Trendy BLW: čo na to detská lekárka?

Metódu stravovania BLW vám predstavujeme v spolupráci s MUDr. Michalou Kněžkovou, detskou lekárkou a predovšetkým mamičkou, ktorá si od práce odskočila k svojim trom deťom. Píše úspešný blog www.mklife.cz a organizuje kurzy prvej pomoci.

Keď vyrastali dnešné mamy, zavádzanie príkrmov bolo rutinnou záležitosťou. Začínalo sa mixovaním akéhokoľvek jedla na hladké pyré a hotovo. Dnes citlivo vnímame všeobecné výživové odporúčania a i medzi mamami sa šíria nové trendy a metódy v prechádzaní na nemliečnu stravu.

Medzi zaručene najpopulárnejšie patrí metóda BLW – Baby Led Weaning alebo dieťaťom vedené odstavovanie. Jej cieľom je návrat ku koreňom a spoločné stolovanie bez nutnosti variť dieťaťu „niečo iné“.

V čom spočíva?

 • Dieťaťu ponúka slobodu voľby nielen pri výbere potravín, ale i v otázke času, kedy je pripravené a má samo chuť pustiť sa do nemliečnej stravy.
 • Dieťa rozhoduje, čo a v akom množstve zje.
 • Začína sa väčšinou okolo 6. mesiaca veku.
 • Jednotlivé jedlá sa nemixujú, nepasírujú ani z nich nerobíte kašu.
 • Dieťa sa kŕmi samo, odpadá kŕmenie lyžičkou rodičom.
 • Najprv sa učí hrýzť, potom prehĺtať.
 • Nakŕmiť sa skúša najskôr v ľahu na brušku či v klbku na vašich kolenách.
 • Výber potravín je síce na dieťati, ale práve rodič, pochopiteľne, ovplyvňuje, čo zdravé dieťaťu ponúkame.
 • Vo chvíli, keď dieťa zvládne tzv. štipkový úchop, ponúkame i drobnejšie potraviny (čučoriedky, hrášok atď.).

Kedy možno skúsiť BLW?

Zástancovia tejto metódy označujú za správny čas obdobie, keď je dojča na takej psychomotorickej úrovni, že je schopné samo vziať čokoľvek do ruky a o jedlo javí evidentný záujem. Nie je prekážkou, ak vtedy nemá ani jeden zúbok.

Hodí sa na celoplošné odporúčanie?

O tom, ako a čím svoje bábätko začať stravovať, si všetci vypočujeme odporúčania ošetrujúceho pediatra, ale konkrétna metóda je vždy na samotnom rodičovi. Ja sama som stála pred týmto rozhodnutím a priznám sa, že som si našla strednú cestu, ktorá vyhovovala nám a našim deťom a nijako nás neohrozila ako z hľadiska nedostatku živín, tak ani z hľadiska situácií, keď by sa deti mohli začať dusiť.

Na čo si pri metóde BLW dať pozor

Aby bolo absorbovanie dôležitých základných živín, minerálnych látok i stopových prvkov dostatočné a čo možno najvyššie, je vhodné dieťaťu stravu upraviť – nepodávať ju úplne v celku po veľkých kusoch. Naraz sa vám stane, že tak ako dieťaťu jedlo podáte, tak ho nájdete v plienke. Absorbovanie živín z takto požitého jedla je oveľa nižšie, než keď ho podáte nakrájané.

TIP

Zvlášť pozor treba dať v prípade mäsa a dôležitých zdrojov železa. Jeho potrebu v tomto období nepokryje už len príjem materského mlieka, čo býva v niektorých textoch o metóde BLW uvedené chybne.

Návrat ku koreňom?

Úprimne? Návrat ku koreňom z tejto metódy necítim. Veď i zvieracím mláďatám bola podávaná predžutá potrava. Absorbovanie živín bolo už tým úplne iné. To bol aj jeden z hlavných dôvodov, prečo mäsovo-zeleninový obed ani u nás neprebehol metódou „do rúčky“.

Ak chcete dojčatám dopriať možnosť výberu, je to v prvých dňoch zavádzania príkrmov čosi ako domáca lotéria. Ak má mať drobec na výber, položíme pred neho viac druhov zeleniny či ovocia. No len čo dôjde k alergickej reakcii, nebude známe, ktorá z potravín ju vyvolala a výber budete musieť dieťaťu aj tak obmedziť. Opatrne preto, prosím, vtedy, ak máte v rodine záťaž typu astma, atopia či alergia.

TIP

Pri zavádzaní príkrmov je vhodné najprv vyskúšať jednodruhové desiate podľa klasického pravidla troch dní, po ktorých sa dá vyhodnotiť, či je pre dieťa daná potravina vhodná alebo nie.

Ako nájsť kompromis?

Ak sa vám čokoľvek z charakteristík tejto metódy páči, nič nebráni tomu, aby ste ju aplikovali u vás doma. Nemusíte sa vždy riadiť každou zásadou metódy. Hlavné je, aby vás a predovšetkým vaše dieťa jedlo nestresovalo, aby doň nebolo nútené a aby sa stalo každodennou príjemnou chvíľkou, na ktorú sa bude tešiť. Používajte zdravý sedliacky rozum:

 • Vyhovejte dieťaťu, ak má záujem o jedlo, zaujíma ho, čo máte na tanieri a pozoruje vás pri jedle.
 • Nemusíte mu jedlo mixovať a pasírovať, môžete mu ho rozkrájať na kúsky.
 • Páči sa vám metóda BLW, pretože sa dieťa skôr naučí hrýzť a má možnosť výberu? Podávajte touto metódou desiate, no obed prispôsobujte veku tak, aby z neho mohlo telíčko dojčaťa čerpať dôležité látky.
 • Ak sa rozhodnete pre metódu BLW, i keď iba v čiastočnej forme, pozrite sa, „ako na prvú pomoc“ v prípade, že sa začne bábätko pri jedle dusiť.

Metóda BLW: zhrnutie

Kedy: Od 6. mesiaca veku dieťaťa

Čo: Jednodruhovú zeleninu nakrájanú na kúsky, ovocie nakrájané na kúsky. Na obed skôr viac upravené jedlo na lepšie absorbovanie živín.

Príprava: Nakrájať na menšie kúsky a nechať dieťa poznávať ručičkami a ústami nové chute.
Dĺžka kŕmenia: 15 – 20 minút

Dobrá rada: V prípade metódy BLW musíte dávať väčší pozor na to, aby sa dieťa v nestráženej chvíli pri testovaní chutí nezačalo dusiť. Zopakujte si zásady prvej pomoci a v nijakom prípade od dieťaťa neodchádzajte.

Autorka článku: MUDr. Michala Kněžková

MUDr. Michala Kněžková je detská lekárka a v súčasnej dobe predovšetkým mamička, ktorá si od práce odskočila ku svojim trom dcéram. Píše úspešný blog www.mklife.cz a organizuje kurzy prvej pomoci. Mamičky na nich učí, ako sa vysporiadať s rizikovými situáciami, ktoré ich môžu počas materstva stretnúť.