Bez mikroplastov

Životné prostredie nutne potrebuje pomoc od nás ľudí. Aj drobným skutkom, ako je výber kozmetiky, zmierňujeme záťaž prírody a vplyv na ňu. Učme sa siahať po kozmetike, ktorá neobsahuje plasty v podobe mikročastíc ani kvapalných polymérov. Trh už ponúka takéto výrobky.

1. Čo sú mikroplasty?

Ide o maličké čiastočky plastov s veľkosťou 100 nanometrov až 5 milimetrov. Podľa ich pôvodu sa rozdeľujú na primárne a sekundárne.

  • Primárne mikroplasty sa vyrábajú výlučne priemyselne a bývajú doplnkom kozmetických peelingových produktov, sprchovacích gélov či zubných pást.
  • Sekundárne mikroplasty vznikajú odlomením, opotrebovaním a zvetrávaním väčších plastov, akými sú plastové tašky, fľaše alebo rybárske siete. Uvoľňujú sa aj pri odieraní pneumatík alebo pri vymývaní syntetických vlákien z oblečenia.

2. Môžu byť aj kvapalné

V kozmetických výrobkoch sa nachádzajú aj kvapalné polyméry, čo sú synteticky vyrábané plasty. Nie sú to však pevné častice, ale tekuté zložky produktu.

TIP: Čítajte zloženie výrobkov. V súčasnosti je na trhu viac ako 500 druhov mikroplastov, ktoré sa používajú v kozmetickom priemysle. Našťastie každý výrobok musí obsahovať zoznam zložiek. Ak natrafíte na dlhé názvy alebo skratky ako polyetylén (PE), polypropylén (PP), polyetyléntereftalát (PET), polymetylmetakrylát (PMMA) alebo nylon, znamená to, že konkrétny produkt mikroplasty obsahuje. Ak nemusíte, nekupujte ho. Hľadajte neškodnú alternatívu.

3. Prečo sa nachádzajú v kozmetike, keď sú záťažou pre prírodu?

Pevné mikroplastové častice sa v niektorých prípravkoch využívajú vzhľadom na výrazný peelingový efekt, čo znamená, že dokážu odstraňovať nečistoty a odumreté bunky z povrchu pokožky. Do kozmetických prípravkov sa pridávajú aj s cieľom zlepšiť ich vlastnosti – dokážu sa napríklad postarať o krémovejší vzhľad mydla. Prispievajú i k tomu, aby ste si ľahšie rozčesali vlasy alebo aby sa vám krém rýchlejšie vstrebal do pokožky. Vďaka nim sa vám na pleti vytvorí aj ochranný film a koža sa stáva jemnejšou i hebkejšou. Horšie je to už s vplyvom na životné prostredie.

Prečo sa vyhýbať mikroplastom v kozmetike?

... lebo znečisťujú moria a oceány 
Podľa dostupných údajov už pred 5 rokmi plávalo v slaných vodách 51 biliónov mikroplastových častíc, čo je 500-krát viac ako počet hviezd v našej galaxii.

... lebo živočíchy si ich mýlia s potravou
Prepočty poukazujú na to, že sprchovými odtokmi vytečie z domácností viac než 680 ton mikročastíc ročne. Problémom je, že filtračné systémy ich nedokážu účinne zachytiť. Končia v riekach, moriach, oceánoch a nakoniec v telách morských živočíchov, ktoré ich považujú za potravu a omylom ich konzumujú.

... pretože sú už takmer všade 
Mikroplasty boli nájdené v jedle, v nápojoch vrátane piva, v mede alebo vo vode z vodovodu, v ľudskej stolici tiež.

Vedeli ste? Veľa európskych krajín už proti mikroplastom v kozmetike aktívne bojuje. Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko i niektoré ďalšie ich používanie v kozmetike striktne zakázali.

Prečo je v záujme každého z nás premýšľať o mikroplastoch?

... pretože prenikajú aj do krvi
Väčšina skonzumovaných mikroplastov putuje tráviacou sústavou. V roku 2022 boli prvýkrát nájdené už aj v ľudskej krvi. Skúmané vzorky obsahovali polyetyléntereftalát – termoplast, ktorý sa používa aj na balenie potravín. Vo štvrtine vzoriek sa našiel polyetylén, z ktorého sa vyrábajú aj mikroténové vrecká a tenké potravinové obaly.

... našli sa v placentách tehotných žien aj v materskom mlieku
Aj tieto závery prinášajú posledné výskumy. Materské mlieko je pre bábätko najlepšia strava. Ako milujúca mama a dojčiaca žena si vždy vyberajte, čo jete a čím si ošetrujete pokožku alebo aj oblečenie. Mikroplasty môžu do organizmu preniknúť aj z oblečenia, v ktorom prevažujú syntetické zložky.

... lebo sú zrejme škodlivé
Vplyv na ľudské zdravie nie je ešte presne známy. Vieme, že mikroplasty obsahujú rozličné stabilizátory, spomaľovače horenia a iné chemické látky. Pozorovania ukazujú, že môžu poškodiť ľudské bunky aj že sa dokážu prichytiť na vonkajšie membrány červených krviniek. Tým môžu obmedziť ich schopnosť transportovať kyslík. Plastové čiastočky sú podozrivé aj z toho, že zapríčiňujú alergie, podráždenie pokožky, bolesti hlavy či poruchy imunity.

Vedeli ste? Mikroplasty sa dajú nahradiť prírodnými zložkami. Výrobcovia kozmetiky pre dospelých i spoločnosti vyrábajúce produkty pre bábätká a deti reagujú a konajú. Nahrádzajú ich surovinami, ktoré dospelému i detskému organizmu prospievajú. K najčastejším náhradám syntetických látok patria makové zrniečka, cukor, soľ, ovsené vločky, ďalej extrakty z granátového jablka či lotosových kvetov. Tieto prírodné zložky majú rovnaký efekt ako mikroplasty, no sú bez vplyvu na životné prostredie a zdravie.

Dobrá voľba pre planétu i našich najmenších

Pri bábätkách je na mieste opatrnosť pri výbere kozmetiky, ale aj dojčenských fliaš. Upozorňuje na to výskum, podľa ktorého sa v stolici maličkých detí vyskytuje viac mikroplastov než u dospelých. Podozrenie padá aj na kŕmenie z plastových fliaš. Ak sa chcete vyhnúť tomuto neželanému efektu, kŕmte svojho drobčeka zo sklenených dojčenských fliaš a pohárikov. Áno, sú trochu ťažšie, môžu sa rozbiť, ale neunikajú z nich mikroplastové častice.

Ak plánujete nového člena rodiny alebo už máte doma novorodeniatko, od začiatku sa nalaďte na udržateľnú a zdravú vlnu. Siahnite po pleťových prípravkoch a detských vlhčených obrúskoch bez obsahu drobných plastových častíc – už aj preto, že pokožka maličkých je 5-krát tenšia ako koža dospelých a látky, ktoré na ňu nanesiete, sa takmer okamžite vstrebávajú do ich telíčka.

HiPP a mikroplasty

Ochrana zdravia a životného prostredia je našou najvyššou prioritou! Naše HiPP výrobky neobsahujú zbytočnú chémiu a sú naviac úplne bez mikroplastov!
Kozmetické výrobky HiPP sú zabezpečené týmto označením, ktoré deklaruje, že neobsahujú žiadne mikroplasty - v pevnej ani tekutej forme.

Bio mandľový olej

BIO mandľový olej je získavaný zo zrelých mandlí z kontrolovaného biologického poľnohospodárstva a vďaka svojmu zloženiu je považovaný za jeden z najkvalitnejších pleťových olejov. Je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú pokožkou veľmi dobre znášané, starajú sa o ňu a chránia ju. BIO mandľový olej j e veľmi dobre znášaný citlivou a suchou pokožkou a z tohto dôvodu sa osvedčil v starostlivosti o pokožku bábätiek.