Ako začať s príkrmami – moja prvá lyžička

Sprievodcu základnými princípmi zavádzania príkrmov sme pripravili v spolupráci s MUDr. Michalou Kněžkovou, detskou lekárkou a predovšetkým mamičkou, ktorá si od práce odskočila k svojim trom deťom. Píše úspešný blog www.mklife.cz a organizuje kurzy prvej pomoci.

Či sa nám to páči, alebo nie, bábätko sa nám mení pred očami každým dňom a z malého novorodenca sa rýchlo stáva dojča, ktoré sa čoraz viac zaujíma o svet. Nové farby, nové hračky, noví ľudia, nové prostredia... A medzi 4. a 6. mesiacom života prichádza veľká etapa – poznávanie nových chutí. Kedy začať, čo a ako pripraviť a na čo dať pozor?

Kedy je vhodné začať s nemliečnymi príkrmami

Táto otázka nemá jednoznačnú odpoveď. Niektoré deti sa o prvý príkrm hlásia skôr, iné by najradšej zostali na mlieku pokojne až do roka. 

U dojčených detí začíname obvykle po ukončenom 6. mesiaci. Deťom na umelom mlieku začíname zavádzať príkrmy kedykoľvek medzi 4. a 6. mesiacom. Deje sa tak aj v prípade, že nie sú hladné a o nemliečne jedlo nejavia veľký záujem.

Kedy je vaše dieťa pripravené, spoznáme práve podľa jeho záujmu. Začína jesť očami, sleduje každý pohyb vašej lyžice od taniera k ústam, kričí, kedykoľvek jete? Potom sa blíži čas, keď je vhodné ponúknuť mu jeho prvú lyžičku. Prvú nemliečnu stravu by však nikdy nemalo dostať skôr než po ukončenom 4. mesiaci. Zároveň je však vhodné, aby ju ochutnalo ešte v čase, keď ho mama dojčí.

Práve z tohto dôvodu gastroenterologická spoločnosť určila (od roku 2008) čas na podanie prvých príkrmov medzi 17. a 26. týždňom, pretože v tomto období je veľké percento detí stále dojčených. Materské mlieko je významným ochranným faktorom v boji proti alergénom obsiahnutým v strave.

Ako a čím na prvú ochutnávku

Príprava jedla pre dojča má svoje zásady. Dodržiavajte ich. Dbajte na hygienu a pred prípravou umyte nielen svoje ruky, ale aj všetko náčinie. Jedlo, ktoré budete pripravovať, by malo mať podobu pyré alebo hladkej kaše. Neodporúčam detské príkrmy mixovať. Radšej siahnite po vidličke a pokrm dôkladne roztlačte. Z úplne hladkej mixovanej kaše sa deťom horšie prechádza na kúsky a krájané potraviny, čo bude dôležité pri prvých nácvikoch hryzenia. 

Na prvé kŕmenie odporúčam vybrať si lyžičky na to určené. Detská lyžička je plytká, plastová a bez ostrých okrajov. Je potrebné uvedomiť si, že zvládnuť techniku posunu kúska jedla a prehĺtania je pre dieťa spočiatku veľmi zložité, pretože je odlišná od dojčenia. Veľmi pomáha, keď lyžičku vložíte hlbšie do úst a položíte ju na zadnú časť jazyka. Dieťatko bude zo začiatku tlačiť jazyk proti vám, čiže jedlo zo špičky jazyka by potom vysúvalo von z úst. Mnoho rodičov má v tejto situácii podozrenie, že bábätku jedlo nechutí. Doprajte mu iba čas a svoju trpezlivosť. Nielen chute, ale i technika je pre neho nová a náročná.

Prvé ochutnávanie by malo trvať 15 – 20 minút a dieťa by malo byť po kŕmení spokojné. Ak jedlo naozaj odmietne, nenúťte ho. Po prvých ochutnávkach ho priložíme k prsníku, prípadne dokŕmime umelým mliekom, na ktoré je zvyknuté, aby bolo dostatočne sýte.

Tekutiny v období príkrmov

Od chvíle, keď začne dieťa dostávať nemliečnu stravu, postupujte ďalej podľa jeho potrieb. Nedojčené deti potrebujú okrem mlieka 400 – 600 ml ďalších tekutín. Najvhodnejšia je prevarená dojčenská voda. U dojčených zavádzajte tekutiny vtedy, keď množstvo príkrmov prevažuje nad materským mliekom. 

Krok po kroku

Nemliečne prikrmovanie začíname ochutnávaním sladkej zeleniny v čase obeda, a to ideálne pred dojčením. Malo by ísť o jednu až dve lyžičky jeden až dvakrát denne s následným dokŕmením dojčením. Na prvú lyžičku vyberáme sladšiu zeleninu (mrkva, zemiak, petržlen, brokolica, karfiol) varenú v pare alebo neosolenej vode

Ak sa vám nechce vyrábať príkrm na jednu či dve lyžičky, môžete vyskúšať hotové príkrmy Prvá lyžička HiPP, ktoré sú špeciálne určené na zoznamovanie s príkrmami.

Príkrmy nesolíme, nesladíme ani nijak nekoreníme a prvý týždeň sa držíme jednodruhových jedál. Nový druh zeleniny pridáme približne po dvoch dňoch. Neodporúčam striedať skôr, aby ste v prípade potravinovej alergie vedeli, ktorý druh zeleniny treba z jedálnička vyradiť.

Do každého zeleninového príkrmu treba pridať menšie množstvo rastlinného tuku, ktorý je nevyhnutný napríklad na vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch. Siahnite po kvalitnom olivovom, slnečnicovom alebo repkovom oleji.

Mnohým dojčeným deťom zachutí prvá lyžička varenej zeleniny, ak ju zriedite nie vodou, ale materským mliekom. Dieťaťu tým uľahčíme prechod od mlieka k nemliečnej strave. Z varenej mrkvy zrazu cíti matku a zároveň sa učí pracovať s novou chuťou i konzistenciou. Po tomto ochutnaní dieťa nadojčíme či dokŕmime dojčenským mliekom.

Zavádzanie príkrmov by malo byť príjemným obdobím pre mamičku i dieťa. Buďte trpezliví, ak bude drobec nové chute zo začiatku odmietať. Mnohé mamičky by vedeli rozprávať celé príbehy o tom, ako sa „prvou lyžičkou“ s nemliečnym príkrmom stala v skutočnosti až tá desiata či dokonca pätnásta. Už samotné ochutnania berte ako úspech.

Prvá lyžička: zhrnutie

Kedy: U dojčených detí po ukončenom 6. mesiaci. U nedojčených detí medzi ukončeným 4. až 6. mesiacom.

Čo: Príkrmy z jednodruhovej sladšej zeleniny, akou je mrkva, zemiak, petržlen, brokolica alebo karfiol. Varíme v pare alebo neosolenej vode, pridáme lyžičku kvalitného oleja. Môžeme zriediť materským mliekom.

Príprava: Čisté ruky, umytá plytká plastová lyžička bez ostrých okrajov a ďalší riad, vidlička na roztlačenie príkrmov do formy kaše alebo pyré.

Autorka článku: MUDr. Michala Kněžková

MUDr. Michala Kněžková je detská lekárka a v súčasnej dobe predovšetkým mamička, ktorá si od práce odskočila ku svojim trom dcéram. Píše úspešný blog www.mklife.cz a organizuje kurzy prvej pomoci. Mamičky na nich učí, ako sa vysporiadať s rizikovými situáciami, ktoré ich môžu počas materstva stretnúť.