Cisársky rez – keď bábätku pomôže na svet operácia

Približne tretina slovenských detí prichádza na svet cisárskym rezom – plánovaným alebo akútnym. Aj vám povedal gynekológ, že dieťatko sa musí narodiť operačne? Čo všetko vás čaká a ako to bude prebiehať?

Cisársky rez je operačný pôrod, ku ktorému majú lekári pristupovať iba v nevyhnutných prípadoch. Ide o situácie, keď je ohrozený samotný život alebo zásadným spôsobom kvalita ďalšieho života, a to mamy, dieťatka, prípadne oboch súčasne.

Medzi najčastejšie dôvody cisárskeho rezu patria:

  • priečna alebo panvová poloha, keď hlavička dieťaťa smeruje v maternici nahor a zadoček alebo chodidlá sú dole, pri vývode,
  • oneskorený pôrod alebo zastavenie pôrodu,
  • život ohrozujúce zmeny srdcového tepu bábätka počas pôrodu, 
  • hypoxia plodu, čo je stav, pri ktorom v maternici trpí nedostatkom kyslíka
  • nepomer medzi veľkosťou panvy matky a váhou dieťatka, resp. úzka panva
  • deformácia panvy matky,
  • prolaps pupočnej šnúry, čo značí stav, keď pupočná šnúra dieťaťa prejde do pôrodného kanála ešte pred pôrodom, 
  • skutočné zamotanie pupočnej šnúry s rizikom, že dieťa bude trpieť nedostatkom kyslíka,
  • viacnásobné pôrody,
  • bakteriálne infekcie v maternici,
  • známe vážne postihnutie dieťaťa,
  • podozrenie na roztrhnutie maternice počas pôrodu,
  • vysoký krvný tlak matky,
  • akútne zhoršenie metabolického stavu bábätka,
  • predčasné odlúčenie placenty, čo znamená, že dieťa už nebude dostatočne zásobované kyslíkom (stáva sa to po nehode alebo páde),
  • obezita,
  • nádorové ochorenie matky,
  • Rh inkompatibilita, teda pozitívny krvný faktor u otca a negatívny u matky, čo znamená, že dieťa môže zdediť otcov Rh faktor, dôsledkom čoho je málokrvnosť, novorodenecká žltačka, no môže dôjsť i k neurologickým poškodeniam,
  • tehotenstvo po vážnych operáciách, napríklad po výmene srdcových chlopní či transplantácii obličiek.

Stále platí, že rozhodnúť by mal lekár

Slovenskí odborníci, ktorí cisárskym rezom pomáhajú na svet približne každému štvrtému novorodencovi, volajú po tom, aby sa relatívne dobré štatistiky podarilo udržať i do budúcna. Na Slovensku, no napríklad i v neďalekom Maďarsku počet cisárskych rezov rastie.

Aktuálne je hlavnou príčinou zrejme vyšší vek rodičiek, celkový zdravotný stav a životný štýl. Vo vyššej miere sa takto končia aj pôrody po umelom oplodnení. Určite sa medzi nimi nájde i nejaké to percento vyžiadaných pôrodov, no takýto typ pôrodu nie je oficiálne možný na želanie.

Veľkou témou začína byť obrovský strach z procesu prirodzeného rodenia a až úzkostné obavy z hrozby nedostatku fyzických síl. Viaceré krajiny začínajú brať do úvahy aj tieto faktory, diskutujú o ich príčinách a o formách pomoci budúcim mamám. Psychický stav tehotnej ženy netreba zľahčovať. Zároveň aj tu platí, že operačný pôrod je potrebné veľmi starostlivo zvážiť. Problémy po ňom totiž môže mať matka aj dieťa. Mamičkám hrozia pooperačné zrasty, veľká strata krvi, infekcia rany, trombóza, poranenie susedných orgánov, ale i posttraumatická stresová porucha.

Bábätko môže byť náchylnejšie na infekcie a alergie. Pri chirurgickom pôrode totiž neprejde pôrodným kanálom a nedostane sa prirodzene do kontaktu s vaginálnou a črevnou mikroflórou matky. Do tráviaceho traktu sa mu dostane omnoho menej prospešných baktérií mliečneho kvasenia ako drobcom, ktorí sa na svet predrali klasicky. Dôsledkom môže byť nedostatočný rozvoj črevnej mikroflóry, horšia kondícia imunitného systému a vyššie riziko alergií.

Vedeli ste?

Pôrod prekonaný cisárskym rezom treba brať do úvahy aj pri plánovaní ďalšieho potomka. Počatie bábätka síce závisí od mnohých okolností, ale ak o ňom začínate premýšľať, určite zvážte svoj vek, priebeh a prípadnú rizikovosť predchádzajúceho tehotenstva i jeho záver, hojenie jaziev. Po chirurgickom pôrode niektorí lekári odporúčajú počkať aspoň pol roka, iní sú za rok až dva. Poraďte sa o tom aj so svojím gynekológom.

Bábätká narodené podľa plánu

Ak sú prekážky vaginálneho pôrodu vážne a vopred známe, chirurgický pôrod lekári naplánujú tak, aby prebehol ešte pred nástupom kontrakcií. Zaradíte sa medzi mamy, ktoré sa vopred dozvedia dátum narodenia svojho syna alebo dcéry. Výhodou takého pôrodu je, že sa naň môžete pripraviť a na všetko sa opýtať svojho lekára či pôrodnej asistentky. Môže to výrazne eliminovať strach z cisárskeho rezu. Rátajte aj s obvyklými predoperačnými vyšetreniami. Pri plánovanom cisárskom reze existuje možnosť čiastočnej anestézie, po ktorej bábätko hneď uvidíte. V Česku pri ňom môže byť aj otec.

Operačný pôrod býva veľmi často neplánovaný, teda akútny. Lekári sa preň rozhodnú na poslednú chvíľu. Hoci ste sa pripravovali na prirodzený priebeh, môžu sa objaviť komplikácie, ktoré dokážu ohroziť život dieťaťa, ten váš alebo oboch. V tom prípade je potrebný naozaj rýchly zásah pôrodníckeho tímu.

Budúcim mamám sa často hovorí, aby nemysleli na nepríjemné veci, no v priebehu tehotenstva je dobré počítať aj s možnosťou cisárskeho rezu. Je správne vedieť, že dokonca i počas normálneho vaginálneho pôrodu sa môže všetko zvrtnúť až k sekcii v celkovej anestézii. Najčastejším dôvodom je hroziaca asfyxia plodu, čiže stav, keď bábo nemá dostatok kyslíka. Ďalšou častou príčinou urgentného rozhodnutia býva krvácanie alebo nepokračujúci pôrod.

Pred samotným zákrokom podpíšete informovaný súhlas. Dokument dostanete na podpis pred akútnym i plánovaným cisárskym rezom. Pred plánovaným máte dostatok času, podrobne si všetko prečítajte. V prípade akútneho hrá veľkú rolu stres a strach, ale nebojte sa personálu pýtať na všetko, čomu nerozumiete.

Čo robiť pred naplánovanou sekciou?

1. Zabaľte si tašku s vecami

Ak sa pripravujete na cisársky rez, taška do pôrodnice bude objemnejšia. Okrem výbavičky pre bábätko potrebujete oblečenie pre seba, nočnú košeľu, hygienické a toaletné potreby. Po sekcii zostanete v nemocnici dlhšie než po vaginálnom pôrode a môžete sa aj viac potiť v dôsledku hormonálnych zmien. Zabaľte si preto viac vecí na prezlečenie.

Pyžamá nechajte doma. Potrebujete nočné košele, ktoré sú pohodlné a netlačia na jazvu. Namiesto klasických si do tašky vložte priedušné nohavičky s vysokým pásom, taktiež kvôli jazve. V prvých, náročných dňoch zvyknú padnúť vhod jednorazové nohavičky vyrobené z mäkkej sieťoviny, ktoré môžete jednoducho zahodiť. Nezabudnite na dostatok hygienických vložiek. Niektoré pôrodnice vám ich poskytnú, preto si vopred zistite, čo všetko potrebujete v konkrétnej pôrodnici, aby vám zbytočnosti nezaberali miesto v taške.

Chýbať vám nesmú ani podprsenky určené na dojčenie. Ideálne sú tie z bavlny. Podprsenka vám má dobre sedieť alebo môže byť o trochu väčšia.

Na cestu domov si pripravte ešte tehotenské oblečenie, voľné šaty či legíny s vysokým pásom – nebudú dráždiť hojacu sa ranu.

2. Dodržte pokyny lekárov a absolvujte potrebné vyšetrenia

Keďže ide o veľkú operáciu, musíte pred ňou absolvovať interné predoperačné a anestéziologické vyšetrenie. V rámci toho vám urobia základné laboratórne vyšetrenia krvi a moču plus EKG. Ak je to potrebné, nastavia vám liečbu na stabilizovanie cukrovky, vysokého krvného tlaku, preliečenie prípadnej infekcie alebo kontrolu zrážanlivosti krvi.

Ďalší obvyklý postup: 

  • Deň pred plánovaným pôrodom prídete so všetkou zdravotnou dokumentáciou do pôrodnice. 
  • Dvanásť hodín pred sekciou už nesmiete jesť ani piť. 
  • Hodinu pred operáciou vám zabandážujú nohy – je to prevencia nebezpečnej trombózy. 
  • Napichnú vám žilu a podajú všetky pred operáciou potrebné lieky. 
  • Do močového mechúra vám zavedú katéter na odvádzanie moču.
  • Dostanete klystír, aby ste sa pred pôrodom vyprázdnili. 
  • Vyholia vám ochlpenie – o túto záležitosť sa môžete vopred a v prirodzenej intimite postarať v domácom prostredí. Vzhľadom na veľkosť bruška si na pomoc prizvite partnera. 
  • Posledným krokom je dezinfekcia operačného poľa.

Samotný pôrod sa začína anestéziou

Podrobnosti sa mierne líšia v závislosti od toho, či ide o plánovanú alebo akútnu, čiže neplánovanú sekciu. Prvým krokom je podanie anestézie. O tom, ktorá forma bude najvhodnejšia, rozhoduje aj zdravotný stav mamy a aktuálna situácia bábätka v brušku. 
V súčasnosti sa pri cisárskych rezoch používajú tri druhy anestézií:

Celková

Podáva sa čoraz zriedkavejšie. Lekári sa pre ňu rozhodujú vo veľmi akútnych situáciách, keď ide o každú minútu. Má rýchly nástup účinku, no lieky na utlmenie môžu mať vplyv aj na dieťatko.

Spinálna

Používa sa najčastejšie. Aplikuje sa do spinálneho priestoru – k povrchu miechy, do chrbticového kanála v bedrovej oblasti. Výhodou je rýchly nástup účinku a fakt, že zostávate pri vedomí. „Spinálka“ znecitlivie len spodnú časť tela a nohy. Pre bábo je šetrná, jeho telíčko nezaťažia anestetiká ani plyny podané matke pred operáciou a počas nej. Aj tu existujú riziká a negatíva – náhly pokles tlaku a fakt, že pri nej môžete vnímať manipuláciu, hoci nie bolesť. Pri veľmi akútnych cisárskych rezoch táto anestézia neprichádza do úvahy. Príprava na jej podanie trvá minimálne 10 minút, čo je príliš dlhý čas, ak dieťatku napríklad klesá počet srdcových oziev a je potrebné dostať ho z bruška ihneď.

Epidurálna

Pri tejto forme sa anestetická látka vstrekuje do nervových koreňov miechy pomocou tenkej trubice. Bolesť pocítite iba počas punkcie, čo trvá niekoľko sekúnd. Potom v dolnej časti tela vymizne a nasleduje úľava. Aj v tomto prípade zostávate počas operácie pri vedomí. Drobnou nevýhodou je, že trvá dlhšie, kým začne správne účinkovať.

Pripraví cestu dieťatku

Po anestézii a príprave tzv. operačného poľa operatér urobí na koži priečny približne 10-centimetrový rez nad lonovou sponou. Rana bude nízko, takže keď sa zhojí, nebude ju vidieť ani v bikinách, hoci hojiť sa bude aj dva mesiace. Ako druhá vrstva sa rozreže podkožie, potom svalová blana, sval, pobrušnica a nakoniec sa cez vrstvy otvorí maternica.

Len čo sa lekár dostane k dieťatku, skontroluje jeho polohu, nadvihne mu hlavičku a nasmeruje ju do vytvoreného rezu. Vyberie ho, prestrihne pupočník a tak skoro, ako to bude možné, vám ho ukáže. Aj keď budete pri vedomí, nečakajte okamžitý príval pozitívnych emócií. V pôrodnej sále ide všetko s chirurgickou presnosťou, preto môžete byť zaskočená, že bábätko je už tu. V každom prípade, prvýkrát vidieť svoje dieťatko a dotknúť sa ho – to je zážitok, na ktorý nezabudnete, nech už pôrod prebiehal akýmkoľvek spôsobom. Možno si ten kratučký moment nestihnete vychutnať, no vaše srdce „nacvaká“ zábery, ktoré si uchováte navždy.

Vzápätí si ešte v operačnej sále novorodeniatko preberie, ošetrí a skontroluje pediater. V prípade, že váš stav i stav bábätka je dobrý a ste len v spinálnej anestézii, tím v operačnej sále vám umožní aj trochu dlhší kontakt. Pozor, práve teraz sa začne najdlhšia fáza cisárskeho rezu – šitie všetkých siedmich prerezaných vrstiev!

Možno neviete, no každá vrstva sa zašíva zvlášť a väčšinou iným vstrebateľným materiálom. Celkom poslednú, povrchovú ranu vám môžu zošiť vstrebateľnou alebo nevstrebateľnou niťou, prípadne spojiť kovovými svorkami.

Celý zákrok trvá približne 40 až 60 minút. Samozrejme, ak sa nič neskomplikuje. Ak sa počas zákroku objavia problémy, môže sa výrazne predĺžiť, čo môže mať vplyv na dĺžku a náročnosť rekonvalescencie.

Na nohy a potom domov? Spomaľte!

Po operácii vás budú sledovať na lôžku minimálne dve hodiny. V rane budete mať drén, čiže hadičku na odsávanie sekrétu z brucha. Chvíľu vám ponechajú aj močový katéter na odvádzanie moču. Potrvá niekoľko hodín, kým vás s pomocou ošetrujúceho personálu postavia a pomôžu vám do sprchy. Nestane sa to skôr než po 8 až 12 hodinách, no ležať môžete aj celých ďalších 24 hodín. Nechajte rozhodnutie na odborníkov v pôrodnici – vedia, čo robia a čo je pre vás najlepšie. Keď budete stáť na nohách, začnete pomaly chodiť. 

Ak je dieťatko zdravé, prinesú vám ho, aby sa rozvíjalo vaše vzájomné puto a rozbiehalo dojčenie. Akurát vzhľadom na prekonanú operáciu vám ho spočiatku nebudú nechávať celý deň a celú noc, možno ho budú prinášať a odnášať, aby ste mali čas na spánok.

Denné vizity budú kontrolovať zvlášť vás a zvlášť dieťatko. U mám sa po cisárskom reze kontroluje celkový stav, rana, jej hojenie i eventuálna bolestivosť, zvinovanie a intenzita prirodzeného krvácania, rozbeh laktácie, obnova prirodzených funkcií močového mechúra a tráviaceho traktu.

A kedy vás pustia domov? Obvykle to býva na 4. až 7. deň od operácie. Všetko sa odvíja od štandardov konkrétnej pôrodnice, od toho, ako sa po náročnej operácii zotavuje mama a ako sa po narodení adaptuje novorodeniatko.

Vedeli ste?

Mnoho čerstvých mamičiek opúšťa pôrodnice s ťažkosťami pri dojčení a rozbehu laktácie. Veľa odborníkov zastáva názor, že predlžovanie ich pobytu v nemocnici z tohto dôvodu nemá opodstatnenie. Dôležitý je skôr pokoj a pohodlie domáceho prostredia. Navyše laktácia sa plne rozvíja postupne, nestačí na to prvých pár dní od pôrodu.

Čo čakať po operačnom pôrode v ďalších týždňoch?

Popôrodné obdobie bude iné ako po vaginálnom pôrode. Pred odchodom z pôrodnice vás personál poučí, že vonkajšia jazva sa zahojí rýchlejšie ako poranenia vnútorných tkanív. V prvých týždňoch nenoste a nezdvíhajte nijaké ťažké bremená a nerobte prudké pohyby. Najťažším „bremenom“, ktoré smiete dvíhať a v nevyhnutnej miere s ním manipulovať, je vaše dieťatko. A aj tu platí opatrne a šetrne pre každého z vás. Tkanivové vrstvy brušných svalov i panvové dno sa potrebujú znova stabilizovať. Nevstrebateľné stehy alebo kovové svorky vám vyberú na 7. až 10. deň ambulantne. Čo ďalšie vás môže prekvapiť?

1. Bolesti

Na cisársky rez telo reaguje bolesťami brucha, vagíny, rezu a aj panvy. Zvyčajne pretrvávajú 2 až 6 týždňov po operácii, no najintenzívnejšie bývajú len prvé 2 až 3 dni. Ak sa nezačnú zmierňovať alebo sa zrazu zvýraznia, vyhľadajte lekára.

2. Nepekná jazva

Neľakajte sa. Jazva postupne odpuchne a zbledne, až sa stiahne do tenkej, takmer neviditeľnej linky v podbruší. Koncom šestonedelia ju štandardne skontroluje gynekológ. Ak však máte pochybnosti, skontaktujte sa s ním aj skôr.

3. Vlastná sila

Po operačnom pôrode ste prvé dva dni vstávali z postele veľmi opatrne a s pocitom slabosti. Doma máte chvíľami pocit, že zvládnete všetko? Opatrne! Aj keď už môžete bábätko zdvihnúť, držať v náručí, prebaliť a dojčiť v určitých polohách, stále sa šetrite.

4. Neskoršie dojčenie

Tento jav sa spája s účinkami anestézie. Ak všetko nepôjde hneď hladko, bábätko prikladajte k prsníku tak často, ako sa dá, a tvorbu mlieka stimulujte používaním elektrickej odsávačky.

5. Krvácanie

Ide o prirodzený proces, dôsledok zavinovania a sťahovania maternice. Aby sa dostala do pôvodného stavu, musia z nej odísť očistky, tzv. lochie (majú podobu sekrétu zloženého zo zvyškov sliznice maternice a z baktérií). Dĺžka čistiacej fázy môže byť veľmi odlišná. Obvyklých šesť týždňov sa môže skrátiť na štyri alebo predĺžiť na 8 až 12.

6. Kontrakcie

Dokážu byť nepríjemné, no sú znakom toho, že všetko je v poriadku. Súvisia so sťahovaním maternice a s vypudzovaním očistkov. Kŕče dokážu prekvapiť počas dojčenia, pretože sa pri ňom vylučuje hormón oxytocín, ktorý má túto aktivitu pod palcom.

7. Necitlivé brucho

Po operácii môžete v niektorých prípadoch spozorovať necitlivosť brucha smerom nadol od jazvy. Býva to dôsledok toho, že pri operácii sa prerušili nervy zásobujúce kožu. Časom sa zregenerujú a obnovia a stav sa upraví. Bežná však je prílišná citlivosť samotnej jazvy. Mnoho žien tvrdí, že v jazve cítia každú zmenu počasia aj pol roka po pôrode.

8. Problém s vyprázdňovaním

V nemocnici môžete požiadať personál o čapík, neskôr sa vhodnou stravou plnou vlákniny a vďaka dostatku tekutín pravidelnosť stolice opäť vráti.

Čo sa oplatí vedieť?

  • Podľa dát, ktorými disponuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), má celosvetovo zhruba 10 až 15 percent pôrodov (každoročne) medicínske opodstatnenie na to, aby bolo nutné viesť ich cisárskym rezom. Teda každý piaty až siedmy pôrod. Paradoxne dnes existujú veľmi vyspelé krajiny, v ktorých sa operačne rodí každé tretie dieťa. 
  • Želanie nastávajúcej mamičky zdanlivo si uľahčiť pôrod prostredníctvom cisárskeho rezu nepatrí medzi medicínsky relevantné dôvody na tento operačný výkon.
  • Pôrodnícky tím má pri rozhodovaní sa za cisársky rez alebo proti nemu vždy starostlivo zvážiť riziká, výhody a nevýhody tejto operácie, a to ako pre budúcu mamičku, tak pre dieťa. 
  • Pôrod cisárskym rezom zanecháva stopy na ženskej psychike. Mnoho žien vníma ako vlastné zlyhanie, že dieťa nedokázali priviesť na svet prirodzeným spôsobom. Ak ste rodili cisárskym rezom, neznamená to, že ste nerodili alebo pôrod bol jednoduchší. Nemajte pocit, že ste boli o čokoľvek ukrátená. Ak si to situácia vyžaduje, dôverujte odporúčaniam lekárov, ktorí zhodnotia váš zdravotný stav a to, čo bude pre vás oboch najvhodnejšie, prípadne vyhľadajte pomoc odborníka – nebojte sa o ňu požiadať. Nezabúdajte, že v konečnom dôsledku vždy záleží len na vašom zdraví a na zdraví dieťatka.