Probiotiká a prebiotiká v materskom mlieku dieťa chráni

Dokonalým spôsobom výživy vášho dieťatka je určite dojčenie. Materské mlieko je taký malý zázrak prírody. Obsahuje totiž všetko, čo naše malé ratolesti potrebujú na zdravý vývoj. Všetky dôležité živiny, esenciálne mastné kyseliny, minerály, probiotiká a prebiotiká. Vedci zisťujú, že priateľské baktérie - probiotiká, majú pozitívny vplyv na imunitný systém a na ľudské zdravie, spolu s prebiotikami. Chránia tiež pred chorobami a alergiami.

Určite stojí za to, aby ste sa o všetkých prednostiach materského mlieka dozvedela čo najviac.

Zložky materského mlieka:

Všetky dôležité živiny

Počas prvých pár mesiacov je materské mlieko jediným zdrojom všetkých dôležitých živín, ktoré bábätko potrebuje na zdravý vývin. Preto je mimoriadne dôležité, aby bola strava matky zdravá a vyvážená. Čerstvé ovocie, zelenina, celozrnné výrobky a ryby minimálne raz týždenne sú dôležité na to, aby boli bábätká zásobené vitamínmi, minerálmi, stopovými prvkami a esenciálnymi mastnými kyselinami.
Len vitamín D a fluoridy by sa mali k materskému mlieku preventívne pridávať.
V prípade nedostatku vitamínu D sa zhoršuje integrácia vápnika do kostí a to môže spôsobiť problémy v neskoršom živote. V našej časti sveta, kde máme v zime málo slnka a dermatológovia varujú pred intenzívnym vystavovaním sa slnečnému žiareniu v lete, sa má bábätkám počas prvého roka života denne dopĺňať vitamín D.
Aby sa znížilo riziko zubného kazu, odporúča sa tiež dodávať fluorid.

LCP (omega-3 a 6)

LCP (omega-3 a 6 mastné kyseliny) majú významnú funkciu pri vývine mozgu, nervovej sústavy a zraku.
LCP mastné kyseliny (alebo LC-PUFA) sú polynenasýtené mastné kyseliny. Majú významnú funkciu pri vývine mozgu, nervového systému a zraku. Najdôležitejšie LCP mastné kyseliny pre zdravý vývin sú kyselina arachidónová (AA) a kyselina dokozahexaénová (DHA). Obe sa nachádzajú v materskom mlieku.
Omega-3 mastné kyseliny sú u dojčiat veľmi dôležité na vývin buniek mozgu a nervových buniek. Keďže v prvých dvoch rokoch života mozog rastie a dozrieva mimoriadnou rýchlosťou, pravidelné vstrebávanie omega-3 mastných kyselín je mimoriadne dôležité: 0,5 % denného energetického príjmu dojčaťa majú pokrývať omega-3 mastné kyseliny.

Prírodné kultúry mliečneho kvasenia

Materské mlieko obsahuje rôzne kultúry mliečneho kvasenia, ktoré pomáhajú dojčeným bábätkám vytvárať zdravú črevnú mikroflóru. Matky odovzdávajú ochranné kultúry mliečneho kvasenia svojim bábätkám prostredníctvom materského mlieka. Prírodné ochranné kultúry z materského mlieka osídľujú črevá a môžu brániť rozširovaniu neželaných alebo škodlivých mikroorganizmov v črevách. Dojčené deti si preto vytvárajú špeciálny ochranný štít, pretože 70 % imunitného systému sa nachádza v čreve.

Vláknina v materskom mlieku

Vláknina v materskom mlieku (oligosacharidy materského mlieka) slúži ako potrava pre ochranné kultúry mliečneho kvasenia, čím prispieva k zdravej črevnej mikroflóre.

Ďalšie cenné ochranné zložky v materskom mlieku

Bábätká získavajú z materského mlieka aj ďalšie cenné ochranné zložky, ktoré prispievajú k ich zdravému vývoju. 
Tu je niekoľko príkladov:

  • Protilátky (imunoglobulíny) alebo lyzozýmy: majú priamy vplyv na baktérie
  • Antioxidanty a rozličné mediátorové látky: pomáhajú bojovať proti infekcii
  • Laktoferín: pomáha telu vstrebávať železo a je účinný proti baktériám
  • Nie sú známe všetky funkcie zložiek materského mlieka
  • Mnoho ďalších zložiek sa ešte vôbec neskúmalo