesný vývoj dieťaťa  

Mäkká a okrúhla tvárička deväťmesačného dojčaťa sa už naozaj nedá porovnať s jemnou vráskavou tváričkou novorodenca. Jej rysy sa pomaly jemne zoštíhľujú – váš miláčik postupne stráca typické bábätkovské tukové vankúšiky. Jednak priberá menej ako v minulých mesiacoch a jednak sa ťahá do výšky. Okrem toho je čoraz čulejší a viac sa hýbe. 

Míľniky

Hmotnosť Hmotnostný prírastok je pomalší, dieťa váži približne 8 200 až 8 900 gramov.
Rast Dieťa narastie mesačne asi o 1,5 centimetra, meria približne 72 až 74 centimetrov, obvod hlavy má 43 až 48 centimetrov.
Reč Dieťa vytvára zdvojené slabiky v rôznej hlasovej intenzite, napríklad da-da, ta-ta. Niekedy už vytvorí samostatné slovo ako mama, bác, ham.
Motorické zručnosti Dieťa si rozvíja kliešťový úchop potrebný na držanie menších vecí. Cielene uchopuje hračky oboma rukami, samostatne sa prevracia z bruška na chrbátik a späť, „štvornožkuje“, prípadne sa plazí, možno už sedí na zemi s vystretým chrbátikom.

Deti v 9. mesiaci života priberú vo všeobecnosti priemerne 300 gramov a narastú približne o 1,5 centimetra. Každé dojča sa však vyvíja individuálne, preto rátajte s odchýlkou nahor alebo nadol. 

Emocionálny a motorický vývoj dieťaťa  

Každá emocionálna a motorická zmenapri vstupe do finálnej tretiny 1. roka života súvisí s rozvojom pohyblivosti a samostatnosti. Váš miláčik sa chce zapájať do všetkých rodinných aktivít napriek tomu, že ešte nevie hovoriť ani chodiť a nemá jemné zručnosti na jedenie príborom či na presnú manipuláciu s hračkami. 

Pre dieťatko vznikajú prvé náročné situácie, najmä ak má staršieho súrodenca či súrodencov. Buďte trpezliví a povzbudzujte ho, ak sú jeho prvé pokusy o státie achodenie nemotorné. Láska a porozumenie sú dôležitou emocionálnou podporou, ktorú od vás drobček práve teraz veľmi potrebuje. 

Dieťa si zároveň zdokonaľuje motorické zručnosti: 

  • Prevaľuje sa, gúľa, lozí po štyroch, prípadne sa plazí, aby sa mohlo samostatne presúvať v priestore. 
  • Občas sa mu podarí postaviť vzpriamene na obe nôžky, pričom sa opiera o nábytok či vaše nohy. 
  • Je schopné sadnúť si alebo sedieť bez pomoci. Pri správnom sede má rovný chrbátik a nenakláňa sa dopredu. Niekedy si sadne na päty, jednu nôžku má pod sebou, druhú natiahnutú. 
  • Zdokonaľuje si kliešťový úchop. Pohyb rúk je cielený, predmety chytá prštekmi, učí sa robiť nesúmerné pohyby jednou rukou vykonáva iný pohyb ako druhou. 

Čoraz dôležitejšiu úlohu pri skúmaní nových predmetov majú ruky a oči. Hračky a iné veci končia v ústach malého výskumníka trochu zriedkavejšie. Zaujatý si prezerá predmety zvonka, obracia ich zo všetkých strán, prekladá z rúčky do rúčky. Dokáže ich uchopiť špičkami prštekov a zároveň palčekom. V tomto období ho fascinujú akékoľvek veci dennej potreby zväzky kľúčov, hrnce, plechovky, obaly na vajíčka, utierky či štipce na vešanie bielizne. Aj váš mobil, ak ho nerozvážne necháte v jeho blízkosti.  

Výchova hrou

Váš poklad dennodenne s nadšením hľadá a nachádza niečo nové. Ak vám to počasie dovolí, skúmajte s drobčekom prírodu: 

  • Nechajte dieťa skúmať prštekmi kamienky, suveníry „od mora“, listy netoxických rastlín, kúsky kôry, červíky, mravčeky. Pozor na ohorky cigariet či zvyšky žuvačiek pohodené na zemi! Malý objaviteľ si ich raz-dva vloží do úst. 
  • Nebráňte mu loziť po tráve, štrku alebo piesku. 
  • Spoločne objavujte zvieratká v zoologickej záhrade alebo v dotykovom zvieracom parku. Nabádajte dieťa, aby počúvalo rôzne zvieracie zvuky, a komentujte ich. 

Človiečika v tomto veku nesmierne baví hra na schovávačku. Možno vás sám vyzve, aby ste ukryli hračku. Hrkálku, autíčko, loptičku alebo plyšiaka skryte pod deku, vankúš či za dvere a spýtajte sa: „Kde je? Väčšinu detí pátranie po veciach nadchne, najmä keď sa zdanlivo zúfalej mame či nešťastnému otcovi hračku nedarí hneď nájsť. 

Prostredníctvom hry na schovávačku sa dieťa oboznamuje s prostredím. Jeho pozornosť sa sústreďuje na konkrétne veci a ich vnímanie. Snažte sa ich opakovane akonkrétne pomenúvať, napríklad Toto je červená guľa, „Tu sa skrýva zelená krabička, „Tento papier šuští, „Táto plechovka je okrúhla“. 

V skratke:Dieťa si už začína spájať slová s významom. Z hľadiska osvojenia reči je dôležité používať jednoduchý, ale zrozumiteľný jazyk a konkrétne výrazy neustále opakovať. 

Detský spánok

Od narodenia ubehlo už viac než osem mesiacov a potreba spánku sa postupne znižuje. Váš potomok spinká z 24 hodín priemerne 11 až 14 hodín denne – no počas dňa sú to často len dve kratšie zdriemnutia. Niektoré deti ešte potrebujú dlhší denný spánok. Spia 1,5 až 2 hodiny, no mnohým stačí na dobitie bateriek skutočne len 20 až 30 minút – všetko ostatné si vynahradia súvislým spánkom v noci. 

Mnohí rodičia si zmenu uvedomia večer dieťa ťažšie zaspáva, je mrzutejšie alebo priveľmi unavené na to, aby sa dalo pokojne uložiť. A možno je večer všetko po starom, len ráno je najmladší člen rodiny pripravený na nové výskumy oveľa skôr, trebárs aj pred východom slnka.  

Čo teraz môžete urobiť: 

  • Sledujte, koľko spánku dieťa počas dňa skutočne potrebuje. 
  • Rozhodnite sa, čo je pre vás a ostatných členov rodiny dôležitejšiekedy večer dieťa zaspáva alebo kedy sa ráno prebúdza. Buď mierne posuniete večernú spánkovú rutinu, alebo budete nekompromisne dodržiavať ranný budíček. 
  • Porozmýšľajte, či by drobčekovi neprospel namiesto niekoľkých malých zdriemnutí počas dňa jeden dlhší spánok. 

V skratke: Zvyčajne trvá 7 až 14 dní, kým sa dieťa prispôsobí zmenám svojho spánkového rytmu. Zasiahnite doň len vtedy, keď je v rozpore s potrebami iných členov rodiny, napríklad keď máte aj školopovinné dieťa alebo musíte chodiť do práce na presný čas. 

Niektoré deti už prespia takmer celú noc, no mnohé si stále žiadajú vašu podporu ablízkosť. Dojča v tomto vekuz čisto fyziologického hľadiska nepotrebuje nočné papanie. Dojčenie alebo kŕmenie z fľaše mu však pomáha byť v noci oveľa pokojnejšie. 

Výživa dieťaťa

Malý jedák sa už zoznámil s viacerými druhmi zeleniny i ovocia. Ako jedlo do prštekov“ mu už môžete ponúknuť aj kúsok rožka. Odborníci vo všeobecnosti radia zaviesť do stravy dojčaťa potraviny obsahujúce lepok už medzi 5. až 7. mesiacom, teda v rámci imunologického okna. Preberte túto tému spediatrom, lebo každé dieťatko sa predsa len vyvíja vlastným tempom.  

Väčšina detí celkom dobre toleruje nové potraviny, hoci niekedy treba rátať s miernou bolesťou bruška či redšou stolicou.  

Niektoré deti však isté jedlá rázne odmietajú. Vzhľadom na rastúcu motorickú a emocionálnu zrelosť dokážu veľmi jasne prejav odpor voči tomu, čo nechcú papať, a neraz sa zdá, že ich nič na svete nepresvedčí, aby to skúsili. Ako sa prejavuje prvý vážny „bojkot“ jedla?  

  • Odvracajú hlavu alebo odmieta otvoriť ústa. 
  • Mračia sa, robia rôzne grimasy, dokonca plačú. 
  • Rázne odsúva lyžicu či tanier. 

Venujte týmto signálom pozornosť a vyskúšajte niektoré známe triky. Nechcenéjedlo dávajte dieťatku len vtedy, keď je v úplnej pohode. Niekto vraví, že zásadne iba doma, ale možno zistíte, že odmietanú zeleninku spapá skôr u babky, lebo práve tam býva najviac uvoľnená atmosféra. Dobrým tipom je položiť takéto jedlo do misky k niečomu obľúbenému. A je tu aj rada, ktorú možno nechcete počuťskúšajte to opakovane, nie 2- či 3-krát, ale 10- či 12-krát. Do jedenia dieťa v nijakom prípade nenúťte, jedlo mu iba ponúkajte.  

Dojčenie a náhradná mliečna výživa 

Ak chcete, dojčite alebo kŕmte dieťa z fľaše podľa potreby. 

Plánujete obmedziť mliečne dávky a pokročiť s príkrmami? Váhate, či nahradiť pevnou stravou doobedňajšie alebo večerné jedlo? Ktoré z nich je vhodnejšie vynechať? A ako je to s nočným papaním? 

Máte zrátané, koľko nočných dávok si dieťatko žiada? Ako dôrazne si ich pýta? Nedá sa utíšiť, keď mu v noci odmietnete dať prsník alebo fľašu? Svoju rolu tu zohráva vaša blízkosť. V takomto prípade nočné mliečne dávky ponechajte, až kým nebude samo pripravené vzdať sa ich. Potom si konečne obaja pospíte dlhšie. 

Oveľa jednoduchšie je odďaľovať dojčenie alebo kŕmenie zfľaše počas dňa, prípadne ho úplne nahrad vhodnými pestrými príkrmami. 

Riadite sa od začiatku 7. mesiaca konkrétnym výživovým plánom? Zrejme sa vám už podarilo nahradiť pevnou stravou niekoľko jedál denne. Nezľaknite sa, ak si váš poklad bude žiadať cumlík, hoci predtým ho potreboval len zriedka alebo vôbec. Jednoducho musí uspokojiť svoju potrebu sať. Niektoré deti si z tohto dôvodu večerné pitie z prsníka alebo z fľaše vyslovene vychutnávajú – mlieko pijú pomaly a dlho. 

Príkrmy 

Deti v 9. mesiaci majú veľmi odlišné potreby, čo sa týka textúry alebohustoty príkrmov. Jedno dieťa dáva prednosť jemnému zeleninovému či ovocnému pyré, iné trochu hustejšej kaši, zatiaľ čo ďalšie je rado, keď sa môže najesť rovno z maminho či otcovho taniera prštekmi alebo lyžičkou. 

Na spracovanie pevnej potravy drobček ešte nepotrebuje bky. Jednotlivé nadrobno nakrájané kúsky varenej zeleniny, mäska či mäkšieho ovocia dokáže spracovať medzi tvrdými ďasienkami a rozžuť čoraz silnejšími žuvacími svalmi. Zvyšky, ktoré nevie požuť, obvykle vypľuje. 

Návšteva u pediatra

Ďalšia preventívna prehliadka prebehne v 9. alebo 10. mesiaci. Pediater môže skontrolovať hmotnosť, rast a vývoj dieťaťa, prípadne vám poradí, ako by ste mali ďalej postupovať pri zavádzaní nových príkrmov do jeho jedálneho lístka. 

Na výlety s dieťaťom

Výlety sdeťmi v tomto veku si už určite vychutnáte. Drobček je čulý avnímavý, zo všetkého, čo objaví okolo seba, sa neskonale raduje. Fascinuje ho najmä voľná príroda – kamienky, kvietky na lúke, zvieratká vZOO atď. Využite nosič, športokočík, resp. detský vozík pre viac detí, vhodný na pláž aj do mesta – podľa toho, čo vám vyhovuje, prípadne sa zmestí do kufra auta. 

Osvedčenou klasikou je športový kočík a jeho ľahšie a rýchlo skladateľné varianty. Prídu vám vhod, najmä keď sa pohybujete celý deň vonku po asfaltových cestách a spevnených chodníkoch. Dieťa sa v ňom pohodlne vyspí alebo si krátko zdriemne, keď sa zastavíte vreštaurácii či kaviarni. Do tohto typu kočíka sa bez problémov zmestí aj taška s toaletnými a prebaľovacími potrebami, jedlo a pitie. 

Rátajte však s tým, že celodenné výlety môžu narušiť denný režim drobčeka. Nebojte sa, väčšine detí občasná zmena neuškodí. Možno bude menej spinkať v dopoludňajších hodinách a výpadok spánku si vykompenzuje na spiatočnej ceste v aute. Prípadne nezaspí vôbec a večer po návrate domov bude o niečo nervóznejší. 

Na výlete možno nebude celkom ľahké ani kŕmenie. Niektoré mamy sa snažia vždy nájsť čo najtichšie miesto na dojčenie, lebo iné jedlo dieťa odmieta, no iné deti bez problémov spapajú aj svoj obľúbený obedový príkrm v sklenej fľaši. V každej situácii sa dá nájsť riešenie: 

  • Lavičky v parku aj vnútri, vonkajšie kaviarne alebo samostatné miestnosti vo väčších obchodných centrách sú vhodné na dojčenie či kŕmenie z fľaše. Krátku prestávku môžete využiť aj na prípravu kaše alebo podanie hotového príkrmu – ovocného či zeleninového pyré, polievky, kúska mäsa, plátku ovocia alebo zeleniny. 
  • Kaviarne a lavičky vonku aj v nákupných centrách využite aj na dlhšie prestávky s dieťatkom v kočíku, nosiči či v náručí. 
  • Zbaľte si so sebou piknikovú deku na oddychovú prestávku počas pešej turistiky aj pri cestovaní autom. 
  • Krátka jazda autom alebo prechádzka v kočíku či v nosiči v parku alebo v lese pôsobí na dieťa uspávajúco. 

Už podnikáte prvé dlhšie cesty? Zvyknúť si na ne musí nielen malý cestovateľ, ale aj ostatní členovia rodiny. Vyzbrojte sa trpezlivosťou adoprajte si prestávky na zdriemnutie či túlenie sa. 

Okrem výletov šitých na mieru vášmu miláčikovi myslite už trochu aj na seba. Zaujímajú vás múzeá, umelecké výstavy alebo vám postačí pokojná prechádzka v starom centre mesta? Niektoré miesta ľahko zvládnete aj s malým dieťaťom. 

Ako sa darí mame a otcovi?

Pred drobčekom sa teraz nikde neskryjete! Len čo sa stratíte z jeho zorného poľa, začne ostošesť liezť alebo plaziť sa za vami. Je to milé a zároveň náročné. Aj krátka návšteva toalety znamená, že máte diváka. Zatvorené dvere sú pre dieťa v tomto veku tou najhoršou bariérou – hatajú cestu k vám, do vášho náručia a zorného poľa.  

Zvyšujúca sa mobilita dieťaťa je pre mamu a otca veľkou výzvou aj z iného hľadiska. Váš miláčik bude znova a znova padať a stavať sa na nôžky. Menším zraneniam sa vyhne len ťažko pripravte sa, že mu budete často sušiť slzičky a fúkať boľačky. Na každodenné malé nehody si ťažko zvykajú najmä rodičia s prvým dieťatkom. Musíte ho predsa ochrániť pred všetkými nebezpečenstvami, ktoré číhajú na každom rohu. Lenže čím viac pohybových zručností drobček získa, tým viac sa zníži riziko nehôd a vy sa budete cítiť komfortnejšie. Odreniny a modriny druhorodeného potomka už budete brať s nadhľadom a bez prílišného stresu. 

Tip: Váš poklad spadol a udrel si čelo, ruku, koleno? Nerobte paniku a zbytočne ho neľutujte. Najprv skontrolujte, či sa mu nestalo nič vážne. Ak nie, boľačku mu pofúkajte, pohladkajte ho, ale neupozorňujte ho na ňu. Naopak, upriamte jeho pozornosť na niečo pozitívne. Takto sa vyhnete pocitom ustráchanosti a sebaľútosti. Malý výskumník bude sebavedomejší, samostatnejší a rýchlejšie sa odhodlá podnik ďalšie dobrodružstvá. 

Najlepšie tipy pre 9. mesiac

Aj 9. mesiac je vzrušujúci. Ako ho prežiť a zachovať v spomienkach čo najlepšie?  

  • Nezabudnite fotografovať akčného potomka v rôznych polohách a situáciách. Z množstva záberov napokon určite vyberiete tie najzaujímavejšie a najvtipnejšie, ktoré si bude ešte dlho pamätať celá rodina. 
  • Prezerajte si s drobčekom obrázkové knihy so zvieracími motívmi a napodobňujte spolu zvuky zvierat. K dispozícii máte aj interaktívne knihy pre najmenších. 
  • Podnikajte s dieťatkom výlety, kratšie aj celodenné. Ak vás nemôže sprevádzať pracovne vyťažený partner, dohodnite sa s mamou či kamarátkou z ihriska alebo rodinného centra, ktorá má dieťa v podobnom veku. 
  • Malému výskumníkovi vytvorte v obývačke alebo vonku v záhrade – ak bývate v rodinnom dome – rôzne prekážkové dráhy vhodné na lozenie aj nácvik státia a chodenia. Použite pri tom vlastnú zostavu alebo súpravu kúpenú v obchode. Molitanové a plastové kocky či iné predmety však musia byť bezpečné.  
  • Odstráňte z políc a zo zásuviek nevhodné predmety. Nechajte v nich len také, ktoré dieťa môže bez rizika vyberať a skúmať. V „špeciálnej“ kuchynskej zásuvke majte pripravené plastové alebo drevené misky, varešky, naberačky, lyžice či iný nerozbitný riad vhodný na hranie. 
  • Do krabičky zbaľte drobčekovi mäkké ovocie a zeleninu na zahryznutie. Pokrájajte ich na plátky alebo prúžky, aby si malý výletník mohol vybrať. Takto spontánne ponúknutý príkrm mu určite bude chutiť viac. 

Dôležité otázky o 9. mesiaci

Ako zaujmem dieťa v 9. mesiaci? 

Takmer každé dieťa vo veku 9 mesiacov s chuťou hádže veci na zem a udiera jednu o druhú. Vaše príkazy „Nono!“, „Toto nesmieš!“ sa neraz míňajú účinku. Možno máte pocit, že vás nepočúva a všetko len demoluje. No mýlite sa! Len zvedavo skúma vlastnosti predmetov a pozoruje, ako fungujú. Samozrejme, existujú hranice, ktoré sa musí naučiť dodržiavať, ale pokiaľ je to možné, nechajte mu priestor na bádanie. 

Riekanky a rytmické básničky, ako napríklad ide vláčik, šišiši alebo ťap, ťap, ťapušky, sú to najlepšie, čo môžete dieťaťu v tomto veku ponúknuť. Nezabúdajte ani na prstové hry, pri ktorých sa kladie dôraz na jemnú motoriku, napríklad varila myšička kašičku či išla babka z kopečka. Drobčeka fascinujú aj hry s maňuškami na ruke. V HiPP Baby Clube máme pre vás inšpiráciu. Zaregistrujte sa

Váš poklad sa dokáže chvíľu zahrať aj bez vás. Doprajte mu dostatok priestoru na lozenie, plazenie, kĺzanie sa na bezpečných molitanových maxikockách, na minišmykľavke či v preliezacom tuneli z ľahko udržiavateľného materiálu. Myslite aj na dobrú podložku zabezpečenú proti pošmyknutiu či pádu. 

Koľko meria a váži dieťa v 9. mesiaci? 

Dieťa v 9. mesiaci meria približne 74 centimetrov a váži 8 200 až 8 900 gramov. Celkovo priberie v poslednej tretine 1. roka len okolo 300 gramov mesačne a narastie približne o 1,5 centimetra. Obvod hlavy teraz 42 až 48 centimetrov. 

Veľkosť oblečenia je 6874 centimetrov. Niektoré deti však už dorástli do veľkosti 80. 

Koľko spánku potrebuje dieťa v 9. mesiaci? 

Drobček spí v 9. mesiaci približne 11 až 14 hodín denne. Spánok si zvyčajne rozloží na krátke zdriemnutia počas dňa a na dlhšie fázy v noci. Čas raňajšieho vstávania a dĺžka denných zdriemnutí neraz rozhodujú o tom, kedy je dostatočne unavený na to, aby večer zaspal, a ako dlho to v noci „potiahne“.  

Dieťa v noci spravidla ešte stále potrebuje mliečnu výživu a blízkosť rodičov. Na spánok, ktorý bude trvať viac ako 6 hodín, si asi ešte budete musieť chvíľu počkať. Niektoré deti však tento dôležitý vývojový krok zvládajú už teraz.  

Kedy sa dieťa naučí chodiť? 

Väčšina deväťmesačných detí vie loziť po štyroch, niektoré sa už stavajú na nôžky, pridržiavajúc sa nábytku či maminých alebo otcových nôh. Pohyboví oneskorenci si len teraz nacvičujú polohu vhodnú na tzv. štvornožkovanie alebo sa po miestnosti presúvajú plazením či gúľaním. 

Aj ďalšie vývojové kroky týkajúce sa motorických zručností sa líšia od dieťaťa k dieťaťu. Patrí váš poklad k tým pohybovo zdatnejším? Pravdepodobne bude v najbližšom mesiaci či dvoch usilovne trénovať státie a chôdzu popri nábytku a stenách. Na samostatnú chôdzu bez akejkoľvek opory bude pripravený okolo 1. roka života.