Zákroky odporúčané pre ženy v tehotenstve a počas dojčenia

Starostlivosť o zuby a ďasná sa nesmie zanedbať ani v priebehu tehotenstva. Užitočné rady a tipy sme pripravili v spolupráci s MUDr. Michaelou Štětinovou, zubnou lekárkou a mamičkou dvoch detí. Píše úspešný blog www.zdravezubydetem.cz a organizuje kurzy starostlivosti o detské zúbky, kde odpovedá rodičom na všetky prečo a ako.

Tehotenstvo je pre ženu často veľmi náročné obdobie, ktoré pokračuje aj po príchode bábätka na svet. No zdravé zuby a ďasná mamičky sú veľmi dôležité – ovplyvňujú totiž aj zdravie dieťatka.

Plánujete otehotnieť?

Ak ešte len riešite otázku prípadného tehotenstva, je to ten najlepší čas dať si svoje zuby a ďasná do poriadku. Odpadnú vám prípadné ťažkosti, ktoré môžu nastať v priebehu tehotenstva. Veď už len dlhšie sedenie v zubárskom kresle s rastúcim bruškom môže byť značne nepohodlné. 

V rámci preventívneho vyšetrenia vám lekár zhotoví röntgenové snímky. Bežne sa v tehotenstve už nerobia, majú však zásadný význam pri odhalení kazov v medzizubných priestoroch stoličiek. Tieto kazy nie sú v počiatočných štádiách okom vôbec viditeľné. Okrem toho v tomto období môžete podstúpiť i náročnejšie ošetrenia, ktoré v tehotenstve bežne odporúčané nie sú.

Po otehotnení

Keď zistíte, že ste tehotná, naplánujte si dve preventívne prehliadky u svojho zubného lekára. Ideálny čas je po skončení prvého trimestra, keď už odznievajú tehotenské nevoľnosti, a potom v priebehu tehotenstva. Po príchode bábätka na svet totiž určite budete mať iné starosti než ponáhľať sa k zubárovi na kontrolu. 

A čo röntgen v tehotenstve?

Zubný röntgen, ktorý je zhotovovaný v zubárskom kresle (tzv. intraorálne rtg.), predstavuje minimálne dávky žiarenia cielené do oblasti ústnej dutiny. Ak vám teda zubár urobí röntgenové snímky, o zdravie bábätka sa obávať nemusíte. Je však dôležité zdôrazniť, že len z preventívnych dôvodov sa v tehotenstve röntgeny nerobia, a to vzhľadom na maximalizovanie bezpečia. Ak áno, tak jedine v rámci konkrétnej indikácie a akútneho ošetrenia. Na akýkoľvek röntgen v tehotenstve by mal byť konkrétny dôvod, keď výpovedná hodnota röntgenu prevyšuje riziká spojené so žiarením (pri intraorálnom rtg. sú minimálne). Svoje tehotenstvo zubnému lekárovi vždy oznámte. 

Dentálna hygiena

Návšteva dentálnej hygieničky je pre mňa základom v rámci prevencie v období gravidity. Vplyvom tehotenských hormónov častejšie dochádza ku gingivitíde, teda zápalu ďasien, pretože tieto hormóny zvyšujú priepustnosť tkanív a ich zápalovú reakciu. K zápalu skrátka dôjde jednoduchšie. Horšia životospráva, únava a s tým spojené časté zaspanie bez vyčistenia zubov, vyššia konzumácia sladkého, nevoľnosti a vracanie – to všetko môže napáchať na zuboch a ďasnách nemalé škody.

Kontrola a správna motivácia čistiť si zuby sú nevyhnutné na to, aby sa zabránilo zbytočným ťažkostiam, ku ktorým môže v tomto období dochádzať. Na druhej strane nie je potrebná zvýšená starostlivosť o ústnu dutinu ani nejaké špeciálne pomôcky, ak bola dentálna hygiena pred otehotnením v poriadku. Nezabúdajte na medzizubné pomôcky!

Zubné zákroky v lokálnej anestézii

Ak vás počas tehotenstva čaká nejaké zubné ošetrenie, nie je dôvod vyhýbať sa lokálnej anestézii, teda miestnemu znecitliveniu. Anestetiká bežne používané zubnými lekármi nemôžu bábätku ublížiť, práve naopak, stres z prípadnej bolesti v priebehu ošetrenia je pre vyvíjajúci sa plod nebezpečnejší, a to vzhľadom na produkciu kortizolu, teda stresového hormónu. 

Zubné zákroky ako také

Zubným zákrokom sa v tehotenstve vyhýbať nemusíte, nie je však potrebné všetko vyriešiť do pôrodu. Zamerajte sa na také problémy, ktoré by sa časom mohli zhoršovať (napríklad rozsiahle kazy, pri ktorých hrozí riziko komplikácií ohrozujúcich zub), alebo také, ktoré vám spôsobujú ťažkosti (bolesť zuba, nevhodne uložené zuby múdrosti a pod.). Výkony, v prípade ktorých presunutie o niekoľko mesiacov situáciu nijako výrazne nezhorší, pokojne odložte na obdobie po pôrode (implantát, mostíky a pod.). Vždy treba situáciu posudzovať individuálne, podľa potrieb a želaní tehotnej a jej zdravotného stavu.

Po pôrode

Po pôrode a v období dojčenia nie je žiadny dôvod na obavy v rámci zubného ošetrenia. Röntgenové snímky ani lokálne znecitlivenie nijako neovplyvňujú kvalitu ani samotnú tvorbu materského mlieka. Ak ste teda nejaké zubné výkony v tehotenstve odkladali, v období dojčenia už na to nie je dôvod. Vždy však svojmu lekárovi oznámte, že ste krátko po pôrode a dojčíte dieťatko. Obzvlášť dôležité je to v prípade podania liečiv (antibiotík a pod.). No zákroku sa báť nemusíte.

Starajte sa o zdravie svojich zubov a ďasien. Kvôli sebe. A prečo ešte? S každým bozkom či s každou oblízanou lyžičkou odovzdávate bábätku aj baktérie, ktoré preň môžu byť príliš veľkou záťažou. Stav ústnej dutiny sa preto vyplatí mať v poriadku.