Všetko o prvých mesiacoch života vo vývojovom kalendári bábätka

Deväť mesiacov, plus-mínus štyridsať týždňov tehotenstva je definitívne preč. Pôrod vám priniesol trápenie, ale nakoniec aj bábätko, na ktoré ste toľko čakali. Zázrak je tu. Držíte ho v náručí, dotýkate sa jeho vláskov a skúmate, na koho sa podobá… Čo všetko vás s ním čaká? Aké prekvapenia prinesie život s novorodeniatkom, z ktorého sa bude rýchlo vyvíjať malá nezávislá osobnosť?

Vývojový kalendár HiPP vám každý mesiac ponúkne nové informácie o vývoji vášho chlapčeka či dievčatka. Dozviete sa, kedy máte očakávať prvý úsmev, nadvihnutie hlavičky, pretočenie sa na bruško a aj to, kedy môžete postaviť prvú vežu z kociek, ktorú s nadšením zbúra. Vaša malá rodinka sa rozrástla, začína sa veľké dobrodružstvo!

Vývoj bábätka v mesiacoch

Nová životná etapa

Najmä príchod prvého dieťaťa do rodiny znamená štart do úplne novej dimenzie života. Odteraz sa všetko bude točiť okolo novorodenca, jeho potrieb a starostí o optimálny rast a vývoj. Na svete azda niet novopečenej mamy ani otca, ktorí by si po pôrode nekládli stovky otázok, no nenachádzajú na ne dostatok uspokojivých odpovedí. S vývojovým kalendárom HiPP vám všetky postupne zodpovieme.

Každý mesiac sa dozviete:

  • koľko bábätko meria a váži,
  • aký pokrok v motorickom a emocionálnom rozvoji dosiahne,
  • ktoré hry stimulujú jeho vývin, ako ho najlepšie zabavíte, 
  • čo drobček je a pije a kedy treba začať s doplnkovou stravou, teda s „umelou výživou“,
  • ako prebiehajú vyšetrenia v poradni u detského lekára alebo lekárky,
  • koľko má bábätko spať,
  • ako sa darí mamine a ocinovi.

Vo vývojovom kalendári HiPP sa dočítate aj to, aké míľniky, v akom období a v akom poradí novorodenec, dojča a neskôr batoľa zvládne. Prečítate si praktické rady o dojčení, o prvých príkrmoch aj o pitnom režime.

Vek najskôr v týždňoch a mesiacoch

Vývin dieťaťa je po narodení taký závratný, že ak ho chceme výstižne opísať, budeme ho deliť na týždne, maximálne mesiace. To vám umožní presnejšie sledovať všetok jeho pokrok. Až po druhom roku života sa rýchle tempo spomaľuje a vek dieťatka stačí udávať najskôr v polročných a potom až v ročných intervaloch.

Prvých 28 dní po uzretí svetla sveta sa bábätko oficiálne považuje za novorodenca, hoci tradične ho takto vnímame počas celého obdobia šestonedelia. Po prvom ukončenom mesiaci môžeme hovoriť o dojčati a po prvých narodeninách už budete mať doma batoľa.

Ako sa bábätko vyvíja v prvom roku života?

Ako rodičia budete s napätím a rovnakou dávkou nadšenia sledovať rast a vývoj novorodenca, neskôr dojčaťa a batoľaťa. Detská lekárka pri pravidelných kontrolných vyšetreniach skontroluje parametre primerané jeho veku, a to:

  • hmotnosť,
  • dĺžku,
  • obvod hlavy,
  • zrak, sluch a motorický vývin.

Časový rámec na dosiahnutie dôležitých pohybových a zmyslových schopností je dosť rôznorodý. Nespĺňa vaše bábo niektoré tabuľkové parametre? Neľakajte sa a nepodliehajte panike – každé dieťa sa vyvíja trochu inak v porovnaní s ostatnými.

Najdôležitejšie udalosti a míľniky vo vývoji

  • Prvý úsmev v 2. mesiaci
  • Vedomé pokusy o uchopenie v 3. mesiaci
  • Prvé pokusy o plazenie medzi 6. až 8. mesiacom
  • Prvé vedomé vnímanie zvukov od 5. mesiaca 
  • Prvé správne slovo krátko pred 1. narodeninami alebo po nich
  • Prvé kroky okolo 1. narodenín

Tešíte sa, ako sa vaše bábo vyrovnáva s veľkými aj malými výzvami? Niektoré bábätká sa už ako šesťmesačné plazia a v ôsmich mesiacoch zvládajú prvé krôčiky.

Váš synček medzi ne nepatrí? Upokojte sa! Neporovnávajte ho s kamarátkinou dcérkou, jednoducho akceptujte fakt, že každé dieťa má vlastné, jedinečné tempo. Niektorí „lezúni“ sú pohodlnejší a potrebujú na osamostatnenie viac času. Ak sa to deje v primeranom časovom rámci a v primeranom veku, všetko je v poriadku.

Dôležité otázky o vývine bábätka

Aký pokrok dosiahne moje dieťa v prvom roku života?

Bábätko v prvom roku života prechádza mnohými vývojovými štádiami. Veľmi dôležitý je motorický vývoj. Nasledujúci zoznam vám orientačne ukáže, aké etapy by mal váš potomok postupne zvládnuť.

  • Udrží samostatne hlavičku. 
  • Keď leží na brušku, podoprie si rúčky a nadvihne chrbátik.
  • Obráti sa z bruška späť na chrbátik.
  • Obráti sa z chrbátika na bruško.
  • Začne štvornožky loziť.
  • Vie sa posadiť a sedieť.
  • Vie v ľahu alebo v sede uchopiť rôzne predmety.
  • S pomocou mamy alebo otca vie uchopiť predmety v pohybe.
  • Vie stáť a začne chodiť.

Okrem toho sa deti v prvých týždňoch a mesiacoch učia vnímať podnety. Samozrejme, nové veci najprv skončia v ústočkách malého prieskumníka. Bábätko spoznáva svet skrátka najskôr cez pusinku. Až po niekoľkých mesiacoch sú oči a zraková ostrosť vašej ratolesti natoľko vyvinuté, že dokáže skúmať hračky, potraviny a ďalšie predmety rúčkami aj očami.

V prvom roku života výrazne napreduje aj kognitívny vývin. Drobček sa postupne naučí, že hračky alebo ľudia môžu byť neviditeľní, ale stále sú nablízku. Rozvíja svoje emócie a už vo veku niekoľkých mesiacov sa dokáže z celého srdca zasmiať.

Na všetky vývojové kroky vášho miláčika platí široké časové okno. Niektoré deti preskočia jednotlivé motorické fázy, napríklad plazenie, zatiaľ čo iné potrebujú viac času na každú oblasť. Nahlodávajú vás pochybnosti, či sa bábätko vyvíja primerane svojmu veku a či je zo zdravotného hľadiska všetko v poriadku? Rozprávajte sa v poradni s pediatrom či pediatričkou o všetkom, v čom nemáte jasno.

Aké podnety stimulujú vývin do prvého roka života?

Bábo spočiatku nepotrebuje veľa. Aby mu bolo dobre, musí cítiť blízkosť mamy, otca či iných blízkych ľudí, ich hlasy a známe pachy. Priame dotyky a kontakt s pokožkou sú v prvých týždňoch obzvlášť dôležité.

Dieťa rýchlo rastie a pozorným pohľadom objavuje svet. Miluje uspávanky, riekanky, hudbu a rado sa plazí. Napodobňuje pohyby, správanie a hlasy všetkých ľudí, ktorí ho zaujmú.

Obrázkové a dotykové knihy sú dobrou príležitosťou na hranie sa pre bábätká, ktoré už aktívne siahajú po predmetoch a hračkách. Spolu s nimi objavíte jednoduché príbehy z rozprávok a vnímate rôzne textúry.

So zvyšujúcou sa pohyblivosťou sa rozširuje aj rozsah pohybu a akcie dojčaťa. Obľubuje hry, v ktorých sa dajú kotúľať gule a skladať veže – a ešte viac sa teší, keď ich môže búrať.

Bábätká vo veku 6 až 8 mesiacov milujú jašenie sa s rodičmi a hry s jemným šteklením. S rastúcou mobilitou rady sledujú rodičov po celom dome a objavujú širokú škálu aktivít.

Prečítajte si, ako prežiť s bábätkom prvé týždne života.

Koľko spánku potrebuje bábätko v prvom roku života?

Potreba spánku je individuálna a veľmi sa líši od jedného bábätka k druhému. Dieťa v prvom roku života spí niekoľko hodín počas dňa, avšak tieto hodiny sú rozdelené do spánkových fáz veľmi rôznorodej dĺžky. Nočný spánok je spravidla prerušovaný obdobiami bdelosti a prestávkami v dojčení alebo kŕmení.

Dokopy bábo spočiatku spí 14 až 18 hodín z 24 hodín celého dňa. Denno-nočný rytmus sa však vyvíja postupne. Mnoho krátkych spánkov počas dňa sa do polovice druhého roka života zredukuje na jednu alebo dve stále spánkové jednotky. Intervaly spánku sa nebadane prispôsobujú intervalom dospelých, len čo sa dosiahne potrebná kognitívna a fyziologická zrelosť.

Nedovolí vám vaša ratolesť v noci spať? Nočné budenie sa vyskytuje v prípade väčšiny detí, a to najmä v prvých rokoch života. Neľakajte sa, z hľadiska fyziológie to nie je nič nezvyčajné. S faktom, že vy a prípadne aj váš partner trpíte nedostatkom spánku, sa musíte popasovať. Skúste odpočívať, keď dieťatko spí. Nemíňajte v tom čase vzácnu energiu na upratovanie – domáce práce možno aj u vás pôjdu v prvých mesiacoch bokom. Po nejakom čase si dieťa zosynchronizuje svoj spánkový rytmus so štandardným dospeláckym. Samozrejme, nie vždy a všade. Aj trojročný synček vás môže zmätený zobudiť na dovolenke ráno o piatej s otázkou: „Mami, už som jedol?“

Najlepšie je materské mlieko

Bez akejkoľvek diskusie, mlieko od mamy je úplne naj. Odborníci odporúčajú dojčiť naplno prvých šesť mesiacov a pokračovať v dojčení s podávaním vhodnej doplnkovej stravy, tzv. príkrmov, až do druhých narodenín a pokojne aj dlhšie, ak si to matka a dieťa želajú.

V prípade dojčiat, ktoré nemôžu byť z rôznych príčin úplne alebo vôbec dojčené, odborníci odporúčajú podávať mliečnu výživu. Je vhodná v prvom roku a po ňom, a to aj popri príkrmoch na dojčenie. Potrebujete sa zorientovať v odbornej terminológii? Pomôcť vám môže praktický mliečny lexikón.

Zavedenie vhodnej doplnkovej stravy sa odporúča najskôr na začiatku 5. mesiaca života.

S vhodným obdobím na zavedenie príkrmov vám najlepšie poradí pediater alebo pediatrička. Najčastejšie je to v období od ukončeného 4. až 6. mesiaca života. Podrobné informácie a návod, ako začať s príkrmami, nájdete v našej brožúre na stiahnutie.

Bábätko môže papať kašu, príkrm alebo jedlo priamo z rodinného stola za predpokladu, že ponúkaná strava je preň vhodná. To znamená, že jedlo by malo:

  • mať absolútne minimálny obsah soli a cukru,
  • byť bez aromatických prísad alebo konzervačných látok,
  • byť čo najprirodzenejšie a šetrne spracované.

Odporúča sa vyvážený, zdravý mix ovocia a zeleniny, potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako sú celozrnné cestoviny, ryža alebo chlieb. Nezabúdajte zaradiť do jedálnička zdravé chudé mäsko, ideálne z biochovu, a kúsok ryby.

Po začatí podávania doplnkovej výživy v prvom roku by ste dojčaťu nemali dávať kravské mlieko ani výrobky z kravského mlieka – vôbec alebo len v obmedzenom množstve, maximálne 200 ml, respektíve 200 g denne.

Dôležité: Jedlo by malo byť pre dieťa zábavou a zážitkom pre všetky jeho zmysly. Bábätká spoznávajú doplnkové jedlo ústami aj rukami, pričom každú novú potravinu podrobne skúmajú, ohmatávajú a nakoniec ochutnávajú.