Vývojový kalendár

Dieťa v 4. mesiaci

Útle spiace novorodeniatko z prvých týždňov sa zmenilo živé a bacuľaté dojča. Teší sa z vašich spievaniek a uspávaniek, hrá sa s prštekmi a cielenie siaha po všetkom, čo sa ocitá v jeho dosahu. Všetko nové spoznáva ústami.

Ako sa bábätko vyvíja?

Bábätko rastie a priberá pomalšie ako v predošlých mesiacoch. Do popredia sa dostáva najmä pohybový vývoj. Čochvíľa sa začne samostatne otáčať a cielene siahať po veciach.

Veľmi sa zaujíma o všetko vôkol seba. Najdôležitejším nástrojom pri objavovaní okolitého prostrediapreň teraz rúčky a ústa. Čo sa len dá, to si do nich vloží a „ochutná“ ústočká majú preň aj poznávaciu funkciu. Užíva si, keď sa môže hýbať a posúvať na rovnej podložke, napríklad na posteli alebo podlahe. Ak si vyžaduje vašu prítomnosť, ľahnite si k nemu. 

Telesné zmeny dieťaťa 

Bábätko vás sleduje pozorným pohľadom naprieč celou miestnosťou. Celkom dobre vás rozpozná z diaľky. Čoraz viac reaguje na ľudí, džavoce, bľaboce a výska, ak sa mu niečo podarí alebo zapáči. Miluje pozornosť mamy, otca, súrodencov aj starých rodičov. 

Míľniky

Hmotnosť Priberie do 1 000 g.
Rast Narastie približne 2 cm za mesiac.
Mimika Čoraz viac vie prejavovať radosť, ale aj nespokojnosť či nepohodu.
zvuky Vydáva zvuky podobné chichotu, výskaniu a smiechu, ale aj dlhšie, prípadne zdvojené hlásky.
Motorika Rozvíja sa koordinácia medzi rukami a ústami; postupne sa stráca úchopový reflex. Nôžky sú natiahnuté, keď sa dotýkajú pevnej podložky.

Emocionálne a motorické zmeny u dieťaťa

Bábätko doteraz siahalo po predmetoch reflexívne. Vo 4. mesiaci sa ich už snaží uchopiť cielene a dokáže s nimi manipulovať. Samo sa rozhoduje, či chytí hrkálku, ktorú mu ponúkate, vaše vlasy alebo koráliky, ktoré sa vám tak lákavo trblietajú na krku. Úchopový reflex však je ešte prítomný, takže nie vždy sa mu podarí pästičky uvoľniť. Vtedy potrebuje vašu pomoc.

Keďže sa zosilňuje šijové, chrbtové, hrudné aj brušsvalstvo dieťaťa, výrazne napreduje jeho motorický vývoj. Pohybovo šikovnejšie dojča sa už začína obracať z chrbátika na bok a postupne až na bruško. V ľahu na brušku siaha po rôznych predmetoch. Ovláda pohyby hlavičky vie ju zdvihnúť, zakloniť aj otáčať do strán. Rozlišuje tváre a výrazy na tvári, čoraz viac sa usmieva. Jeho úsmev má dôležitú spoločenskú úlohu – vďaka nemu nadväzuje kontakt a dáva najavo, že sa mu niečo páči. Je nadšené, keď sa mu venujete, prípadne ho niečím zamestnáte. Dieťaťu uľahčíte nácvik dôležitých motorických cvičení, ak mu poskytnete podporu: 

  • Klaďte ho len na pevný povrch, napríklad na podlahu alebo pevný matrac. 
  • Neklaďte ho na prikrývky, periny či vankúše. 
  • Nebaľte ho v čase akvneho pohybu do spacieho vaku. Ideálne je, ak nemá dupačky amôže mať bosé chodidlá. 

Rúčky a nôžky výborne spolupracujú pri nácviku pohybovej koordinácie, najmä pri držaní, posúvaní, otáčaní. Stimuly ponúkajú hrkálky, krúžky na hryzenie či pestré plyšové hračky, ktoré dieťa práve nemá v bezprostrednom dosahu. Bábätko sa načiahne za obľúbeným predmetom a následne sa k nemu posunie alebo otočí.

Tip:Pochváľte drobčeka, kedykoľvek sa dá. Ubezpečte ho, že je vo svojom snažení úspešný. Stačí pohladenie či malá ústna pochvala, aký je šikovný. Verte, vníma ju. 

Výchova hrou

Veľkým hitom interaktívne hovoriace, spievajúce a tancujúce hračky, ktoré pomáhajú pri rozvoji reči a koordinácii pohybu. Najviac sa však v tomto veku osvedčujú úplne tradičné, časom overené hry, riekanky a básničky, pri ktorých dieťa priamo oslovujete a dotýkate sa ho. Niektoré si možno ešte pamätáte zo svojho detstva, iné nájdete v detských knižkách od klasických aj moderných slovenských autorov. 

Deti milujú hru na lietadielko: Ľahnite si na chrbát a ohnite nohy. Zoberte dieťa na ruky tak, aby vám videlo na tvár, chyťte ho pod pazuškami, podoprite nohami v bedrovej časti a lietajte s ním. Recitujte mu básničku alebo riekanku o lietadielku. Obľúbená je aj hra na mačičku: Položte bábätko na chrbátik, hladkajte ho vlastnými rúčkami po jeho aj svojej tvári a recitujte mu pri tom riekanku, napríklad o mačičke, ktorá sa rada mazná. Prípadne si ho posaďte do lona, pričom sa chrbátikom opiera o vaše kolená a tváričku má oproti vašej. Rytmicky sa pohojdávajte a podupkávajte nohami a recitujte mu riekanku o koníkovi. 

Vašu ratolesť očaria i zábavné veselé zvuky rôznych jemných hudobných hračiek aj všetky predmety, ktoré môže chytiť do pästičiek a ochutnať. Najväčším zdrojom zábavy však vždy budú najmä vaše milé úsmevy a smiešne grimasy spojené so zvukmi. 

Výživa dieťaťa

Kŕmte dojča podľa potreby a jeho apetítu tak ako predtým – či už dojčíte, ponúkate mu kombinovanú výživu, alebo pije umelé mlieko z fľaše. 

Pýtate sa, prečo si vaša ratolesť vyžaduje prsník či fľašu aj v noci? Je to inštinkt. Mozog dieťaťa rastie nesmierne rýchlo, takže pre svoj optimálny vývoj potrebuje množstvo kalórií. Nerozlišuje medzi ich príjmom cez deň a v noci.

Dojčenie 

Ako často by ste mali vo 4. mesiaci dojčiť? Možno sa vám zdá, že máte drobčeka na prsníku v jednom kuse, od rána do večera. Nezamieňajte si častú frekvenciu kŕmenia s presvedčením, že bábätko si pýta viac, lebo nemá dostatok výživy. Je to len šikovná stratégia dieťatka, ktorou sa intuitívne stará o zvýšenie produkcie materského mlieka.

V skratke: Najmä vo 4. mesiaci vás môže zaskočiť cluster feeding. Tento anglický výraz sa dá voľne preložiť ako dojčenie podľa potreby. Znamená, že máte byť dieťaťu k dispozícii s prsníkom, kedykoľvek oň požiada  cez deň, ale aj v noci. Niektoré mamy bez problémov akceptujúže dieťa kŕmia vždykeď si to praje, iné nie. Pre niektoré je to puto materstva, súdržnosti a lásky a maximálne im vyhovuje. Pre iné to dokáže byť aj stresujúce a únavné. Dodržať tento režim môže byť náročné, najmä ak sa staráte o ďalšie dieťa či deti a celú domácnosťZáleží na vás, akú stratégiu dojčenia si zvolíte. Určite však nie je zlé poradiť sa o nej s detským lekárom, pôrodnou asistentkou alebo laktačnou poradkyňou.

Podarilo sa vám napriek problémom s dojčením udržať bábätko na kombinovanej výžive až do 4. mesiaca? Gratulujeme! Dojčenie, prípadne odsávanie materského mlieka spolu s prípravou náhradnej mliečnej stravy je náročné. Zvládli ste obrovskú výzvu.

Vo 4. mesiaci už zrejme viete odhadnúť, koľko materského či umelého mlieka drobček vypije. Chce piť častejšie než predtým, pije hltavo alebo dlhšie? Na príčine je pravdepodobne zvýšená potreba energie, ktorú si žiada jeho vývoj.

Náhradná mliečna výživa 

U detí kŕmených z fľaše existuje väčšia pravdepodobnosť, že si nájdu stabilný rytmus. Príliš sa však na to nespoliehajte, najmä vo 4. mesiaci sa to môže rýchlo zmeniť. Dôvodom nie je, rovnako ako u dojčených detí, nedostatok výživy, ale intuitívna snaha bábätka mať vás čo najbližšie pri sebe a byť v bezpečí.

Doplnková dojčenská výživa

Niektorí členovia rodiny už dychtivo čakajú na to, keď bábätko prehltne prvú lyžičku s kašou či ovocným pyré, a tešia sa na nový výživový plán, ten čas však ešte nenastal. Odborníci odporúčajú dieťa plne dojčiť najmenej 4 až 6 mesiacov. V dojčení môžete pokračovať pomocou vhodných príkrmov až do jeho druhých narodenín, ba dokonca aj neskôr – tak dlho, ako to vám a vášmu potomkovi bude vyhovovať.

Kedy nastáva správny čas na prikrmovanie dieťaťa? Dnes sa už nerobí veľký rozdiel medzi dojčeným a nedojčeným bábätkom odporúča sa zavádzať doplnkovú stravu zároveň so súčasným podávaním materského alebo umelého mlieka medzi ukončeným 4. až 6. mesiacom (resp. od 5. až 7. mesiaca). V tomto období sa vytvára imunologické okno, čo je obdobie, keď drobček najlepšie toleruje potravinové alergény. Prichádza teda čas, aby sa postupne zoznamoval aj s inými jedlami, ako je mlieko. Najprv sa však poraďte s pediatrom, lebo príliš skoré alebo nevhodné zavádzanie príkrmov veľmi zaťažuje nezrelý tráviaci systém a imunitu dieťaťa. A sledujte aj ďalšie míľniky, ktoré naznačujú jeho pripravenosť na spoznávanie nových chutí. Dojča je na svoju prvú lyžičku pripravené, ak: 

  • dokáže vo vzpriamenej polohe sedieť vo vašom lone a kontrolovať si držanie hlavičky, 
  • rozvíja sa jeho koordinácia pohybov, najmä na úrovni ruka ústa, 
  • vie prijať hlt (neodmietne ho), vie si ho posunúť z jazyka do úst a prehltnúť, 
  • má záujem o samotné jedlo, nielen o lyžičku či chytanie jedla. 

Každé dieťatkopri akceptovaní prvého pevného jedla vlastné tempo. Doprajte jemu aj sebe dostatok času, kým sa naučí prijímať nové chute, vône a potraviny.

Návšteva u pediatra

Najneskôr na začiatku 4. mesiaca by ste so svojou ratolesťou mali znovu navštíviť detskú poradňu. Pediater opätovne zhodnotí zdravotný stav bábätka a posúdi, ako prospieva. Odmeria jeho dĺžku, obvod hlavičky i hrudníka a odváži ho. Spraví komplexné pediatrické vyšetrenie, skontroluje jeho psychomotorický vývoj a preberie s vami otázky laktácie a výživy. V tomto období bývajú niektoré deti nepokojnejšie a majú menší apetít ako predtým. Neznepokojujte sa, ak váš drobček nepriberá a nerastie tak rýchlo, ako by ste si želali, neskôr to iste dobehne.

Dali ste dieťa okolo 6. týždňa zaočkovať nepovinnou vakcínou proti rotavírusovým ochoreniam? Dohodnite sa s lekárom na očkovaní druhou dávkou. Mala by nasledovať s odstupom najmenej štyroch týždňov. Posilňujúca druhá dávka hexavakcínou, teda očkovanie proti šiestim ochoreniam, čaká vášho potomka podľa aktuálneho očkovacieho kalendára v 5. mesiaci. 

Aktuálnu očkovaciu schému každoročne určuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Aktuálnu očkovaciu schému každoročne publikuje Národný zdravotnícky informačný portál (NZIP).

Zúbky

bozky vášho drobčeka čoraz vlhkejšie? Nie div! Medzi 4. a 9. mesiacom sa v jeho ústach deje niečo naozaj veľkémôžu sa objaviť prvé zúbky. Ich prerezávanie sprevádza vyššia produkcia slín. 

Keď pri úsmeve alebo plači otvorí bábätko ústočká dokorán, možno zbadáte náznaky zúbkov v stenčujúcej sa sliznici ďasien. Aj ich belavé okraje signalizujú prerezávanie. 

Tip: Na zmiernenie bolesti pri prerezávaní zúbkov pomáha ochladzujúci krúžok na hryzenie. Niektoré deti rady hryzkajú prsty dospelých alebo čokoľvek tvrdé, čo sa im dostane do úst a pomôže utíšiť podráždené, opuchnuté ďasienka. Najlepším liekom však je upokojujúca prítomnosť mamy či otca.  

Najlepšie tipy pre 4. mesiac

Uvažujete, ako najlepšie stráviť 4. mesiac so svojím potomkom? Prinášame vám tipy na toto obdobie: 

  • Kúpte si bublifuk a očarte dieťa vznášajúcimi sa dúhovými bublinami. 
  • Vyberte si najvhodnejšie miesto v byte či dome, kde by ste mohli rozložiť hraciu podložku pre dieťa. Ideálne je, ak bude v miestnosti, kde sa najčastejšie zdržiavate vy. Bábätko musíte mať stále na očiach. Odstráňte z jeho dosahu mobilný telefón, peňaženku, kozmetiku, ale aj malé a ostré predmety, ktoré môže ľahko prehltnúť alebo sa nimi poraniť, napríklad kľúče, drobné časti stavebnice či koráliky. V tomto období totiž všetko spoznáva ústami. 
  • Čľapkajte sa s dieťaťom vo vode či už doma vo vani, alebo v detskom bazéne. Bábätko bude nadšené. 
  • Majte pripravený fotoaparát, aby ste mohli zachytiť prvé pokusy drobčeka o posúvanie a otáčanie sa. 

Dôležité otázky vo 4. mesiaci

1.  Ako zaujmem dieťa vo 4. mesiaci? 

Bábätko miluje hry, pri ktorých sa spája jeho pohyb s vaším spevom či hovoreným slovom. Predvádzajte mu rôzne zvuky z riekaniek a básničiek a ukazujte mu pri tom obrázky. Pri rozprávaní robte prestávky, aby vám mohlo odpovedať. Už nemrnká, ale džavoce, výska a smeje sa. Keď je v polohe na brušku a načahuje sa za hračkou, snaží sa za ňou posunúť celým telíčkom. Sú to prvé náznaky plazenia. 

Vo 4. mesiaci ho fascinujú aj mydlové bubliny, farebné balóniky a všetko, čo robí hluk pri uchopení alebo spadnutí na zem. 

2. Koľko meria a váži dieťa vo 4. mesiaci? 

Bábätkám vo 4. mesiaci zvyčajne sadne veľkosť oblečenia 62 až 68. V priemere merajú viac ako 60 cm a vážia približne 6,5 až 7 kg. Neznepokojujte sa však, ak je vaše dieťatko menšie alebo väčšie. Hmotnostné prírastky detí sú individuálne a môžu sa výrazne líšiť, preto sa nebojte o tejto téme rozprávať s pediatrom. 

3. Potrebuje už dieťa vo 4. mesiaci príkrmy? 

Svetová zdravotnícka organizácia výslovne odporúča plne dojčiť alebo kŕmiť dieťa vhodnými náhradami materského mlieka do 6. mesiaca a príkrmy mu ponúkať až od 7. mesiaca. 

Naši lekári a alergiológovia však radia medzi ukončeným 4. až 6. mesiacom postupne a za istých podmienok zavádzať do výživy dieťaťa príkrmy, teda využiť tzv. imunologické okno. Viac tipov, ako začať, nájdete tu. Znižuje sa tým riziko vzniku a rozvoja potravinovej alergie či intolerancie. S prvými pokusmi o prikrmovanie môžete začať, ak dieťa: 

  • dokáže so vzpriameným trupom a s pevnou hlavičkou stabilne sedieť v lone dospelého, 
  • správne uňho funguje koordinácia medzi rukami a ústami, 
  • vie prijať hlt, posunúť si ho z jazyka do ústnej dutiny a prehltnúť, 
  • zaujíma sa o jedlo, neodmieta ho.

Pri týchto podmienkach bude postupné zavádzanie doplnkovej dojčenskej výživy prebiehať bez stresu a s radosťou z jedla. 

4. Čo dokáže dieťa vo 4. mesiaci? 

Niektoré štvormesačné bábätká sa už začínajú aktívne pretáčať z chrbátika na bok a z boka na bruško. Vedia bezpečne ovládať hlavičku a ich trup je pevný, keď si ich posadíte do lona. 

Drobček teraz dokáže rozpoznať známe tváre a sledovať zvuky v miestnosti aj na väčšiu vzdialenosť. Vie vyjadriť svoje pocity, napríklad radosť, ale aj nepohodlie či frustráciu. 

Úchopový reflex ešte funguje, ale zlepšuje sa koordinácia ruka oko. Dieťacielene uchopí predmety vo svojom dosahu. To všetko sú spoľahlivé signály, že zdravý vývojvášho dieťaťa napreduje.