Tehotenské týždne:

Prvé tehotenské príznaky: Čo sa deje v 1. a 2. týždni tehotenstva?

Prvý tehotenský týždeň sa začína prvým dňom poslednej menštruácie. Dátum si dobre zapamätajte, budete ho potrebovať, keď pôjdete na akékoľvek lekárske vyšetrenie alebo ultrazvuk. Ak ste otehotneli počas tohto cyklu, začína sa prvý mesiac vášho tehotenstva.

Priebeh tehotenstva

Tehotenstvo trvá približne 40 týždňov alebo 10 tzv. lunárnych (28-dňových) mesiacov, počas ktorých sa dieťa neustále vyvíja. Na konci bude mať všetko, čo bude potrebovať na samostatný život mimo vášho bruška. Po 38 až 42 týždňoch sa bábätko narodí a prestane byť súčasťou vášho tela.

Tehotenstvo sa delí nielen na mesiace či týždne, ale aj na trimestre – tri trojmesačné obdobia. Prvý trimester trvá od 1. do 13. tehotenského týždňa, druhý od 14. do 27. týždňa. Tretí trimester je o niečo dlhší, začína sa 28. týždňom a končí sa pôrodom bábätka.

Oplodnenie: od ovulácie k uhniezdeniu vajíčka v maternici

Váš nový mesačný cyklus sa začne pravidelným krvácaním, ktoré potrvá približne rovnako dlho a bude mať približne rovnakú intenzitu ako každý mesiac predtým. Hoci ste ešte nepočali, podľa tehotenskej kalkulačky ste v 1. týždni tehotenstva.

V ženskom tele sa odohrávajú procesy riadené hormónmi, ktoré smerujú k rozmnožovaniu a zabezpečujú prežitie ľudstva. Reprodukčný systém však nefunguje vždy ideálne a je prospešné podporiť bezproblémové počatie zmenami v životnom štýle. Ak túžite po dieťati, mali by ste z jedálneho lístka vylúčiť všetky škodliviny, ubrať z hektického tempa plného stresu a pracovných termínov a viac relaxovať.

V 2. tehotenskom týždni dozrieva striedavo v ľavom alebo v pravom vaječníku vajíčko a obnovuje sa sliznica maternice. Jej výstelka sa čistí, prekrvuje a prijíma živiny. Pripravuje sa na prípadné uhniezdenie oplodneného vajíčka v maternici a na možnosť, že sa bude celé mesiace „starať“ o budúce bábätko. Tento proces sa opakuje každý mesiac počas celého fertilného obdobia ženy. Ak ste v plodnom veku a nechcete otehotnieť, uvažujte o vhodnej antikoncepcii, ktorá zabráni počatiu. A naopak, ak plánujete počať, práve toto obdobie je vhodné na pozitívne zmeny.

S pokračujúcou menštruáciou budete mať čoraz slabšie bolesti a budete menej krvácať. Nakoniec sa krvácanie úplne zastaví.

Na konci 2. týždňa, teda približne na 14. deň od začiatku menštruácie, pozorujú niektoré ženy napätie, až bolesť v oblasti pravého alebo ľavého vaječníka, ale aj v strede medzi nimi. V tomto období sa začína ovulácia, dozreté vajíčko sa uvoľňuje z vaječníka. Niekedy môže silnú bolesť spôsobovať krátkodobé podráždenie pobrušnice.

Pripravte sa na otehotnenie

Vajíčka dozrievajú striedavo v jednom alebo v druhom vaječníku každý mesiac. Na to, aby mohli byť oplodnené spermiami, sa však pripravujú už tri mesiace pred ovuláciou. Chcete počať? Teraz je ten správny čas. Okrem pravidelného pohlavného styku tesne pred ovuláciou a počas nej na to potrebujete vyrovnaný hormonálny cyklus a zdravý organizmus.

Zdravý životný štýl, najmä rovnováha medzi stresom a relaxom, je veľmi dôležitý pre stabilnú hladinu ženských hormónov. Dozrievanie vajíčok však ovplyvňujú nielen hormóny, ale aj vitamíny, minerály a zdravé tuky, ktoré sa nachádzajú vo vyváženej strave. Ak plánujete otehotnieť, zamyslite sa nad svojím stravovaním a upravte svoj jedálny lístok.

Spozorovali ste prvé tehotenské príznaky

Z čisto medicínskeho hľadiska sa oplodnenie vajíčka neprejavuje nijakými príznakmi. Ženská intuícia však neraz hovorí niečo iné. Možno aj vy zaznamenáte duševný stav, ktorý ste nikdy predtým nepoznali. Máte pocit, že ste zvládli ťažkú úlohu, ste šťastná a spokojná? Toto nemusí byť jednoznačný príznak tehotenstva.

V zásade rozlišujeme tri typy tehotenských príznakov:

Ak ste si všimli tieto príznaky, môžete byť tehotná:

  • únava
  • napätie v prsníkoch
  • nevoľnosť
  • kovová chuť v ústach
  • napätie, až bolesť v podbruší

 

Ak ste si všimli tieto príznaky, je pravdepodobné, že ste tehotná:

  • citlivé prsné bradavky a tmavo zafarbené prsníkové dvorce
  • pravidelná nevoľnosť a vracanie
  • trvalo zvýšená telesná teplota

 

Ak ste si všimli tieto príznaky, môžete takmer s istotou predpokladať, že ste tehotná:

  • žiadna menštruácia
  • pretrvávajúca nevoľnosť
  • napätie v prsníkoch a citlivé prsné bradavky

 

Vaše tehotenstvo definitívne potvrdí lekárske vyšetrenie:

  • stanovenie tehotenského hormónu HCG v moči alebo v krvi
  • ultrazvukové vyšetrenie

 

Jednotlivé príznaky z prvej a druhej skupiny neznamenajú, že ste tehotná, len vás upozornia, že by ste mohli byť. Ak máte niekoľko príznakov z tretej skupiny, ste s najvyššou pravdepodobnosťou tehotná. V takom prípade má význam použiť tehotenský test. Samozrejme, ani na ten sa nemôžete spoľahnúť stopercentne. Vaše tehotenstvo s istotou potvrdí až gynekológ.

Keď máte spoľahlivý dôkaz o tehotenstve, môžete si ľahko vypočítať predpokladaný termín pôrodu.

Použite jednoduchý vzorec: 1. deň poslednej menštruácie – 3 mesiace + 1 rok.

Rýchlejšie a jednoduchšie v Tehotenskom kalendári HiPP.

Aké veľké je bábätko v 1. a 2. týždni tehotenstva?

Oplodnenie vajíčka, jeho uvoľnenie z vaječníka a putovanie cez vajíčkovod do maternice, kde sa zahniezdi, je proces, ktorý prebieha na mikroskopickej úrovni. Embryo, teda zárodok, ktorý sa vyvíja v maternici, spočiatku nevidno. V 3. týždni tehotenstva ho už zachytí citlivý ultrazvuk.

Vývoj dieťaťa

Embryo alebo zárodok vzniká po oplodnení ženského vajíčka mužskou spermiou. Ide o počiatočné štádium vývoja dieťaťa, ktoré trvá do 4. tehotenského týždňa. Približne v 10. tehotenskom týždni (9. TT + 0), keď už sú relatívne vyvinuté všetky životne dôležité orgány, sa embryo mení na fétus, teda plod.

Určite máte pre klíčiaci život vo vašom brušku nejaké milé pomenovanie. Možno je to pre vás drobček, možno škriatok, možno fazuľka. Pojmy embryo či zárodok, fétus alebo plod sú odborné medicínske výrazy. Nebudeme ich používať, radšej budeme hovoriť o (nenarodenom) dieťati či bábätku.

Zrelé vajíčko, ktoré sa uvoľní z vaječníka a môže byť oplodnené spermiou, je veľké približne 0,11 až 0,14 milimetra. Bez moderných zobrazovacích metód by ste ho nevideli. Obsahuje však všetky genetické informácie od matky, a preto je podstatnou súčasťou embrya, ktoré sa onedlho vytvorí.

Najlepšie tipy v skratke

  • Ak plánujete otehotnieť, obmedzte konzumáciu potravín, ktoré nemajú výživovú hodnotu a môžu škodiť vám či vášmu nenarodenému dieťatku. Prestaňte fajčiť, piť alkohol, obmedzte kávu a užívanie liekov.
  • Poznajte svoj menštruačný cyklus a zistite, kedy máte ovuláciu, teda plodné dni.
  • Ocitli ste sa v novej situácii, ktorá zmení celý váš budúci život. Doprajte si čas a pripravte sa na krásne, ale náročné zmeny, ktoré vás čakajú. Pýtajte sa iných tehotných žien na ich skúsenosti a využite ich.
  • Napíšte si zoznam obľúbených aktivít a vecí, ktoré vám robia radosť. Mali by vás sprevádzať počas celého tehotenstva a pomáhať vám odbúravať stres.

Spýtajte sa lekára alebo pôrodnej asistentky

Uvažujete o bábätku? Plánované rodičovstvo prináša mnoho výhod. Nezaskočí vás v nevhodnom čase či v nepriaznivej životnej situácii. Určite máte množstvo otázok, na ktoré vám nie vždy správne odpovie internet či kamarátka. Radšej sa pýtajte tých najpovolanejších – gynekológa alebo pôrodnej asistentky.

Po potvrdení tehotenstva, spravidla po 10. dokončenom tehotenskom týždni, vám gynekológ vystaví materskú knižku. Do nej bude na základe pravidelných prehliadok zaznamenávať hodnoty tlaku, hmotnosť, všetky potrebné údaje z odberov krvi a moču, ďalej záznamy zo sonografických vyšetrení, rozmery panvy matky, veľkosť a srdcové ozvy dieťaťa, údaje o jeho vitalite a, samozrejme, predpokladaný termín pôrodu.

Pôrodná asistentka má v niektorých krajinách podobné kompetencie ako gynekológ. V slovenskom zdravotníckom systéme má tiež svoje miesto – úzko spolupracuje s gynekológom, nemôže ho však nahradiť. Zameriava sa najmä na starostlivosť a poradenstvo počas tehotenstva, na prípravu na pôrod, na dôstojný a odborný prístup počas pôrodu, na pomoc pri dojčení a poradenstvo v šestonedelí. Pôsobí v nemocniciach, ale aj v domácom prostredí. Nemýľte si ju s dulou. Na rozdiel od nej má vysokoškolské zdravotnícke vzdelanie. Dula je zväčša laická osoba, ktorá sa špecializuje na emocionálnu a psychickú podporu ženy a fyzickú úľavu počas pôrodu. Pôrodná asistentka je niekedy zdravotník aj dula v jednom. Jej služby sa však u nás považujú za nadštandard, preto si vopred zistite, či ich vaša poisťovňa uhrádza a v akej miere.

Kedy som najplodnejšia?

Oboznámili ste sa s procesmi vo svojom tele a možno ste spozorovali príznaky, ktoré naznačujú, že práve ovulujete. Pri ovulácii sa z jedného vaječníka uvoľní zrelé vajíčko a cez vajíčkovod sa posúva smerom k maternici. Ak vo vajíčkovode čakajú spermie, môžete práve teraz počať. Maternica sa pripravuje pre prípad, že by do nej doputovalo oplodnené vajíčko a zahniezdilo sa v nej. 

Kladiete si otázku, kedy je ten pravý čas? Možno patríte k ženám, ktoré nevedia presne predvídať deň ovulácie, pretože nemajú pravidelný menštruačný cyklus. Ideálny trvá 28 dní, ale čo ak vy máte len 21-dňový alebo až 35-dňový cyklus? V prípade ideálneho cyklu by ste mali ovulovať na 14. deň od začiatku menštruácie. V prípade 21-dňového cyklu dochádza k ovulácii už na 7. deň, v prípade 35-dňového cyklu až na 21. deň.

Ako si vyrátam deň ovulácie? 

Existuje niekoľko spôsobov, ako čo najpresnejšie stanoviť čas ovulácie. Môžete použiť napríklad hlienovú metódu, ktorá vychádza zo zmeny charakteru hlienu v čase ovulácie. Metóda bazálnej teploty je pomerne spoľahlivá, ale náročná na používanie. Bazálnu teplotu by ste si mali merať pravidelne po zobudení špeciálnym teplomerom, ktorý ukazuje hodnoty s presnosťou na dve desatinné miesta. Hodnoty si zapisujete do grafu. V čase ovulácie a po nej bazálna teplota mierne stúpa. Metóda plodných dní, ktoré sa rátajú od prvého dňa menštruácie, je síce jednoduchá, ale dosť nepresná, ak máte nepravidelný cyklus. Ďalšou možnosťou sú ovulačné testy z lekárne. Najpresnejšie je potvrdenie ovulácie ultrazvukom a stanovením hormónov z krvi u gynekológa.

Plodné dni si môžete rýchlo vypočítať aj pomocou našej ovulačnej kalkulačky.

Chcem otehotnieť. Kedy je najlepšie mať pohlavný styk?

Ideálne je mať pohlavný styk dva dni pred ovuláciou alebo v deň ovulácie. Vtedy sa mení prostredie v pošve a charakter hlienu, ktorý vylučuje krčok maternice. Vy ho vnímate ako výtok. Pri ovulácii je tento výtok redší, priehľadný, vzhľadovo a konzistenciou pripomína surový vaječný bielok. Je príznakom vrcholnej plodnosti. Zvyšuje schopnosť mužských spermií preniknúť do vajíčkovodu a oplodniť v ňom vajíčko, ktoré putuje z vaječníka do maternice. Spermie prežívajú v tele ženy asi 48 hodín, avšak na počatie je potrebné, aby bolo vajíčko vo vajíčkovode oplodnené do 24 hodín po ovulácii. Po tomto čase sa rozpadá.

Keďže zvyčajne presný čas ovulácie nepoznáte, najlepšie je mať pohlavný styk počas plodných dní čo najčastejšie. Zvyšuje sa tak šanca, že otehotniete. Pre zaujímavosť: pravdepodobnosť, že zdravý pár počas plodných dní ženy počne dieťa, je len 25-percentná! Nebuďte preto s partnerom sklamaní, keď to na prvý raz nevyjde. Niekedy trvá niekoľko mesiacov, kým sa vám podarí otehotnieť.